Elismerés Obama új diplomáciájának

Obama amerikai elnökként „új légkört teremtett a nemzetközi politikában. A multilaterális diplomácia ismét központi szerepet kapott, és hangsúlyosabbá vált az ENSZ, illetve más nemzetközi szervezetek munkája” – mondta Thorbjörn Jagland, a bizottság elnöke. A média világszerte meglepődött Obama kitüntetésén.

Hírösszefoglaló
2009. 10. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különleges ritkaság, hogy valakinek ilyen nagy mértékben sikerüljön felkeltenie a világ figyelmét és ilyen nagy reményt tudjon adni az embereknek. Obama diplomáciája azon az elven alapul, hogy a világ vezetőinek a többség által elfogadott értékeken alapuló politikát kell folytatniuk – méltatta a bizottság elnöke a díjazottat, akit kevesebb mint 9 hónappal ezelőtt iktattak be hivatalába. „Mindazzal, amit Obama eddigi tett, bőven kiérdemelte a Nobel-békedíjat. A bizottság 108 éve azt a hozzáállást igyekszik erősíteni, amelynek jelenleg Obama elnök a fő szószólója” – szögezte le Jagland, akit az MTI idézett. Utalt arra, hogy a kitüntetésről határozó bizottság már korábban is próbált a díj odaítélésével még lezáratlan béketeremtő erőfeszítéseket ösztönözni. Ilyen megfontolásból tüntették ki 1971-ben Willy Brandt volt német kancellárt, vagy 1990-ben Mihail Gorbacsov egykori szovjet pártfőtitkárt.
A palesztin hatóság reményét fejezte ki, hogy a Nobel-békedíj elnyerése arra ösztönzi majd Barack Obama amerikai elnököt, hogy megsokszorozza erőfeszítéseit a közel-keleti békéért. Gázában az Iszlám Dzsihád vezetője viszont elítélte a döntést, és úgy vélte: Obama kitüntetése azt jelzi, hogy politikai díjról van szó, amelynek odaítéléséről nem érték és erkölcs alapján határoznak, a másik radikális palesztin csoport, a Hamász pedig úgy vélte, túl korai volt odaítélni a díjat az amerikai elnöknek. A nyugati politikusok egy emberként üdvözölték a döntést, Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök egyik tanácsadója pedig diplomatikusan annyit közölt, a Nobel-békedíj odaítélésének hozzá kell járulnia ahhoz, hogy megszűnjön az igazságtalanság a világban.
Örömét fejezte ki Obama kitüntetése kapcsán Morgan Tswangirai zimbabwei miniszterelnök is, akit az egyik legesélyesebb jelöltnek tartottak szakértők a díj elnyerésére. A másik „nagy esélyes” Hu Csia (Hu Jia) kínai emberi jogi aktivista volt. Obama nem számított esélyesnek, és Oslóban, a bejelentéskor, az újságíróknak szinte elakadt a lélegzetük, hiszen mindössze két héttel a február elsején lejáró nevezési határidő előtt esküdött fel elnöknek. Az Obamával szemben álló republikánus média egy része értetlenségét fejezte ki kitüntetése kapcsán. A Drudge Report hírportál olyan véleményt is idézett, hogy Obama abszurd kitüntetése a Nobel-békedíj kigúnyolása. A tízmillió svéd koronával (egymillió euró) járó díj az egyetlen a Nobel-díjak közül, amelynek odaítéléséről Norvégiában, nem pedig Svédországban döntenek. Obama december 10-én veheti át a kitüntetést Oslóban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.