Kína dicséri Obama taktikai döntését

Munkatársunktól
2009. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kínában a lapok címlapjára került a hír, hogy Barack Obama most nem találkozik az egyesült államokbeli látogatáson járó dalai lámával, amit 18 éve most tesz meg először amerikai elnök, amikor a tibeti vallási vezető Washingtonban van – írta az MTI. Mint arról a kínai sajtó is beszámol, Obama minden jel szerint megvárja a novembert, amikor is találkozója lesz Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfővel, s addig mindenképpen kerüli a konfliktust Pekinggel. A kínai vezetők a nem mindennapi döntést örömmel üdvözölték, szakértők ugyanakkor most nem tulajdonítanak különösebb jelentőséget annak, hogy Obama nem „visszautasította”, hanem csak „elhalasztotta” találkozóját a dalai lámával. Csin Can-zsung (Jin Canrong), a pekingi Népi Egyetem nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó professzora szerint rendkívül negatív hatása lett volna a novemberi találkozóra, ha az amerikai elnök most fogadja a dalai lámát. A kínai sajtó internetes oldalain általában külön szekcióban foglalkoznak a tibeti vallási vezetővel, és időről időre véleménycikkeket írnak, amelyben a dalai láma szeparatista törekvéseit ítélik el.
A szimbolikusnak is felfogható washingtoni döntést számos jel előzte meg, amelyek az Egyesült Államok kiegyensúlyozottabb nemzetközi politikájára utaltak. A dalai lámát a nemzetközi viszonylatban különösen népszerűtlen amerikai elnök, George W. Bush tüntette ki Kongresszusi Aranymedállal, amiért az agg vezető harcol az emberi jogokért. Barack Obama kimondott szándéka az amerikai politikát a Bush-érától elszakítani, és partnerként kezelni a külföldi országokat. Kína esetében régebben rendszeresen bírálták az ottani jogsértéseket, Hillary Clinton külügyminiszter azonban februárban arról beszélt, ezek az ügyek nem befolyásolhatják a kétoldalú kapcsolatokat. A kínai sajtóval ellentétben az amerikai egy része arról beszél, Obama ismét fejet hajtott Kína előtt, és arra mutat rá, hogy a korábbi erőpolitika fényében kifejezetten meghunyászkodásnak tűnik az Obama-doktrína a partnerségről. A Washington Times szerint ez a politika vezetett ahhoz, hogy Barack Obamát megszégyenítették a nagyvilág előtt, amikor sikertelenül lobbizott a 2016-os chicagói olimpia megrendezése mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.