Kim Washingtonnal tárgyalna

Észak-Korea esetleg hajlandó lehet arra, hogy ismét tárgyalóasztalhoz üljön a hathatalmi nukleáris tárgyalásokon, jelentette a kommunista ország sajtója. Phenjan azonban ahhoz kötötte hajlandóságát, hogy az Egyesült Államokkal folytatandó kétoldalú tárgyalásokon eredményeket tudjanak elérni.

Munkatársunktól
2009. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állítólag Kim Dzsong Il, Észak-Korea vezetője vetette fel a tárgyalásokhoz való esetleges viszszatérést azt követően, hogy tárgyalt Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnökkel Phenjanban. Az észak-koreaiak régóta elszigeteltségtől szenvednek, Kína és ritkán Oroszország egy-egy tárgyalódelegációján kívül nyilvános együttműködés nem tapasztalható mások felé, miközben Phenjan ragaszkodik ahhoz, hogy az amerikaiakkal négyszemközt üljenek le tárgyalni. Szavaikat tettekkel igyekeznek alátámasztani, így dél-koreai források szerint a korábban már lerombolt, ám azóta újjáépített jongbjoni nukleáris központot a közeli jövőben újra üzembe helyezhetik, ha politikai téren nem történik előrehaladás.
Észak-Korea 2003 óta vesz részt kisebb-nagyobb megszakításokkal a hatoldalú tárgyalásokon (Dél-Korea, az Egyesült Államok, Kína, Oroszország és Japán társaságában), amely eddig vagy eredménytelenül oszlott fel a megbeszélést követően, vagy az áttörésként beharangozott egyezményről kiderült, Phenjan nem tartja be. 2007-ben például Jongbjon bezárását vállalták az északiak segélyért és biztonsági garanciákért cserébe. Jongbjon újjáépítésén márpedig legalább egy éve dolgoznak dél-koreai jelentések szerint. Az Egyesült Államok nem kíván kettesben leülni Észak-Koreával, Ian Kelly amerikai külügyi szóvivő le is szögezte, a nukleáris leszereléshez vezető tárgyalásos út legjobban a hatoldalú megbeszélésekkel kivitelezhető. Az amerikaiakkal való megbeszélést már többször felvetették az észak-koreaiak, ám Washington soha nem állt kötélnek. Elemzők szerint Phenjan valódi célja az lehet, hogy a világ nukleáris hatalmainak egyikeként ismerjék el, és egyenrangú félként tárgyaljanak vele, miközben valójában minden nagyhatalom ódzkodik a vele való megbeszéléstől, de senkinek sem áll érdekében a kommunista hatalom megdöntése, így kesztyűs kézzel bánnak vele.
A kínai miniszterelnök látogatását Észak-Koreában nagyon komolyan vették, lévén Kína az elzárt ország legbőkezűbb támogatója. Ez egyúttal Dél-Korea szerint azt is jelenti, hogy Peking sorozatos adományai csökkentik az esetleges szankciók hatékonyságát. Ven mindenesetre úgy távozott Phenjanból, hogy nem részletezett gazdasági együttműködésről állapodott meg vendéglátóival, amely akár az ENSZ 1874-es határozatát is megsértheti, így az is téma lesz a 10-én esedékes japán–kínai–koreai találkozón.
Az észak-koreai fél a hathatalmi tárgyalásokról áprilisban távozott, majd májusban nukleáris kísérletet hajtott végre. A dél-koreai védelmi miniszter, Kim Te Jung tegnap arról beszélt, hogy nagyjából száz olyan helyet derítettek fel, amely kapcsolatban állhat az északiak nukleáris programjával, és arra is képesek, hogy ezeket megtámadják szükség esetén.

Emelkedő csillag. Helyettes vezetői posztra nevezték ki a Koreai Munkapártban Kim Dzsong Il észak-koreai vezető legkisebb fiát, egyben várható utódját – közölte egy dél-koreai parlamenti képviselő. Jun Szang Hjun egy dél-koreai kormányzati körökből származó bizalmas jelentésre hivatkozva beszélt Kim Dzsong Unról, akit a Kedves Vezető állítólag júniusban jelölt meg utódjául. A dél-koreai képviselő szerint az utódlást hivatalosan 2010 és 2012 között jelentik majd be Észak-Koreában. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.