Több mint tízezren vonultak ki tegnap Chisinau utcáira, csalással vádolva a Moldovai Köztársaságban vasárnap rendezett választások nyomán hatalmon maradt kommunistákat. A főleg diákokból álló tömeg a nap folyamán többször összecsapott a vízágyút és könnygázt bevető karhatalmi erőkkel, majd sikerült betörnie a parlament és az államfői hivatal épületébe. A tüntetők szinte mindent az utcára hordtak és felgyújtottak, ami mozdítható volt a két intézményben, majd kitűzték az EU és Románia zászlaját az épületek homlokzatára. Az olasz ANSA hírügynökség jelentése szerint a chisinaui ellenzéki tüntetők az új választások követelésén túl azt skandálták, hogy „Be akarunk lépni Európába, egyesülni akarunk Romániával!” A moldovai ellenzéki pártok által rendezett utcai megmozdulások nyomán több mint félszáz rendőr és fiatal szorult kórházi ápolásra. Egy nő életét vesztette a parlament lángokban álló épületében.
Dorin Chirtoaca chisinaui polgármester, az ellenzéki liberális párt alelnöke a tiltakozások folytatására szólította fel a tüntetőket mindaddig, amíg nem írnak ki új parlamenti megméretést a 4,3 milliós lélekszámú Prut menti országban, egyúttal arra kérte a nemzetközi szervezeteket, ne ismerjék el a választások eredményét. A 2001 óta hatalmon lévő, Vladimir Voronin államfő fémjelezte Kommunista Párt a kormányalakításhoz és az új köztársasági elnök megválasztásához elegendő 61 mandátumot szerzett a chisinaui törvényhozásban, miközben a küszöböt átlépő három liberális alakulat negyvenet. Voronin – aki már nem pályázhat harmadik elnöki mandátumra – a chisinaui kormány rendkívüli ülésén külföldről finanszírozott államcsínykísérletnek nevezte a történteket.
Tegnap este a parlamenti küszöböt átlépett három ellenzéki párt vezetői tárgyalást folytattak Vladimir Voronin államfővel, Zinaida Greceanii kormányfővel és Marian Lupu parlamenti elnökkel, de nem sikerült kiharcolniuk a választások megismétlését. Voronin – aki ismételten azzal vádolta az ellenzéket, hogy erőszakkal kívánja átvenni a hatalmat – leszögezte: csak akkor egyezik bele a szavazatok újraszámlálásába és egy új megméretés megrendezésébe, ha az ellenzék bizonyítani tudja a választási csalást, amit a strasbourgi emberjogi bíróság is megerősít. Korábban olyan jelentések láttak napvilágot, miszerint a moldovai hatóságok megállapodtak az ellenzék vezetőivel a választásokon leadott szavazatok újraszámlálásában.
Moldova határozottan megvédi az állam egységét a tüntetőkkel, az államcsíny elkövetésére törekvő fasisztákkal szemben – jelentette ki az államfő televíziós beszédében. Lupu különben burkoltan Romániát vádolta meg a zavargások kiprovokálásával, a moldovai külügyminisztérium pedig konzultációra hazakérette bukaresti nagykövetét.
Kiprovokált erőszakos cselekményekről beszélt Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes, miközben Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője felszólította a moldovai ellenzéket, tartózkodjon az erőszaktól, egyúttal a békés tüntetések engedélyezését kérte a hatóságoktól.
Dmitrij Medvegyev orosz elnök szerint a moldovai helyzetet mielőbb, békés úton, a választási törvény és az alkotmány normáinak tiszteletben tartásával kell rendezni. Az orosz államfő ezt a moldovai államfőnek fejtette ki, akivel telefonon beszélt az esti órákban.
Szergej Markov elemző, a moszkvai politikatudományi intézet igazgatója úgy véli: Moldovában „radikális nacionalista román csoportosulások” kívánnak narancsos forradalmat kirobbantani. Szerinte ezt támasztja alá, hogy a lázongó chisinaui fiatalok egyebek mellett a Romániával való egyesülést követelték.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében