Barack Obama amerikai elnök megválasztása előtt az egyik legfontosabb feladatának nevezte az Egyesült Államok egészségügyi ellátórendszerének megreformálását, hiszen – bár az ország kimagaslóan sokat költ az egészségügyre – az amerikaiak egészségi állapota nem jobb más államok polgáraiénál, és milliók élnek betegbiztosítás nélkül. A reform egyik legfontosabb feladata, hogy elzárja az elfolyó pénz útját, olvasható ki a meglehetősen propagandisztikus hangvételű www.healthreform.gov honlapon megjelentetett célkitűzések soraiból. Csökkenteni akarják az egészségügyi ellátásban tapasztalható áremelkedés ütemét, egyúttal próbálják megakadályozni, hogy a kezelések széles spektrumát lefedő betegbiztosítás nélkül élő családok belerokkanjanak egy-egy kórházi ellátás költségébe.
A célok tehát magasztosak, az eredmények megítélésére csak évek múltán nyílik majd lehetőségünk. Pontosabban bizonyos eredmények már szinte azonnal láthatóvá váltak. Az egészségügyi reform ellenzői, azok, akik úgy érzik, a változtatások után kevesebbet ér majd az önállóan finanszírozott biztosításuk, embertelenséggel vádolják, lenácizzák és Hitlerként ábrázolják a fekete Obama elnököt. A demokraták sem maradtak meg a tiszteletteljes vita hangneménél. A párt legfelső vezetői közül Nancy Pelosi, a képviselőház elnöke és Steny Hoyer, a demokrata többség vezetője hétfőn azt írta a USA Today lapban, hogy az egészségügyi reform vitatása „egyszerűen amerikaiatlan” („un-American”), amely kifejezés Joseph McCarthy szenátor ötvenes évekbeli „Amerika-ellenes” tevékenységet vizsgáló hajtóvadászata óta tabunak számít az Államokban.
A vita tehát eldurvult, ez a légkör pedig nem kedvez a rendszerben kétségtelenül meglévő legkirívóbb hibák objektív feltárásának sem. Pedig vannak olyan tényezők is, amelyek mindeddig senki figyelmét nem keltették föl. Közülük a legfontosabb talán az olajfüggés, áll Howard Frumkin, az amerikai kormányzati hivatalként működő Nemzeti Környezet-egészségügyi Központ igazgatója és szerzőtársai tanulmányában, amely a Public Health Reports szaklapban jelent meg.
Az egészségügyi szolgáltatások igénybe vevői közül szinte senki sincs tudatában annak, hogy milyen sok ponton kapcsolódik a gyógyászat és a kőolaj-kitermelés. Sok gyógyszer készítésénél támaszkodnak a kőolajra: a leggyakrabban alkalmazott tabletták, az aszpirin, vitaminkapszulák, antihisztaminok, a kortizon, bőrgyógyászati készítmények és pszichiátriai gyógyszerek alapanyagául is szolgál. Számos gyógyászati eszköz gyártásakor is a kőolajból indulnak ki, hiszen a műanyagipar alapanyagai a fosszilis szénhidrogének.
Az olajtól való függés azonban nem korlátozódik az eszközök gyártására. Azokat ugyanis szállítani kell, amely rendkívül üzemanyag-igényes, a kórházakat, rendelőintézeteket fűteni kell, el kell látni elektromossággal, amelyek gyakran ugyancsak a kőolajra vezethetők vissza.
A kőolaj ára pedig – a jelenlegi recesszió időleges keresletcsökkenéséből adódó ingadozást leszámítva – hosszú távon folyamatosan nő. Eközben a világ kőolaj-kitermelése 2005 óta nem növekedett, sőt a gazdasági visszaesés miatt az utóbbi időszakban a 2004-es szint alá csökkent – olvasható a Miller-McCune magazinban. Néhány amerikai közgazdász már látja a fényt az alagút végén, úgy gondolják, hogy a válság hamarosan véget ér. A beinduló termelés szinte biztosan felhajtja majd az olajárakat, a kitermelést pedig az olajexportáló országok nem tudják a végtelenségig növelni (ha esetleg szándékukban áll is). Több olajipari szakértő szerint hamarosan elérkezünk a kitermelés lehetséges maximális üteméhez (az elterjedt angol kifejezéssel a peak oil ponthoz), amely után az ismert olajkészletek egyre gyorsuló kimerülése várható, az árak pedig soha nem látott magasságba emelkednek.
A tanulmány szerzői a közlekedés akadályozottságában látják a legnagyobb veszélyt. Forgatókönyvük szerint sokan maradhatnak ellátás nélkül egyszerűen azért, mert nem lesz üzemanyag, amellyel a mentőautó vagy a helikopter megközelíthesse őket, ha egy távoli településen laknak, illetve az egészségügyi személyzet nem jut majd el a munkahelyére. Ez a helyzet nem is lenne példa nélküli. Az 1973-as olajválság idején Amerikában korlátozták az emberek által vásárolható üzemanyag mennyiségét. Akkor az egészségügyi dolgozók előnyt élveztek, és több benzint, gázolajat vehettek, mint mások. A jelenleg előre jelezhető krízis azonban nem egy-két hónapig, esetleg néhány évig fog tartani. Ha a kibányászható olajkészletek tényleg kiapadnak, ettől az energiahordozótól végleg elbúcsúzhatunk. Howard Frumkin ezért – ahogy szinte mindenki más – a megújuló energiaforrásokra való minél gyorsabb áttérést javasolja. Az eldobható eszközök helyett sterilizálható, így többször használható fiolák, infúziós palackok is csökkenthetik az egészségügy energiaigényét, csakúgy, mint ha a távol előállított élelmiszerek, gumikesztyűk és villanykörték helyett a helyi ipar termékeit választják a kórházak, ezzel is csökkentve a szállítás költségeit.
Megkezdődött a Bécsben támadásra készülő ISIS-szimpatizáns pere + videó
