Aggódás az emberiségért

A globalizáció lehetőségeit nemcsak a pusztulásra lehet felhasználni, hanem úgy is, hogy az emberiség az önzést meghaladva, az Isten kijelölte fejlődési utat járja be – mondta Erdő Péter bíboros annak kapcsán, hogy megjelent a pápa új szociális enciklikájának magyar fordítása.

Joó István
2009. 10. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizakodva a sikerben, már elsőre nyolcezer példányban adta ki az Apostoli Szentszék könyvkiadója, a Szent István Társulat a jelenlegi pápa, XVI. Benedek Caritas in veritate (Szeretet az igazságban) című enciklikáját, azaz körlevelét – magyar nyelven. Avatott szakértők szerint a 2005-től pápaként működő Joseph Ratzinger szóban forgó munkája olyan igényű és horderejű szociális enciklika, mint XIII. Leó pápa 1891-ban kibocsátott Rerum novarum kezdetű, főként a munkásság mellett kiálló körlevele. A Caritas in veritate persze nem praktikus megoldások tárháza. Hiszen a katolikus egyház vezetője szerint az egyenlőtlenség botránya, a szociális biztonság csökkenése, a lélektani elbizonytalanodás, a kulturális erózió, az élet tiszteletének hiánya mögött a legmélyebben nem a gazdasági-pénzügyi válság húzódik meg. Korunkban az ember került minden eddiginél mélyebb erkölcsi válságba, alapvető sebzettsége: a bűn következtében.
A magyar fordítás tegnapi bemutatóján Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek felidézte, Benedek pápa mindig a szeretet gondolatával indítja enciklikáit. Ugyanakkor a pápa e művét áthatja az emberiség fejlődéséért való aggodalom. Magyarország prímása kifejtette, a katolicizmus nem úgy látja az emberi történelmet, mint monoton körforgást összeomlások és megépülések között, hanem célirányos folyamatként, amelyet Isten szeretete, bölcsessége ihlet. Ugyanakkor a Caritas in veritate szerzője okkal érezhette úgy, figyelmeztetni kell az emberiséget és a világ hatalmasságait, hogy a gazdaság nem vonhatja ki magát az erkölcs hatálya alól. Hiszen a pénzügyekkel foglalkozók egy része téved, amikor úgy tekint a gazdaságra, mintha pusztán matematika volna. Van ugyanis szeretet, van igazság, amelyekből emberi felelősség és szolidaritás következik a társadalmi élet minden színterén.
Erdő bíboros rámutatott, hogy az immár magyarul is hozzáférhető mű azért egyedi a pápai, szociális tárgyú enciklikák között, mert először foglalkozik a globalizációs összefüggésekkel. (A pápa megfogalmazásában: a kölcsönös világméretű függés robbanásszerű jelenségével). „A gazdasági kapcsolatok új technikai feltételei nem végzetként nehezednek ránk; a globalizáció lehetőségeit nemcsak a pusztulásra lehet felhasználni, hanem úgy is, mint amelyek segítségével az emberiség, az önzést meghaladva, az Isten kijelölte fejlődési utat járja be” – fogalmazta meg a pápával közös reményét a bíboros.
– A „népek családja” koncepció jegyében politikai világtekintély kerestetik Benedek pápa szerint, nem pedig, amint az tévesen elterjedt, valamiféle világkormány – hangsúlyozta a bemutatón a magyar nyelvű kiadás lektora, Berán Ferenc egyetemi docens, erkölcsteológus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.