Mire ment el a falvak pénze?

Munkatársunktól
2009. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átgondolatlan, nehézkes és értelmetlen a Magyarországon kiépített, falufejlesztő Leader-rendszer. Az egyetlen kérdés az, hogy a programmal dolgozó, egyébként szocialista képviselőkhöz köthető „szakértők” alkalmatlanok munkájuk elvégzésére, vagy szándékosan tartják vissza az uniós pénzeket – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Móring József, kereszténydemokrata országgyűlési képviselő. Az eredeti cél a Leader-közösségek megalakításakor az volt, hogy a pályázati feltételrendszert helyben alakítsák ki. A 2007-es indulás óta összesen 96 akciócsoport alakult az országban és az úgynevezett hármas tengelyes pályázatokat kiírták ugyan (ezek a mikrovállalkozások támogatására, falufejlesztésre, turizmusra és vidéki örökség fejlesztésére adnak lehetőséget), ám – hangsúlyozta az ellenzéki politikus – ezekből a forrásokból eddig még egyetlen fillért sem fizettek ki. Eközben az akciócsoportok működtetése önmagában több milliárd forintot emésztett fel.
– Ha a rendszer működőképes lenne, akkor is maradna probléma, hiszen a Leader a program befejezése után fizet, ami a legtöbb pályázónak nehézséget jelent. Emellett az áfa növelése és az infláció is bonyolítja a helyzetet, ugyanis abban az esetben, ha valaki hozzá is jut a forrásokhoz, újra kell írnia pályázatának teljes költségvetését – hívta fel a figyelmet a képviselő. Móring József hangsúlyozta: fel kell tenni a kérdést, hogy mi az oka a kifizetések csúszásának, és miért csak szocialista hálózatépítésre költenek az európai mezőgazdasági és vidékfejlesztési alapból.
A tájékoztatón Gelencsér Attila, a Somogy megyei közgyűlés elnöke úgy vélekedett, hogy végletesen központosított az európai pénzek elosztása Magyarországon, mindent a kormány dönt el, ez alól a Leader-program sem kivétel. A somogyi helyzetről szólva kifejtette: úgy fogyott el a megyében 108 millió forint a Leader munkaszervezetének működtetésére, hogy közben egyetlenegy sikeres pályázatot sem hirdettek meg. – A szocialisták előtt két út állt: vagy lehívják a rendelkezésre álló forrást és ebbe a munkába beveszik a fideszes vezetésű önkormányzatokat is, vagy pedig kizárják ezeket a településeket. A kormány az utóbbit választotta – értékelte a helyzetet Gelencsér Attila.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.