Úgy döntött az Európai Parlament (EP), hogy nem szavaz az EU és Izrael közötti kapcsolatok erősítéséről. Ezzel kívánja Izrael tudtára adni, hogy árat kell fizetnie a Gázai övezet blokádja ügyében folytatott politikájáért. Szalam Fajjad palesztin miniszterelnök már Cipi Livni izraeli külügyminiszter december 3-i, brüsszeli látogatása előtti napon a ciszjordániai Ramalláhban „mély nyugtalanságát” fejezte ki amiatt, hogy az EU esetleg szorosabbra fűzi majd kapcsolatát Izraellel annak ellenére, hogy semmilyen haladásra nem került sor az izraeli–palesztin „békefolyamatban”. Fajjad kijelentette: a Zsidó Állam minden kötelezettségét megszegte az emberi jogok területén.
Véronique De Keyser szocialista EP-képviselő kijelentette, „a Gázai övezet blokádja nem gyengíti, hanem radikalizálja a Hamászt, s elviselhetetlen szenvedést okoz azon ártatlanoknak, akiknek a fele a Fatahra szavazott”. Ennek ellenére az EP külügyi bizottsága azt ajánlotta az EP-nek, hogy támogassa azt a javaslatot, amely felhatalmazná Izraelt a közösségi programok nagy részében való részvételre. De Keyser azonban kijelentette, tekintettel a gázai helyzet súlyosbodására, a szavazást el kell napolni. Szalam Fajjad kiemelte: az EP így bizonyítja, a nemzetközi jog és a két állam koncepcióján alapuló rendezés mellett áll. Az Európai Egyesült Baloldal nevű EP-frakció elnöke, a francia Francis Wurtz az EP plenáris ülésén követelte, a szavazást addig késleltessék, ameddig Izrael „nem adja jó szándéka komoly jelét, amíg a helyszínen kézzel fogható eredmények nem mutatkoznak”.
Tegnap Izrael feloldotta a négy hete érvényben lévő tilalmat, és ismét engedélyezi külföldi újságírók, valamint a nemzetközi segélyszervezetek alkalmazottainak belépését a Gázai övezetbe.
Magyar Péter mellébeszélt, nem válaszolt arra a kérdésre, ki a Soros-ügynök