Friss virágok és gyertyák sorakoznak a meggyilkolt Horák Nóra emléktáblája előtt Kiskunlacházán. Úgy látszik, a helybéliek nem felejtenek. Igaz, ha akarnának, sem tudnának, hiszen napokkal ezelőtt egy másik kislányt ért támadás a márványtáblától néhány méterre.
– Soha nem fogja kiheverni a lányom azt a támadást, amit átélt – mondja Kobella János, annak a tizenkét esztendős lánynak az apja, akit a napokban az iskolából hazafelé jövet rángattak le biciklijéről.
– Fényes nappal, a hatodik óra után hazaindult, és az egyik mellékutcában megállt mellette egy autó, majd hat-nyolc fiatal elkapta. A kezeit lefogták, a táskáját átkutatták, a zsebeit kiforgatták, és szörnyűségeket mondtak neki: „Azt fogom csinálni veled …” – az édesapa próbál uralkodni magán, de remeg a hangja.
Horák Nóra esetére gondolt
– Kiabált a lányom, de nem történt semmi, úgy látszott, nem érkezik segítség. Nekem azt mondta, folyton arra gondolt: az történik most vele, mint a kis Horák Nórival. (Horák Nórát ismeretlenek 2008 novemberében megerőszakolták, majd megfojtották. A lányra édesapja talált rá a kéjgyilkosságot követő napon. A tetteseket a mai napig is keresi a rendőrség.) A lányom ijedtében bepisilt, de a támadóinak még ekkor sem esett meg rajta a szívük, csak akkor engedték el, amikor az egyikük észrevette, hogy járókelők közelednek – mondja Kobella János, aki miután az esetről értesült, gyermekével autóba ült, és Kiskunlacháza utcáin addig körözött, amíg támadói közül háromra rá nem mutatott a kislány.
– Az eset óta nem ment iskolába a lányom. Egyedül aludni sem mer, még a fürdőszobaajtót is nyitva hagyja, mert fél – magyarázza az édesapa, aki hozzáteszi, eddig is, ha csak tehette, kocsival vitte a gyerekeket az iskolába, de délutánonként nem mindig tud értük menni. – Kiskunlacházán születtem, itt nevelem a három gyerekem, de most úgy érzem, hogy nincs biztonságban a családom. Hová fajulhatnak a dolgok, ha már nappal is gyerekekre támadnak? Régebben tudott itt egymás mellett élni cigány és a magyar, de ma már állandósultak az atrocitások – mondja az édesapa. Szerinte a helyi csellengők sem fiatalt, sem időst nem kímélnek, a szülők helyett az utca neveli őket. (A rendőrség rablás kísérlete miatt indított eljárást, a 12 éves M. Rolandot és a 15 éves N. T.-t gyanúsították meg a bűncselekmény elkövetésével – a szerk.)
Polgárőrök figyelik a gyerekeket
Miközben az édesapával beszélgetünk, polgárőrautó húz el mellettünk, egy édesanya pedig maga előtt tolva a babakocsit, egyenesen az iskola felé siet. – A lányomért megyek, mert egyedül nem engedem, hogy hazainduljon. Attól tartok, hogy ez a két eset csak a kezdet volt – mondja Andrea, aki teljes nevét a családja védelme érdekében nem árulja el. Hirtelen gyerekek lepik el az utcát, kicsöngettek. Egy polgárőrautó áll meg mellettünk, most adják át a szolgálatot.
– Mindennap egy órától háromig a tanintézmények körüli utcákat figyeljük. Igyekszünk szemmel tartani a hazafelé sétáló gyerekeket – mondja Göllény Tiborné, a helyi polgárőrség megbízott vezetője.
– Éjszaka is dolgozunk, sőt a hétvégéken is, ekkor rendőrökkel együtt próbálunk rendet tartani. De nincs könnyű dolgunk. Rengeteg errefelé a lopás, a rablás. Most ötvenen dolgozunk, de folyamatosan lépnek be hozzánk új polgárőrök, pedig fizetést senkinek nem adunk. Egyre több közöttünk a szülő, de még nagymamák is akadnak a soraink között. Van olyan is, aki ötszáz forinttal támogat minket, az sem kevés, jól jön, ha tankolnunk kell – teszi hozzá.
Bujdosó Katalin nyugdíjas, de szabad óráiban polgárőrként dolgozik, úgy ismeri Kiskunlacházát, mint a tenyerét. A Balaton utcában megmutatja azt a helyet, ahol legutoljára Kobella János lányát támadták meg, nem messze a helyi fiatalok „szerelemfalától”. Itt a sok girbegurba név között, több helyen is jól látható a meggyilkolt Horák Nóra keresztneve és mellette a kereszt.
A Zöldfa utcában idősek laknak, itt Bujdosóné sorra mutogatja azoknak a házait, akiket az elmúlt napokban kiraboltak.
– Ez már zűrös környéknek számít, ide szinte mindennap hívnak minket az öregek. Hol a tyúk tűnik el, hol valami más. Megesik, hogy a szatyrot tépik ki az idős emberek kezéből, de volt olyan, hogy valakit egyszerűen leköptek – magyarázza a nyugdíjas polgárőr, majd a cigánysorra fordulunk.
– Egy tizenkét éves kislány, az már nem gyerek, ha a gondolkodását nézzük – véli Sztojka Miklós helyi roma vezető, akit a legutóbbi esettel kapcsolatban kérdezünk. – Egy kamaszt állandóan felügyelni nem lehet, én nem tudom, hogy mit követtek el a roma fiatalok, vagy mit nem… Mi természetesen mindent megteszünk, hogy az ilyesmit elkerüljük. Megbeszélést is tartottunk, a polgármesterrel is konzultáltunk. Egyet kell megérteni: mi a Horák Nóri-gyilkosság óta meg vagyunk bélyegezve! Pedig a rendőrök is tudják, hogy erőszakos bűncselekmény miatt egyikünk ellen sem indult vizsgálat, gazdasági bűncselekményt elkövettünk és szabálysértést is, de mást nem – védekezik Sztojka. – Ha bemegyünk vásárolni a helyi boltba, kinéznek minket. Munkát sem kapunk, helyettünk inkább roma bevándorlókat alkalmaznak. A bőrszínük alapján ítélik el az itteni cigányságot, pedig ha mi is megvehetnénk a mobiltelefont, az MP3-lejátszót a gyereknek, mint a magyarok, nem lenne itt gond. Ezt a legutóbbi esetet is a kislánnyal, felfújta a média – teszi hozzá a vezető. – Higgye el, mi is félünk, sok ma a romák elleni támadás, több helyen is kivégezték már a cigányokat. Állandó készenlétben állunk, nappal alszunk, éjjel pedig figyelünk – mondja a helyi kisebbség irányítója, és igazához kétség sem férhet, mert Sztojka Miklóst lapunk munkatársai ébresztették fel délután fél háromkor. – Jó megoldás lehetne, ha a polgárőrök közé cigányokat is bevennének, erről is egyeztetni fogunk a polgármesterrel – mondja búcsúzóul.
Harmincmillió forint közbiztonságra
A roma polgárőrség ötletét Répás József polgármester sem tartja elvetendőnek, de hozzáteszi, ehhez több esetben is hiányzik az erkölcsi bizonyítvány és a büntetlen előélet.
– Kiskunlacházán sok a lopás, rablás és rengeteg esetben fiatalok a bűnelkövetők. A helyiek félnek, és emiatt nem tesznek feljelentést sem, pedig csak akkor lehet az elkövetőkkel szemben fellépni – mondja Répás József. – Ezért kidolgoztunk egy konkrét javaslatot a büntető törvénykönyv módosítására, amiben a büntethetőségi korhatár leszállítását javasoljuk tizenkét évre, illetve azon szülők felelősségre vonását szorgalmazzuk, akiknek gyermeke veszélyes a társadalomra – teszi hozzá a településvezető.
– Idén harmincmillió forintot költöttünk a közbiztonság javítására, május 11-én adjuk át azt az új épületet, amit a körzeti megbízotti csoport számára újítottunk fel. Azt hiszem, mindent megtettünk, amit lehetett.

Jég és hatalmas sártenger Somogyban – videó