Az egyelőre tisztázatlan körülmények között történt támadásban a kisfiú három- és hatéves testvére is megsérült. A cigánysoron, a falu szélén álló, erdő melletti ház hajnali egy óra után kapott lángra, a rendőrség még nem tudja, hogy mi okozta a tüzet és pontosan mi és mikor oltotta ki az apa és fia életét. A példátlan bűncselekmény indítéka és az elkövetők nem ismertek. Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke mégis azonnal „az uszító, cigányellenes médiumokat és a politikát” tette felelőssé a tragédiáért.
*
Mohácsi Viktória, az SZDSZ roma származású európai parlamenti képviselője is Tatárszentgyörgyre sietett és párhuzamot vont a tavaly november elején Nagycsécsén történt kettős gyilkossággal. – Akkor is sörétes fegyverrel lőttek agyon egy cigány testvérpárt, miután rájuk gyújtották az otthonukat – mondta. Farkas Flórián, a Fidesszel szövetséges Lungo Drom elnöke pedig úgy reagált a bűntettre: polgárháborús helyzet lesz Magyarországon, ha a cigányság integrációjában nem lesz előrelépés. Szerinte a tatárszentgyörgyi eset is azt bizonyítja, hogy nincs Magyarországon közbiztonság, a kormány és a rendőrség tehetetlen. Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa úgy fogalmazott: a társadalmi béke megmentése érdekében határozott és konkrét politikai lépésekre van szükség. Kijelentette: a romák és a bűnözés állítólagos kapcsolatának folyamatos hangsúlyozása és az előítéletes gondolkodásra építő felelőtlen politizálás következtében alapvető erkölcsi gátak omlanak le.
Beluzsárné Belicza Andrea, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője viszont kijelentette: egyelőre nem tudni biztosan, hogy a lövöldözés egyáltalán összefüggésbe hozható-e a tűzzel. Papp Péter ezredes, a megyei kapitányság bűnügyi vezetője szerint az elsődleges tűzvizsgálat egyértelműen elektromos tüzet állapított meg. Ezért közigazgatási eljárásban indítottak vizsgálatot, majd miután a halottszemle során lövésnyomokat fedeztek fel az áldozatokon, azonnal átminősítették a nyomozást emberölési ügyre. Azt, hogy a tűz valójában mitől keletkezett, még vizsgálják, mint ahogy azt is: mikor adták le a lövéseket az áldozatokra. A bűncselekmény további vizsgálatát a Nemzeti Nyomozó Iroda veszi át, az elkövetők kézre kerítéséért tízmillió forintos nyomravezetői díjat ajánlottak fel.
– Nem volt hajlandó a rendőrség elismerni, hogy gyilkosság történt, ezért hívott a család a helyszínre – mondta még tegnap délelőtt Mohácsi Viktória az MTI-nek. A szomszédban lakó szemtanúk nyilatkozatai jelentős tartalmi változáson estek át a roma vezetők látogatása után. Délután a távirati irodának már azt állították, hogy lövéseket hallottak és lángokat láttak, erre rohantak ki otthonukból, és próbáltak a család segítségére sietni. Mások úgy nyilatkoztak, hogy az apa ölében fogta kisfiát, amikor menekült az égő házból, a lövések ekkor érték mindkettejüket. Az apa a bejárati ajtótól tizenöt méterre eshetett össze, őt és gyermekét a szomszédok próbálták elsősegélyben részesíteni. Délelőtt viszont még nem titkolták, hogy a tűzeset után elmozdították a holttesteket a helyükről, sőt a bűnjelekhez is hozzányúltak. A Népszabadság internetes kiadásának a rendőrök a helyszínen azt állították: a holttesteket a tűzoltók hozták ki a házból. Velikóvszki Zoltán százados, a dabasi hivatásos tűzoltók parancsnoka szerint azonban ők már senkit nem találtak a kiégett otthonban, az anya a szomszédokhoz vitte át halott kisfiát, a férj holttestét pedig egy másik házban helyezték el a rokonok. Szavai szerint az első jelek elektromos zárlatra utaltak, nem volt okuk másra gyanakodni. Papp Péter beszámolója szerint csak a halottszemle után rendelték vissza a nyomozókat és a tűzszerészeket a helyszínre, körbekerítették a házat, s újabb szemle következett. Eközben azonban több óra eltelt, a rokonok és a szomszédok összetaposták a környéket, a nyomokat. A támadás idején a gyermekek édesanyja is a házban tartózkodott, ő a kórházba még elkísérte a két másik gyermekét, majd ismeretlen helyre távozott.
A Köztársasági Elnöki Hivatal szóvivője tegnap azt közölte, hogy Sólyom László államfő tájékoztatást kér az elmúlt időszakban a közvéleményt megrázó bűnesetekről az igazságügyi minisztertől, az országos rendőrfőkapitánytól és a Legfőbb Ügyészségtől.
Őrizetben az ötödik támadó. Rakamazon tegnap elfogták a Jobbik és a Magyar Gárda egyik vecsési vezetője ellen elkövetett tavalyi rablótámadás ötödik gyanúsítottját, a 27 éves B. Zsoltot – közölte a szabolcs-szatmár-beregi rendőrségi szóvivő. A rakamazi rendőrőrs hét munkatársa ütött rajta a cigány férfi tartózkodási helyén, egyik hozzátartozója házában.

Szentkirályi Alexandra: Gyurcsány emberei vezetik ma is Budapest cégeit – ez tarthatatlan!