Átverős adócsökkentés

Bár a kormányzati kommunikáció szerint az adóátrendezés mérsékli a vállalkozások terheit, az iparkamara számításai szerint ennek éppen a fordítottja igaz, és az intézkedések nyomán az érintetteknek két év alatt közel százmilliárd forinttal többet kell befizetniük az államkasszába. A szervezet szerint a hazai vállalatok összbevétele a gazdasági visszaesés miatt 1200 milliárd forinttal csökken.

2009. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mínuszban lesz a vállalkozások számára az adóváltozások egyenlege annak ellenére, hogy a kormányzati érvelés szerint a módosítások éppen a hazai cégeknek kedveznek. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) legfrissebb háttértanulmánya szerint jövőre 95–105 milliárd forintot buknak el a vállalkozások az adóátrendezés következtében, miközben a válság miatt hozzávetőlegesen 1200 milliárd forintnyi bevételkieséssel kell számolniuk két esztendő alatt. A kamara számításai szerint a természetbeni juttatások megadóztatása gyakorlatilag elviszi mindazt, amit a járulékcsökkentéssel és az egészségügyi hozzájárulás eltörlésével nyernének a vállalkozások, az egyéb adóemelések pedig már mínuszba fordítják a mérleget.
Az érdekképviselet szerint a béren kívüli juttatások adóterhén felül a legtöbbet az evakulcs, az áfa, a jövedéki adó és a társasági adó növelése, valamint a minimálbér növekedése veszi ki a vállalkozók zsebéből. A háttértanulmány szerint mindehhez hozzá kell adni a hitelkamatok emelkedése miatti pluszterheket, amelyek becsülhetően évi 50 milliárd forinttal rontják a gazdasági szereplők jövedelmi helyzetét. – Közel két számjegyű kamatokkal a hitelezés maximum másfél-két évig tartható fenn az érintett vállalkozói kör összeroppanása nélkül – figyelmeztet az MKIK, amely szerint a bankok hitelezési gyakorlatának szigorítása miatt már így is 200-250 milliárd forinttal csökkent a vállalati kölcsönök összege.
A kamara szerint a gazdasági visszaesés a vállalkozásokat közel tízszázalékos mértékben érinti két esztendő alatt, ami a kormányzati előrejelzéseknél jóval mélyebb válságot jelent. Az adó- és kamatterhek növekedése mellett az uniós források korlátozását is a fejlődés akadályaként említi a háttértanulmány: a jelenlegi szigorú feltételek miatt ugyanis ma a vállalkozások nagyon szűk köre az, akik egyáltalán elgondolkodhatnak a pályázat benyújtásán. Az érdekképviselet hangsúlyozza: a vállalkozásfejlesztésre felhasználható források keretét a gazdaságfejlesztési és a regionális programokban meg kell emelni, és nem lenne szabad néhány hónapra korlátozni a pályázatok befogadását, hanem folyamatos elbírásra lenne szükség. Az MKIK megemelné az uniós támogatások arányát, és átrendezné a kis- és közepes vállalkozások hitellehetőségeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.