Brüsszel a Google nyomába eredt

Az alexandriai könyvtár az akkori világ valamennyi művéből egy-egy példányt akart összegyűjteni. Az Európai Unió Europeana néven indította el tegnap a digitális európai könyvtárat, amelynek az a feladata, hogy összegyűjtse az európai kulturális örökséget és versenytársa legyen az amerikai Google-nak.

2008. 12. 01. 19:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)

Egy ókori álmot kíván megvalósítani modern technológia segítségével az Európai Unió. Vonatkozik ez nemcsak a könyvekre, hanem kéziratokra, festményekre, képeslapokra, fotókra és audiovizuális dokumentumokra is.
A projektet ünnepélyesen a belga királyi könyvtárban indították útjára tegnap, Christine Albanel kulturális miniszter, az Európai Unió kulturális miniszterei tanácsának soros elnöke, José Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Viviane Reding információs biztos és Leonard Orban, az Európai Bizottság nyelvekért felelős biztosa jelenlétében. A gyűjtemény első darabjai közé tartozik majd Dante Isteni színjátéka, Vermeer Leány gyöngy fülbevalóval című festménye; olyan történelmi dokumentumok, mint a brit Magna Charta, Beethoven, Mozart és Chopin kéziratai, valamint a berlini fal lebontásáról készült felvételek.
*
„Az internet és a digitalizálási technika segítségével egy cseh diák anélkül mélyedhet el a brit nemzeti könyvtár állományában, hogy Londonba utazna; egy ír művészetrajongó úgy csodálhatja meg a Mona Lisát, hogy közben nem kell sorban állnia a Louvre előtt” – mondta Viviane Reding, az információs társadalomért és médiáért felelős uniós biztos. Az Europeana, fejtette ki Reding asszony, esély arra, hogy „a könyvtáraink, múzeumaink és levéltáraink mélyén rejtőzködő kincseket a nagyközönség jobban láthassa”.
Az elektronikus könyvtár egyik feladata lesz az is, hogy a több gyűjteményben elhelyezett köteteket, illetve festményeket összehozza.
Az Europeana szerény keretek között indult: 14 alkalmazottja lesz, és költségvetését 2,5 millió euróban szabták meg. A könyvtár – amely az Europeana.eu internetes helyen érhető el – csaknem kétmillió digitalizált művet tartalmaz. Hiányoznak közülük a legújabb alkotások, mert még nem sikerült kidolgozni a szerzői jogi kérdéseket. A tervek szerint a könyvtár 2010-től működik majd teljes kapacitással. A cél az, hogy addigra az állomány legalább tízmilliós legyen. Ez még mindig csak csepp lesz a tengerben, tekintettel arra, hogy egyes európai könyvtárak állománya 2,5 milliárd könyvet is tartalmaz.
A digitalizálás gyötrelmes és óriási feladat, ugyanis az európai nemzeti könyvtárakban lévő könyveknek csak egy százaléka áll rendelkezésre, és 2012-re is csak négy százalékra nő ez az arány. E mellett a tartalmat on-line formában kell rendelkezésre bocsátani, ami még ma is alig valósult meg.
A munka hatalmas volumene már a Microsoftot is kétségbe ejtette. Az informatikai vállalat 2006 végén indította el saját könyvtárprojektjét, és másfél év után felhagyott azzal, miután 750 ezer művet digitalizált.
A Google, amely gigantikus programját már 2004 végén elkezdte, mára a Goggle Book Search programjához hétmillió könyvet digitalizált.
Az Europeanát a franciák javasolták, nemzeti könyvtáruk 2007-ben kezdte meg a gyűjtést francia, magyar és portugál művek feldolgozásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.