Ápolónői fizetés vagy luxusberuházás?

Idén eddig 681 millió forintot költött el a Szegedi Tudományegyetem a klinikai központra olyan forrásból, amelyet eredetileg nem az orvosképzésre és a gyógyításra szántak. Az év végére 2,1 milliárd lehet a hiány. Ha az egészségügyi ágazat és a tárca nem jut egyezségre, Szegeden az ősz végétől csak a sürgősségi eseteket látják el, és veszélybe kerülhet az új klinikai tömb építése is. Úgy tudjuk, e beruházás miatt lázadt fel néhány egyetemi kar vezetője, és tiltakozott az egyetemen belüli pénzátcsoportosítás miatt.

Munkatársunktól
2009. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha nem változnak az egészségügyi finanszírozás feltételei, akkor az idén összesen 2,1 milliárd forinttal kap kevesebb pénzt az OEP-től a klinikai központ, mint amennyit betegellátásra költ. Az április óta bevezetett új finanszírozási rendszer miatt eddig átcsoportosítással összesen 681 millió forintot kaptak a klinikák a többi egyetemi kartól. Szabó Gábor rektor szerint ez nem törvénysértő. Csakhogy korábban az Állami Számvevőszék elnöke vélekedett úgy, hogy az oktatásra szánt pénzt nem oktatásra fordítani törvénysértő, és emiatt ezt az összeget később vissza kell fizetni az államkasszába. Szabó szerint viszont az egyetemnek egy számlája van, erről fizetnek minden kiadást, ráadásul az egyetemi klinikák fenntartója a többi karhoz hasonlóan az oktatási tárca. A rektor szerint a keresztfinanszírozás csak átmeneti megoldás lehet, mert hosszú távon az egész egyetem likviditását veszélyezteti. Méltánytalannak tartja a szükségesnél kétmilliárddal kevesebb OEP-támogatást. Utalt rá: az országban egyedül Szegeden valósult meg az ésszerűsített, integrált egészségügyi ellátás, amelyre a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) 800 milliót költött el. Szegeden csak az egyetem tart fenn egészségügyi intézményt, miután két éve az önkormányzat saját intézményeit átadta az SZTE számára. Debrecenben és Pécsett az egyetem mellett a város és az önkormányzat is működtet kórházat.
A rektor szerint ha nem születik megoldás, a betegellátásban súlyos korlátozásokat kell bevezetni. Ez azt jelenti, hogy csak a sürgősségi, az onkológiai és a gyermekgyógyászati eseteket látják el, és nem fogadnak területen kívüli beteget. Veszélybe kerülhet az új klinikai tömb építése is. Értesüléseink szerint éppen emiatt tiltakoztak egyes karok vezetői az egyetemen a keresztfinanszírozás miatt. A többi karnak ugyanis nem tetszik, hogy miközben a házon belüli pletykák szerint az orvosok és ápolók novemberi fizetésére már nincs fedezet, addig a többek által luxusnak tartott beruházásra jut pénz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.