Nagy bajnak kell történnie ahhoz, hogy idén ne nyíljanak meg a gázcsapok, egyelőre semmi akadályról sem tudok. Reméljük, minden rendjén lesz, így a makói gáz már ebben az évben hasznosulhat – mindezeket Szabó György, a kutatást vezető TXM Kft. igazgatója nyilatkozta 2008 januárjában a delmagyar.hu internetes portálnak. Most már egészen biztos, hogy a cégvezető optimizmusa korai volt. A gázcsapok nemhogy 2008-ban, de idén sem nyíltak meg. A TXM anyavállalata, a kanadai Falcon Oil Ltd. pedig csütörtökön egy olyan közleményt adott ki az ottani tőzsde hivatalos weboldalán, amely alapján felmerül a gyanú: talán sohasem lesz eredményes kitermelés az Európa legnagyobb gázkincsét rejtő makói mezőn. A közlemény szerint az egyik, 4358 méter mély próbafúrásból átlagosan napi hatezer köbméter földgázt és 2,5–60 köbméternyi vizet hoztak a felszínre, egy másik, 4200 méter mély fúrás révén pedig napi 1500 köbméter földgázt voltak képesek kinyerni, 200–500 köbméter vízfeltörés mellett. A víz jelenléte mellett a gáz minősége is problémás, mert túl sok szén-dioxidot és kénhidrogént tartalmaz.
A próba eredménye alapján a Falcon egyik partnere, az ExxonMobil Hungary a kút további munkálatainak leállítását javasolja. Szerettük volna megtudni, miként vélekedik erről a kitermelő konzorcium harmadik tagja, a Mol, de a magyar olajtársaságtól csak szűkszavú választ tudtunk kicsikarni. Eszerint korainak tartják a Falcon bejelentését, hiszen a Földeák–1-es kút tesztelése, illetve eredményeinek értékelése még jelenleg is tart. Maga a Falcon egyébként még nem adta fel egészen a sikeres kitermelés reményét, s bár Marc A. Bruner elnök-vezérigazgató csalódást keltőnek tartja az eddigi eredményeket, szerinte érdemes még máshol is próbafúrásokat végezniük, s nincs kizárva, hogy a Földeák–1-nél is fúrnak még.
Akár fúrnak, akár nem, az eddigi eredmények nemcsak a rengeteg víz és a leválasztandó egyéb gázok miatt lehangolók, de maga a hozam is kicsinek tűnik. A napi 1500, illetve 6000 köbméteres gázfelhozatal ugyanis nem ipari mennyiség, hiszen még egy kicsinek számító hazai kút is legalább napi százezer köbméteres hozammal működik. Mint arról már beszámoltunk, a makói leletet egy úgynevezett nem konvencionális mező rejti, így a bányászata csak a kőzet robbantásos repesztésével lehetséges. Emiatt sokan már a kezdetekkor kétségbe vonták a fúrások értelmét.

Gyerekek sérültek meg a halálos, frontális karambolban