Nyolc éve Nyíregyháza fesztiválja a vidámság országos seregszemléjeként indult, mára túlnőve önmagán Közép-Európa legnagyobb ingyenes világzenei fesztiváljaként hívja fel magára a figyelmet. Idén olyan muzsikusok érkeztek ide, mint a flamand Trio Rosenberg, a román Nadara, a Bollywood Brass Band, vagy Juan Carlos Cáceres, a tangó nagymestere. A magyarok közül a Pravo balkáni basszusaira és a kecskeméti Csík zenekar és Lovasi András közös örömzenéjére lehetett ropni.
A fesztivál színházi programja az elmúlt évad legjobb komédiáit kínálta. A versenyszekcióban a Jókai Anna írónő vezette zsűri a Miskolci Nemzeti Színház Botrány az operában című produkciójának ítélte a legjobb előadás díját. Kiemelkedő szerepformálásáért díjat kapott Csákányi Eszter, Zöld Csaba, Kerekes Éva, Pálfi Kata, Pálmai Anna és Szabados Mihály. Tamási Zoltán kapta meg a legjobb rendezésért járó díjat a budapesti Stúdió „K” Színház társulatával színpadra állított Hű, de messze van Petuski! című tragikomédiáért. Az Életmű-díjat Bodrogi Gyula vehette át.
Azok, akik a csendes művészeteket szeretik, igazi kincsekre találtak az Antal–Lusztig-gyűjtemény Gulácsy Lajos furcsa-szép grafikáiból, misztikus olajképeiből rendezett minitárlaton, a Pákh Imre tulajdonában lévő Munkácsy-képeket pedig először láthatta a nyírségi közönség.
És hogy mi is a Vidor fesztivál legnagyobb erénye? Itt szembesülhetünk azzal, milyen nagy szükség van arra, hogy színházba, koncertre menjünk, és élvezzük a művészetet, amit mostanság oly drágán mérnek. Meg arra, hogy az állandó kesergést rövid időre, de elfelejtsük. Ki a könnyekkel, kifelé! – ahogy azt a Csík zenekar koncertjén visszhangozta az eufóriától ittas tömeg.
Borulások, viharos szél, elemi izgalmak a Kékszalagon
