Két hete korán reggel házkutatást tartott a rendőrség több nyírmihálydi lakóingatlanban, mert olyan információk birtokába jutottak, hogy egyes személyek illegális fegyvereket tartanak. Az ellenőrzés során találtak egy dupla csövű puskát (a tulajdonos azzal védekezett, hogy csak riasztófegyver), egy másik házban pedig két éleslőszer hüvelyére leltek. Az intézkedő rendőrök azt is észrevették, hogy két ház lakói nagyfeszültségű elektromos kerítést barkácsoltak. Az egyik helyen a kerítésbe, a másik ingatlanon az udvaron belül futó drótba tudtak áramot vezetni, amit utóbbi esetben ráadásul illegálisan vételeztek. Figyelmeztető tábla vagy felirat sehol sem volt elhelyezve, a veszélyhelyzetet az áramszolgáltató munkatársai hárították el. Sérülést senki nem szenvedett. Az elektromos kerítések miatt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság több emberen elkövetett emberölés kísérletének megalapozott gyanújával indított eljárást, a nyírlugosi rendőrőrs pedig lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés megalapozott gyanújával, szakértők bevonásával rendelt el nyomozást. Lapunk munkatársai a hír hallatán úgy döntöttek, hogy ellátogatnak a nyírségi településre, és felkutatják a rendőrség látókörébe került személyeket.
Kora délután érkezünk a magyar–román határ közelében fekvő községbe, előzőleg megtudjuk, hogy Nyírmihálydiban Bódi Ferencet kell keresnünk, aki a roppant beszédes Vörös Csillag utcában lakik. Megegyezünk a fotóriporter kollégával, hogy mielőtt közelebbről vennénk szemügyre a Bódi család otthonát, elbeszélgetünk néhány helyi lakossal a Vörös Csillag utcai csoportról. Elsőként a település szívében egy középkorú és egy fiatal hölgytől kérünk segítséget. A Bódi család és a Vörös Csillag utca hallatán azonban összerezzennek. Csak annyit mondanak, hogy ők nem járnak arrafelé, majd az úttest másik oldalán álldogáló lányokhoz irányítanak minket. Azt állítják, a fiatalok a közelben laknak. Megszólítjuk a két lányt, akik azonban szintén nem akarnak Bódiékról beszélni.
– Nem tudunk semmit, nem ismerjük őket. Amúgy is szinte egész nap az iskolában vagyunk, csak aludni térünk haza – magyarázzák. Elköszönünk tőlük, majd egy fiatal párnál próbálkozunk. A Vörös Csillag utca kiejtése nekik sem csal mosolyt az arcukra, a fiatalember már elhajtana, társa azonban helyi, és végre segít. Útbaigazít minket, hogy hol találjuk a Bódi családot, azonban felhívja a figyelmünket, hogy – főleg idegenként – nem ajánlatos a Vörös Csillag utcába betérni. Néhány száz méterrel távolabb két idősebb hölgy beszélget egy ház előtt. Nevüket, arcukat ők sem vállalják, de véleményük legalább van. Egyikük elmondja, hogy Bódi Ferenc helyben „Malac” becenévre hallgat, és uzsorakölcsönök „folyósításából” él. – Több házat megvett a cigány telepen, a magyar lakosság elköltözött onnan. Nagyon veszélyes társaság, a település azon részét uralják – hangsúlyozza egyikük. Ők sem tudják azonban megmondani, hogy melyik ingatlan kerítésébe vezettek áramot, mert a „Malacnak” nagyon sok háza van. Azt tanácsolják, hogy a cigány telep közelében érdeklődjünk, de ők is azt ajánlják, hogy a Vörös Csillag utcát kerüljük el.
Megfordulunk autónkkal, majd a folyamatos sebességkorlátozás miatt lassan gördülünk a cigány telep felé. Útközben még egy gyermekeit kísérgető anyukánál próbálunk tájékozódni, de azon kívül, hogy ő is a veszélyekre figyelmeztet, nem tudunk meg újat. Rövid vezetés után elérjük a Vörös Csillag utca bejáratát, amikor betekintünk, minden korábbi figyelmeztetés értelmet nyer. Több tucat roma tartózkodik a házak előtt, akadnak, akik az árokparton beszélgetnek, mások csoportokba verődve ácsorognak. Néhányan észrevesznek minket, és furcsán méregetik a számukra idegeneket. Nem hajtunk be a Vörös Csillag utcába, más megoldást keresünk. Beszédbe elegyedünk egy környékbeli fiatalemberrel. A srác is elmondja, hogy lehetetlen megmondani, melyik ingatlan kerítésébe vezettek áramot, mert a „Malac” sok ház tulajdonosa. Hozzáteszi, hogy szinte majdnem az egész cigány telepen csak Bódik laknak, mert az egy nagy család. Megtudjuk azt is, hogy nem sokkal előttünk egy televíziós forgatócsoport már pórul járt a Vörös Csillag utcában, a cigányok megtámadták a munkájukat végző kollégákat. A fiatalember azt javasolja, hogy menjünk be a cigány telep szélén levő kocsmába, hátha ott tudnak segíteni. Amikor azt kérdezzük, hogy mennyire veszélyes oda ilyenkor bemenni, azt válaszolja, hogy kora délután még nyugodt a hangulat. Ezúttal, bizonyára valami rendkívüli ok miatt, más kép fogad minket. A kocsma udvarán levő padokon tucatnyi jól megtermett roma fiatal ücsörög, akik bizalmatlanul méregetnek minket, az ivóból pedig szintén tagbaszakadt alakok néznek vissza ránk. Megfordulunk az autóval, és amíg békében lehet, elhagyjuk a környéket.
Megkeressük Nyisztor Ferencet, Nyírmihálydi polgármesterét, hogy megtudjuk, milyen az élet a községben. A település első embere elmondja, hogy Bódi Ferenc Nyírmihálydi egy részét valóban uralja. – Uzsorahitelekből él, tucatnyi családot tett már az utcára azért, mert nem fizették vissza a kölcsönt. Egy ötgyermekes magyar család tagjait egy öt éve, szocpolból épült házból űzték ki. A módszer egyszerű: a tulajdonost erőszakosan kényszerítik az adásvételi szerződés aláírására – árulja el Nyisztor Ferenc. Elmondja azt is, hogy két hete a Bódi-csoportból valóban több embert bevitt a rendőrség, de mindenkit kiengedtek, ami számára érthetetlen. Megkérdezzük, hogy valóban annyira veszélyesek-e Bódiék, mint ahogy azt sokan állítják. – A jelzések azt mutatják, a cigány telepen főleg az idegenekkel szemben ellenségesek – mutat rá Nyisztor Ferenc, aki hozzáteszi: nem csak az uzsorahitelezés jelenti a helyi cigányság számára a megélhetés forrását. Szerinte vannak, akik a 20 ezer forint értékhatár alatti lopásokra szakosodtak – hiszen az ilyen bűncselekmények csak szabálysértési eljárást vonnak maguk után –, mások a segélyt fizetésként értelmezik. – Egy sor olyan cigány fiatalembert tudnék mutatni, akik életükben még egy percet sem dolgoztak, mégis jól öltöznek, mobiltelefont tartanak, és több millió forintos autóval közlekednek. Saját bevallásuk szerint sokan illegálisan fegyverrel is rendelkeznek, amit a román vagy az ukrán piacokon szereznek be néhány tízezer forintért. Erre van pénzük – fakad ki a településvezető.
A nyírmihálydi eset vizsgálata két szálon fut – tájékoztatta lapunkat Fedor Rita, a Szabolcs-Szatmár Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. – Három személyt több emberen elkövetett emberölés bűntett kísérletének megalapozott gyanújával hallgattunk ki, mert áramot vezettek a kerítésükbe. Emiatt a megyei rendőrség bűnügyi osztálya folytat nyomozást, de ezzel párhuzamosan lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés megalapozott gyanúja miatt a nyírlugosi rendőrségen fegyverszakértői vizsgálatot is végeznek – nyilatkozta lapunknak a szóvivő. A gyanúsítottak kihallgatásukon mindannyian azt vallották, hogy az elektromos kerítést azért készítették, mert a kislétai gyilkosság után féltek egy esetleges támadástól. A középkorú férfi így vélekedett: „aki éjszaka a kert hátsó részéről jön a házam felé, az biztos nem jó szándékkal jön” … „aki meg gyilkolni jön, ragadjon fenn a dróton!” Fedor Rita szóvivő a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy a gyanúsítottak közül egy sincs előzetes letartóztatásban.

Tasnádi Péter elárulta, hogyan élheti túl Gyárfás Tamás a börtönt