Füst

Afganisztán egyik legnagyobb tragédiája, hogy oly sok kiváló ember, remek katona megvalósíthatatlan terven dolgozik; az erre fordított rengeteg pénz és energia pedig semmivé foszlik a geopolitikai sakkjátszmák kiismerhetetlenségében.

2008. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kunduzban az Afganisztánba látogató újságírócsapat a rossz idő miatt a földre kényszerült: nem látszott lehetőség arra, hogy légi úton térjünk vissza Kabulba, valami más – de mint kiderült, nem kevés veszélyt rejtő – megoldást kellett találni.
A német vezetés alatt álló kunduzi támaszpont hírszerzése, a G2 szerint még vállalható a kockázat az országúton, ha nem feltűnő és „biztonságos” taxikkal indulunk délre, a mintegy 320 kilométerre fekvő fővárosba, Kabulba. De – figyelmeztettek – az első kétórás szakasz Puli-Humri városig (itt állomásozik a magyar katonák többsége is) a legveszélyesebb, ahol éppen az előző nap hajtottak végre öngyilkos merényletet.
Az ISAF – a Nemzetközi Biztonsági Támogatási Erők – kabuli sajtóirodája viszont nem ajánlotta az utat.
A belga tévériporter és operatőre úgy dönt, ők – korábbi afgán kapcsolataikat felhasználva – maguk gondoskodnak különautóról.
A svéd kolléga habozik.
Alezredes kísérőnk azután dönt: Kabulból két taxit rendel, mivel a hírszerzés szerint az ötvenezres Kunduz városban egyetlen olyan megbízható taxi sincs, amelyről biztosak lehetnének, hogy „nem adja le a drótot” a táliboknak vagy az Al-Kaidának.
A taxisok hajnalra érkeznek a támaszpont bejáratához.
Reggel négyen indulunk Kabulba. Az alezredes NATO-egyenruháját farmerre és trikóra cseréli.
A két kocsi azonban nem délnek, hanem északnak veszi útját – „speciális” kutat keresve. Az átlagos kutaknál kapható benzin ugyanis nem vinné fel az autókat a 3400 méter magasan fekvő Szalang alagúthoz.
A „speciális” töltőállomásnak mind a négy kútja igazi muzeális darab. Mindegyiket más, ősrégi, a kút betonalapzatára szerelt generátor működteti a sokszor kimaradó áramszolgáltatás miatt. Ki akarok ugrani fényképezni, de a sofőr és a végül mégis az út mellett döntő svéd kolléga megkér, ne hívjam fel magamra a figyelmet.
Elindultunk a Hindukust átvágó, legendás, két és fél kilométer hosszú Szalang alagút felé.
A történelmi hágóátjáró 1964-ben, mintegy nyolc év munkával, szovjet segítséggel készült. Akkor a világ legmagasabban fekvő alagútja volt.
Irtózatos emlékek tapadnak hozzá: Afganisztán szovjet megszállása idején az afgán mudzsahedin előszeretettel lőtte ki az Üzbegisztánból Kabul felé tartó, az alagútból kibukkanó konvojokat. A mélyben ma is szétroncsolt tankok százai. Egy alkalommal a szovjetek bosszúból lezárták az alagút mindkét részét. Százhatvan afgán fulladt meg. 1998-ban az Északi Szövetség és a tálibok közötti harcban az alagút bejáratát és a primitív szellőztetőrendszert is elpusztították. Amerikai, orosz és francia segítséggel 2002 januárjában nyitották meg újra.
A véletlen úgy hozta, hogy egy német tiszttel találkoztam, akinek a konvoja az akkori megnyitás után elsőként haladt át az alagúton. Elmondása szerint a hétméteres magasságú alagút négy méterig befagyott. Az átlátszó jégréteg alatt aknák százai voltak. Az amerikai utászok azonban úgy döntöttek, a jégréteg olyan szilárd, hogy a konvoj áthaladhat. Rámpát építettek a két oldalra. A páncélozott járművek és a terepjárók a jég hátán csúszkáltak a sötétben, majd a tálibok által felrobbantott hidak mellett a folyóban keltek át ugyanígy. A német tiszt kocsijába – ő volt az egyetlen, akinek normál személyautója volt – befolyt jéghideg víz egy alkalommal a válláig ért…
A felhőkbe nyúló hágókon most egyszerűbb az átkelés, és az öt–tíz ezer dollárért művészien feldíszített pakisztáni teherautók – ezek szolgálnak számunkra taxiként – lassan kúsznak az ég felé.
A teherautók oldalfalain olykor élénk színekben a Korán egy-egy szúrája elevenedik meg. Az ódon kamionok két sofőrnek és családjuknak is helyet adnak. Ott van a konyha, a fekvőhely és az állatoknak – kecskének, birkának – fenntartott rekesz.
A Szalang alagút bejáratához érünk.
Az alagútban, a dízelgőz keltette félhomályban, szinte csak a hatalmas gödröket és a kétsávos úton kidőlt teherautókat kerülgető járművek sárga vagy fehér fényét látjuk – olykor az alagút tetejéről csöpögő vízen keresztül. Megkönnyebbüléssel vesszük észre a kijáratot és a behavazott, sziklás tájat.
Mindannyiunk szinte repülni szeretne Kabulba, hiszen a másnapi indulás előtt az egész út alatt az egyetlen nem megszervezett, „szabad” esténk lenne.
Késő délután érkezünk kiindulópontunkhoz, Afganisztán egyetlen ötcsillagos szállodájába: valódi kontraszt Mazari-Sarif katonai sátrához és a kunduzi tábor „celláihoz” képest.
Az elegáns, igazi nyugalmat árasztó szállodáiról ismert Serena lánc a pakisztáni Aga Kán (a nizári mozlimok imámjának hagyományos neve) tulajdona.
A több gyűrűben álló géppisztolyosok ellenőrzése után érünk a szálloda utolsó sorompójához és a mintegy tíz méter széles, öt-hat méteres, zsilipszerűen kiépített dupla acélkapuhoz. Korábban csak egyetlen, csúszó acélkapu védte a szállodát, de miután az idén január 14-én öngyilkos tálib merénylők berobbantották, és kegyetlen mészárlást hajtottak végre a szállodában, a biztonságot erősítették. A hat halálos áldozat között volt egy norvég újságíró. A norvég külügyminiszter még idejében elrejtőzött a szálloda pincéjében…
Ezután nem meglepő, hogy a vendégek nem hajthatnak kocsival az udvarra. Mindenkinek ki kell szállnia, majd jön a repülőtéri alapossággal végzett csomagellenőrzés és motozás. Aki az iraki párhuzamra gondol, igaza van, de a helyzet még súlyosabb Afganisztánban.
Kezdve az „emberanyaggal”.
A legjobb egyetemeken tanító professzorok és az egyenes beszédű katonák legjobb ötvözetének tűnő amerikai Robert W. Cone altábornagy, az Ideiglenes Egyesített Biztonsági Parancsnokság feje mondta: „Még nem láttam afgán katonát nyöszörögni vagy sírdogálni. Mindegy, hogy milyen szörnyű sebet kapnak. Határtalan önuralmuk a legszélsőségesebb helyzeteken is átsegíti őket, és életveszélyes helyzetekbe is közönynyel mennek.”
Az emberanyagon kívül az a baj, hogy Afganisztánban a színfalak mögött sok hatalom akarja érvényesíteni érdekeit: a nyugati hatalmakon kívül Pakisztán, India, Kína, Irán, Oroszország.
Pakisztán és sokak szerint Szaúd-Arábia is (e két ország tartott fenn diplomáciai kapcsolatot a tálib rendszerrel) kétszínű játékot folytat: Amerikának a „terror elleni harcban” engedékenyen részt vevő arcot mutat, míg a másikkal a tálibokra mosolyog, nyitott pénztárcát nyújtva feléjük.
Még az afganisztáni útra való felkészülés előtt egy Washingtonnal nem igazán baráti viszonyt fenntartó amerikai forrásból származó mobilszámon telefonálok a RAWA, az Afganisztáni Nők Forradalmi Társaságának földalatti szervezete egyik tagjának, aki megkér, nevezzem Pervin Akinnek.
A RAWA minden bizonnyal a földkerekség egyik legbátrabb szervezete. Egyetemista lányokból álló tagsága és támogatóinak száma mintegy kétezer. Mobilszámaikat folyamatosan változtatják, és lakcímüket se árulják el. Ha az egyetemi folyosón elhaladnak egymás mellett, a kívülálló még a szemük villanásából sem látja, hogy a „földalatti munkából” másfajta, igen szoros kapcsolatban állnak egymással.
Megkérdezem, találkozhatunk-e nála. „Nem – feleli. – Önnek életveszélyes helyen lakom.”
Arra a kérdésre pedig, hogy eljönne-e a Serenába, azt feleli: „Az a környék nekem életveszélyes.”
A RAWA-t 1977-ben alapították Kabulban. A szovjet megszállás után több tagját bebörtönözték. Ekkor tevékenységük súlypontját megkettőzték, és több tagjuk a pakisztáni Pesavar melletti óriási menekülttáborban segített a nőkön és az asszonyokon, miközben jogaikra is oktatták őket.
A tálib rezsim idején is folytatták földalatti munkájukat, a talán még nagyobb életveszély ellenére.
Mindennek tükrében a meglepetés: a RAWA-lányok a NATO-katonák jelenlétét megszállásnak tekintik. Jelenleg is végeznek szociális munkát, de azt legálisan bejegyzett szervezeteikkel, amelyekről se az afgán kormány, se a fundamentalisták nem tudják, hogy a RAWA-hoz kapcsolódnak.
A heroikus munkát vállaló szervezet egyaránt ellenségnek tekinti az afgán földön állomásozó nyugati katonákat, a kormányt és a fundamentalista tálibokat.
Pervin Akin elmondta, 2001 óta – vagyis mióta az ország a RAWA értelmezésében nyugati megszállás alatt áll – „az Afganisztánra erőltetett privatizáció és a szabadpiaci rendszer megnyitja az utat az országban a neoliberalizmus előtt, ami csak újabb rémálmot jelent népünknek. A neoliberalizmus katasztrofális hatással van a szegény emberekre: a nélkülözés Afganisztánban minden képzeletet felülmúl.”
Az afgánok 42 százaléka havi tíz dollárból él.
Mindezt az Afganisztánba látogatók a saját szemükkel is láthatják. A fővárosban az ebben az évszakban víz nélküli Kabul folyó szennytől borított medre mellett gyakorlatilag emberi ürülékben élnek télen-nyáron a családok egyik oldalukra nyitott, még kunyhónak sem mondható tákolmányokban. Tizenöt négyzetméteren olykor nyolcan.
Legtöbbször mozdulatlanul gubbasztanak.
Nyilván közben nem a globalizáció és a neoliberalizmus Afganisztánt érő jótéteményeiről gondolkodnak.
Akin szerint „Washington a fundamentalistákat támogatja”. Hozzáteszi: „Az amerikaiak az Északi Szövetség fundamentalistáira támaszkodnak, hogy egy másik fundamentalista bandát, a tálibokat leverjék. Mindegy, hogy azt mondják, a tálibok és a »terrorizmus« ellen harcolnak. Valójában terrorista fundamentalistákat támogatnak. E tömeggyilkos hadurak a kormányban is ott ülnek. Emberi jogokat sértenek meg, aljas módon bánnak a nőkkel, korruptak, csalók, csempészek – ahogy azt dokumentáltuk is.”
A RAWA szerint az amerikaiaknak nem igazán áll érdekükben a tálibok likvidálása, mert akkor nem tudnák megindokolni jelenlétüket Afganisztánban: „Az amerikaiaknak a tálibok és a terrorizmus csak ürügy. Nem őszinték. Stratégiai okokból vannak itt. Afganisztánból tudják irányítani iráni, orosz és kínai terveik kivitelezését, befolyásolni a pakisztáni kormányt és társadalmat, valamint rátenyerelni a közép-ázsiai köztársaságokra. Ezért akarják fokozni katonai jelenlétüket, és ezért építik ki bázisaikat. Lehet, hogy a NATO szedi a sátorfáját, de az Egyesült Államok maradni fog, hiszen afganisztáni jelenléte arannyal ér fel neki.”
Késő van. Véget ért egy rendkívüli hét.
Felejthetetlen emberekkel találkoztunk. Például azzal a folyamatos életveszélyben élő, napi tizennyolc órát dolgozó bajor pedagógussal, aki levett kalappal rohan szervezettől szervezetig, hogy az „összekoldult” hatvanezer euróból újabb és újabb iskolát nyisson észak-afganisztáni fiataloknak, miközben tudja, milliárdok mennek el fegyverekre.
Halász István főhadnaggyal, aki hangjában némi szomorúsággal mondta: kunduzi táborukba – ahol társával, Kovács György főtörzsőrmesterrel egyedüli magyarok – soha nem látogat el egyetlen magyar politikus sem.
Afganisztán tragédiája talán az is, hogy a sok nagyszerű ember kilátástalan terven dolgozik, amelyről tudják – ahogyan az UNAMA, az ENSZ afganisztáni segélynyújtási missziójának a helyzetet tökéletesen ismerő, sugárzóan okos szóvivője, a harmincas éveinek elején járó Dan McNorton fogalmazott –, csak politikai megoldása lehetséges.
Legbelül tudták ezt azok a vitathatatlanul rokonszenves külföldi katonai parancsnokok is, akikkel akár sajtótájékoztatókon, akár a mazari-sarifi katonai táboron belül berendezett bajor sörkertben találkoztunk és beszélgettünk.
És tudja ezt Afganisztán csodálatos népe, amelynek a világ legalább annyira köszönheti a szovjet birodalom széthullását, mint Reagan elnök állhatatos politikájának és Moszkva ellenében folytatott csillagháborús pókerjátszmájának.
Az indulás napjára médiacsapatunk szétszéledt.
A svéd újságírónak Carl Bildt, a Kabulba látogató svéd külügyminiszter ajánlott fel Moszkván keresztül Stockholmba hazatérő gépén helyet.
Az amerikai Christian Science Monitor újságírónője még egy hétre a gigantikus bagrami amerikai támaszpontra ment, hogy ott a katonák közé „beágyazódva” gyűjtsön további anyagot. Ott van egyébként a CIA börtöne is, ahol hivatalos gyűjtőszóval „lázadókat” tartanak fogva, és – emberjogi szervezetek szerint – kínozzák őket.
A repülőtér felé meg akarunk állni a város legnagyobb piacán, egyik kollégám ugyanis megkért, hozzak neki sáfrányt. A taxis mobilon kapott hívást: azonnal induljon a reptér felé, mert percek múlva lezárják az utakat. A távközlési minisztériumban öngyilkos merénylő robbantott. Öt halott. A piacról láttuk a nem messze fekvő, többemeletes épületből lassan terjedő füstöt.
A füst. Ezzé válnak milliárdok, a legmodernebb haditechnika és ezrek és ezrek, akik ebben a felfordulásban találkoztak végzetükkel: sokan valóban meghalni érkeznek az afgánok földjére.
Hacsak Washington nem ül le tárgyalni azokkal, akiknek ebben az országban – éppen úgy, mint Amerikának – érdekeik vannak. Pakisztánnal, Iránnal, Oroszországgal, Kínával és Indiával. Az amerikaiak által támogatott Karzai elnök már térdre kényszerült: azzal az Omár mollával beszélne feltétel nélkül, akinek fejére Washington tízmillió dolláros vérdíjat tűzött ki.
De mindez nem elég. E mindennapos háború folytatódik. És Obama, az új amerikai elnök a jelenleg szolgáló 240 mellett további magyar katonákat kér majd afganisztáni hadműveleteihez. A magyar politikai pártok engedni fognak kérésének. A német kormány nemcsak nem ad több katonát, de kivonul Afganisztánból.
Önök szerint kinek lesz igaza?
Vége

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.