Slotáék két éve fordultak bírósághoz és tízmillió koronás kártérítést követeltek Duraytól, amiből az elsőfokú bíróság egymilliót meg is ítélt, a fellebbviteli azonban eltörölte, és csak a bocsánatkérést ítélte meg a magyar politikus ellenében. Duray úgy vélte, a döntés a véleménynyilvánítás szabadságának a korlátozását sugallja. A bírósági határozat ugyanis nem mondta ki, hogy a nemzeti párt nem fasiszta, hanem azt állapította meg, hogy „a szlovák alkotmány és a törvények tiltják az olyan pártok működését, amelyek a személyek vagy csoportok politikai jogainak elnyomására törekednek”, s minthogy a nemzetiek bejegyzett és működő párt, nem lehet őket ilyen váddal illetni, „mert az árt jó hírüknek”. Duray ennek ellenére végül úgy döntött, nem fordul a strasbourgi emberi jogi bírósághoz, levélben kért bocsánatot a nemzetiektől – magyar nyelven. Slotáék ezt nem fogadják el, mondván, az eddig is érvényes szlovák nyelvtörvényt sérti Duray, és mert a levél nem államnyelven íródott, vélhetőleg újra bírósághoz fordulnak. Ján Carnogursky, a kommunista éra legismertebb szlovák ellenállója, volt szlovák miniszterelnök nem lát semmi kivetnivalót Duray magyarul írt levelében. „Az alkotmány 31. cikkelye kimondja, hogy a kisebbséghez tartozó személynek joga van hivatalos kapcsolatokban is használni anyanyelvét” – magyarázta a szlovák sajtónak Carnogursky.
Duray a maga részéről lezártnak tekinti a nemzetiek által kezdeményezett bírósági ügyet. Azok véleménye pedig nem érdekli, akik bírálják, amiért levelét magyarul írta meg. „Akik számára az emberi jogok semmit nem jelentenek, akik nem mernek vagy akarnak élni jogaikkal, azok véleményére nem adok” – nyilatkozta lapunknak. Ján Slotáról és pártjáról sem változott a véleménye. „1990-től ugyanaz a véleményem a párt politizálásáról, nem adtak okot arra, hogy változtassak ezen. Legfeljebb más-más kifejezést használok minősítésére, a körülményektől és az éppen felmerült kérdéstől függően” – mondta lapunknak Duray Miklós.
Tiltakozás. Európa, kiálts és tiltakozz! mottóval országos demonstrációt szervez a Civil Összefogás Fórum szeptember elsejére a felvidéki magyarok számára súlyosan diszkriminatív szlovák nyelvtörvény ellen. A szervezők a szlovák nagykövetség elé várják a tiltakozókat. (MN)
Globál Nógrádi Györggyel – Fellázadtak Brüsszel ellen az európaiak
