Lexus LM
Már nyújtózkodni se kell annyit a Lexus LM-ben

Kötelező jótékonykodás. A megítélt támogatásokat ne a nyugdíjfolyósító, hanem – mint más esetekben is – az önkormányzatok, a szociális szolgáltatók, a civil és az egyházi szervezetek juttassák el a jogosultakhoz – ezt javasolja a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet. Szerintük nem helyes, ha az állam átveszi a szociális és a civil fórumok karitatív feladatait. A krízisalap nem kapcsolódik a meglévő intézményrendszerhez, nem veszi figyelembe a rászorulók egyéni körülményeit, a települések lehetőségeit, hanem adminisztratív módon próbál megoldást keresni. Ez többletköltséget okoz – véli a szervezet.
Noha a rászorulók megsegítéséért létrehozott állami krízisalap augusztus elsején megkezdte működését, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) még nem fizette be a számlára azt a nyolcszázmillió és egymilliárd forint körüli összeget, amelyet korábban a kormány igényelt tőle. Mint megtudtuk, ennek az az oka, hogy még tart az ügyben az államigazgatási egyeztetés. A PSZÁF és a kormány képviselői ennek keretében döntik el, pontosan mennyivel járuljon hozzá a felügyelet a krízisalaphoz, s azt milyen forrásokból finanszírozza. Eddig arról volt szó, hogy a beszedett bírságok szolgálnak majd fedezetül.
Binder István, a szervezet szóvivője lapunknak elmondta: a hitelintézetek a felügyelet számlájára fizetik be azokat a bírságokat, amelyeket a PSZÁF szab ki rájuk különféle szabálytalanságok miatt. A bevételből elsősorban a befektetők és a betétesek garanciaalapját töltik fel. Ezek az alapok a pénzintézetek ügyfeleinek biztonságát szolgálják. Binder közlése szerint a betétesek és a befektetők garanciaalapját nem vonják el, hiszen a kiszabható bírságok maximális összegét az eddigi, jellemzően néhány tíz millió forintról kétmilliárd forintra emelték fel a jogszabályok. A tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény már hatályba lépett, a fogyasztóvédelmi hatósági eljárásról rendelkező paragrafusokat pedig ősztől alkalmazzák.
A kríziskezelő alapot június 24-én rendelettel hozta létre a kormány. A cél a válság miatt nehéz helyzetbe került családok egyszeri megsegítése húsz-, ötven-, kivételesen százezer forinttal. A kabinet egymilliárd forinttal nyitotta meg a kincstárnál vezetett krízisszámlát. A kasszához közérdekű kötelezettségvállalás címén járulhatnak hozzá magánszemélyek és gazdasági társaságok. A Kormányszóvivői Iroda közlése szerint a PSZÁF befizetését kormánydöntés, illetve jogalkotás előzi meg. A négy hazai áramszolgáltatót a Magyar Energia Hivatal a július elseje óta hatályos áramtörvény alapján kötelezte, hogy tavalyi árréstöbbletük hatvan százalékát, hárommilliárd forintot utaljanak át a kríziskasszába. Ezt eredetileg a fogyasztóknak kellett volna visszatéríteni.
A Kormányszóvivői Iroda úgy tájékoztatott: más személyek, szervezetek kötelező befizetéseiről a kormány nem hozott határozatot. Közölték, a miniszterelnök és a miniszterek a társadalmi felelősségvállalás jegyében önként döntöttek arról, hogy felajánlásokat tesznek. Az állami cégek azon vezetőit, akiknek jövedelme meghaladja a havi kétmillió forintot, a tulajdonosi jogokat gyakorló intézményeken keresztül a kormány felkérte, hogy havi jövedelmük bruttó kétmillió forint feletti részét fizessék be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.