Napi sajtószemle

2009. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
A csehek és a franciák között a francia gazdasági protekcionizmus miatt kialakult vitáról cikkezve a Párizsban szerkesztett globális amerikai lap idézi Topolánek cseh miniszterelnököt, aki szerint a francia elnök szavai – amellyel bírálta a Kelet-Európába települő francia autógyártó egységeket – megakadályozhatják a lisszaboni szerződés prágai ratifikálását. De Fico szlovák miniszterelnök is ellencsapásokkal fenyegette meg Sarkozyt, amikor kijelentette, „ha egy ország így kezd viselkedni, akkor majd szépen hazaküldjük a Gaz de France”-t, azaz a Szlovákiában tevékenykedő francia földgázvállalatot.


lemonde
A tegnapi izraeli választásokról írt utolsó, előzetes tudósításában a vezető francia lapban az olvasható, hogy Avigdor Lieberman, a fasiszta jelölt egyik jelmondata: „Csak Lieberman ismeri az arabokat.” „Ez azt akarja mondani, hogy bízzatok bennem, majd én elbánok velük.”


LaMonde Diplomatique
A francia nyelvterület vezető havi folyóirata vezércikkében Egy nép magárahagyatottsága címen azt írja, jó lenne, ha már észrevennénk, az oly gyakran idézett „nemzetközi közösség” fogalmat a leginkább az Egyesült Nemzetek Szervezete meríti ki, amely elítélte Izraelt, amiért az palesztin polgárokat mészárolt le. Miközben az Európai Parlamentnek (EP) csak annyira futotta, hogy „szüneteltesse Izraelhez való közeledésének folyamatát”. De az EP még tovább ment: attól tartva, hogy még ezt a kis „huhogását” is netán rosszallanák Tel-Avivban, gyorsan hozzátette, „technikai és nem politikai jellegű” lépésről van szó, valamint hogy a döntést „mindkét fél” hozta meg, egyetértésben. „Izraelnek tehát mindent szabad. Hadserege korábban az Európai Unió által finanszírozott palesztin infrastruktúra nagy részét pusztította el. Reakció erre alig érkezett. Jogi lépést nem tettek. Kártérítést nem követeltek. Majd Izrael blokád alá helyezte a víztől, élelemtől és gyógyszertől megfosztott lakosságot.” Az Egyesült Államok még ennél is gyávábban viselkedett. Nem csoda, hogy Izrael célja
a palesztin állam megteremtése lehetőségének likvidálása. A falakkal és ellenőrzési pontokkal keresztül-kasul szabdalt, településekkel megszórt Ciszjordánia az Európai Unió által támogatott bantusztánok konglomerátuma maradna. Ilyen körülmények között kész csoda, hogy a palesztinok egy nap mégis konkrét formában fogják önteni nemzeti azonosságukat.

A havilap részletesen ismerteti, hogy a Monsanto amerikai vállalat miként indított aljas és erőszakos támadást Burkina Faso, a szuperszegény afrikai ország ellen génkezelt termékei bevezetésére. A gazdálkodók azonban ellenállnak, míg a burkinai elnök a Monsantót támogatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.