Gulácsi Péter mesterhármasával

Ki tudná kapásból megmondani, hogy magyar labdarúgó-válogatott a keddi éjszakát megelőzően mikor nyert legutóbb mérkőzést a világbajnokság egyenes kieséses szakaszában? Nem mostanában: 1954. június 30-án, a svájci vb elődöntőjében, amikor hosszabbítás után 4-2-re verte a címvédő Uruguayt. Az természetesen felnőtt vb volt, és nem ment el a józan eszünk, meg sem próbáljuk tétjében, jelentőségében, hatásában a mostani, csehek feletti, 2-2-es döntetlen után büntetőpárbajban kivívott sikerhez mérni, mint ahogyan U20-as játékosainkat sem vetnénk össze egy gondolatfoszlány erejéig sem Puskással vagy Bozsikkal. A párhuzam puszta tény, méghozzá sokkoló tény.

Ballai Attila
2009. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiszen 1954-et követően nagyválogatottunk még két ki-ki meccset vívhatott vb-n – az 1962-es negyeddöntőben Csehszlovákia 1-0-ra, az 1966-osban a Szovjetunió 2-1-re bizonyult jobbnak –, a húsz éven aluliak pedig még soha nem léptek tovább a csoportkörből. Most azonban igen, sőt a nyolcaddöntőből is, így ezúttal felesleges vitatkozni Kisteleki Istvánnal, a hazai szövetség elnökével, aki az MLSZ honlapján úgy fogalmazott: „A magyar labdarúgás elmúlt évtizedeinek legnagyobb sikerét könyvelhetjük el.”
Szó se róla, régen elfeledett érzésekkel, ingerekkel ismerkedünk, több okból is. A mieink nem szoktak a csehek, illetve a csehszlovákok ellen kulcsfontosságú győzelmet aratni; nem szoktak büntetőrúgások során felülkerekedni; nem szoktak a hosszabbításban, vesztett helyzetből egyenlíteni; nem szoktak világversenyen, lidérces rajt után feltámadni (a kivételért 1966-ig kell visszamenni); nem szokták náluk fizikálisan nyilvánvalóan erősebb riválissal szemben százhúsz percen át állni a sarat. De legfőképpen nem szokták éles helyzetben lehetőségeik, képességeik maximumát vagy annál is többet nyújtani.
Egyiptomban mindez máris megtörtént. A Hondurastól elszenvedett 3-0-s verés után csapatunk előbb 4-0-ra a Dél-afrikai Köztársaság, majd 2-0-ra az Egyesült Arab Emírségek alakulatát győzte le, így csoportelsőként Csehországgal vívta a keddi nyolcaddöntőt. A találkozó 15. percében Kiss Máté harmincméteres, iszonyatos pipagóllal szerezte meg a vezetést, ám a 26. percben esett egyenlítés után a csehek a kétszer tizenöt perces hoszszabbítás legelején fordítottak. A 99. percben aztán Koman Vladimir húszméteres szabadrúgásból egalizált, majd következtek a tizenegyesek. Mindkét fél hatot rúgott belőlük, Gulácsi Péter pedig három labdát is megfogott. Második védése után, az ötödik sorozatban már Németh Krisztián lábában volt a továbbjutás, de rontott – nehéz eldönteni, hogy pökhendi vagy félénk megoldást választott –, így kapusunk mesterhármast mutatott be, Balajti Ádám pedig ezzel az eséllyel már élt.
A magyar futballválogatott, igaz, az U20-as, bejutott a világbajnokság, azaz a világ legjobb nyolc csapata közé! Még Egervári Sándor szövetségi kapitány is hitetlenkedve fogadta a bravúrt, de álmélkodásra ezúttal nincs idő. A csapat tegnap délelőtt buszra szállt, és megindult az olaszok elleni, pénteki negyeddöntő felé. Gulácsi Péter gondolatban már ott is járt, amikor legalábbis elértük telefonon, sokkal inkább a közeljövőre, mintsem a közelmúltra terelte a szót.
– Nem történt csoda, én sem lettem más ember – szögezte le, majd azzal folytatta: – Természetesen nem mindig fog meg egy kapus három tizenegyest, de ez is benne van a fociban, és egyébként sem fair dolog egy valakit kiemelni, mert a továbbjutás igazi csapatmunka volt. Százhúsz perc kellett ahhoz, hogy eljussunk a tizenegyesekig, és a többiek nélkül ez természetesen nem ment volna.
– Igaz, de a kapus mégis olyan, mint az egyéni sportoló, a három büntetőt egyes-egyedül ön védte ki. Minek köszönhetően?
– Erre is megvan a magyarázat. Például jó irányba kell elindulni.
– Hol jobbra, hol balra, azután felfelé. A határ most már a csillagos ég, vagy éppen ilyenkor kell, akár komoly önfegyelem árán is földközelben maradni?
– Csak akkor juthatunk még magasabbra, ha gyorsan lezárjuk magunkban a cseh meccset, mert pénteken már az olaszokkal játszunk. Szenzációs hangulatú, nagyon kemény mérkőzést nyertünk meg, de ez már csak arra jó, hogy a negyeddöntőre erőt merítsünk belőle. Többet hiba lenne vele foglalkozni.
– Még egy kérdés erejéig mégis erre kérem: el tudja képzelni, hogy harminc, negyven év múlva, a ki az a Gulácsi Péter felvetés kapcsán úgy szóljon a válasz: ő volt az a srác, aki 2009-ben Alexandriában kivédett három büntetőt?
– Remélem, elsősorban nem emiatt fognak emlékezni rám. Mert nemhogy a pályafutásomnak, de a vb-nek sincs még vége.
Nincs bizony. Holnap máris jönnek az olaszok, akik a tavalyi, csehországi U19-es Eb elődöntőjében, borotvaéles meccsen 1-0-ra verték válogatottunkat. A mieink akkor a 90. percben, dörgő kapufával lőtték el az utolsó puskaporukat, de most újratölthetnek. És az Egyiptomban látottak alapján nem kizárt, hogy a labda befelé pattan.

Brazilok, Arabok. A tegnapi nyolcaddöntőkben: Brazília– Uruguay 3-1, Egyesült Arab Emírségek–Venezuela 2-1, Németország–Nigéria lapzárta után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.