Folyamatosan növekedett az elmúlt években azoknak a kelet-közép-európai cégeknek a száma, amelyek kockázatosabb besorolást kaptak a hitelbiztosítóktól – állítja Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója. A helyzet azonban 2009-ben érezhetően romlott, annak ellenére is, hogy az idei évben még csak részeredmények kerültek nyilvánosságra. Magyarország ugyan képes volt javítani a 2007-es adatához képest, de hazánk volt az egyetlen ország, ahol a kockázatos cégek aránya folyamatosan 50 százalék felett volt – állítja Dercze. Hozzáteszi, hogy a magyar adatok azért nem romlottak a 2007-esekhez képest, mert a 2005–2006-os megszorítások miatt tavalyelőtt már eleve igen rossz adatokkal szembesülhettünk. Ehhez képest a 2009-es 51,86 százalék sem számít jónak, a régióban továbbra is a legrosszabb érték.
Dercze szerint a gyatra 2009-es eredmények jövőre komoly problémákat okozhatnak. A kelet-közép-európai régióban akkor lesz először magasabb a problémás cégek aránya, mint a megbízhatóké.
Ebből a helyzetből azok a vállalatok kerülhetnek ki győztesen, amelyek továbbra is erős pozícióban vannak, vagy olyan multinacionális cégek leányvállalatai, amelyeknek nem romlik úgy a minősítése. Ez azonban azt jelentheti, hogy megint azok a kelet-közép-európai vagy magyar kis- és közepes vállalkozások kerülhetnek veszélybe, amelyek végigküzdötték a válságot, de közben meggyengültek.

Így védekezzen hatékonyan a molylepke ellen