A krízis gyökerei

Lóránt Károly
2009. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament harmadik legnagyobb, liberális frakciójában azt lehet becsülni, hogy az európai parlamenti vitákban is azt képviselik, amit választóiknak mondanak, ami a többi nagy frakcióra nemigen jellemző. Emiatt azután – mint a legutóbbi Eurobarométer felmérés tanúsítja, az európai polgárok egyharmada egyáltalán nem bízik politikusaiban. Megdöbbentő volt például, hogy egy legutóbbi vitában a liberálisok kiálltak Le Pen joga mellett, hogy mint korelnök vezethesse az új parlament megnyitó ülését, holott semmi sincs tőlük távolabb, mint Le Pen nézetei. Ezzel szemben például a szocialisták a szólásszabadságot úgy értelmezik, hogy az csak rájuk vonatkozik, aki másképp látja a világot, abba bele kell fojtani a szót.
A liberális frakció nemrég egy konferenciát szervezett, amelyen a jelenlegi pénzügyi krízis gyökereit tárgyalták. Kiderült, már évekkel ezelőtt, az ezredforduló környékén világosan lehetett látni: a pénzügyi folyamatok súlyos válságba torkolhatnak. A Lámfalussy Sándor által vezetett Bölcsek Tanácsa 2001-ben felvetette, hogy bár a likvid és innovatív pénzpiacok hatalmas hatékonysági előnyökkel rendelkezhetnek és így előnyösek lehetnek az európai állampolgárok számára, de a nagyobb hatékonyság nem szükségszerűen jár együtt a nagyobb pénzügyi stabilitással. Az, hogy a figyelmeztetések ellenére sem történt semmilyen intézkedés, annak köszönhető, hogy a „befektetők”, vagyis a spekulánsok pénzéhsége erősebb volt minden biztonsági megfontolásnál.
Charlie McCreevy az ECFIN, a gazdasági és pénzügyi főigazgatóság (vagyis az Európai Unió gazdasági és pénzügyminisztériumának) igazgatója egy XIX. századi közgazdászt, Walter Bagehotot idézte, aki szerint a pénzügyi válságok akkor következnek be, ha túl sok „buta” pénz kerül túl sok ostoba ember kezébe. Arra, hogy miként kerülhetett túl sok „buta” pénz túl sok buta ember kezébe, a tanácskozáson szintén fény derült. Az elmúlt három évtized pénzügyi innovációi vezettek oda, hogy a reálgazdasági befektetések helyett érdemes volt szerencsét próbálni a pénzpiacokon, és mivel a pénzügyi intézmények menedzsmentjét a hozamok függvényében fizették, minden kockázatot érdemes volt vállalni. A kockázatvállalást viszont a dereguláció, vagyis a korábbi szabályzó rendszerek szisztematikus felszámolása tette lehetővé. Most a válság közepén a szakértők többsége újból szabályzásokért kiált, mint Daniel Daianu román közgazdász (volt pénzügyminiszter) megfogalmazta: a szabadpiacoknak nem feltétlenül kell egyben szabályozatlanoknak is lenniük.
Ha megkérdőjelezhető is, a jelenlegi buzgóság meddig tart – hiszen számos példát lehetne felhozni, hogy a közvetlen veszély elmúltával az eredeti szándékok feledésbe merülnek –, az kétségtelen, hogy az Európai Parlament egyes frakciói igyekeznek szembenézni a jelenlegi pénzügyi válsággal.
Csakhogy az uniónak nemcsak a pénzügyi válsággal kell szembenéznie, hanem azzal a nem kisebb válsággal is, ami az unió új tagállamaiban a piacvesztések és a rakétaszerűen növekvő külső eladósodások nyomán várható. Lámfalussyék mintegy hat évvel a pénzügyi válság bekövetkezése előtt jelezték, feltehetőleg most nem kell hat évet várni arra, hogy nyilvánvalóvá váljon: az új tagországok nem a felzárkózás, hanem a végleges leszakadás útján haladnak. Lesz-e európai parlamenti frakció, amely e kérdés megvitatását tűzi egy tudományos konferencia elé?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.