Kortárs, modern és avantgárd

Bár hivatalosan csak ma este hat órakor – a Goethe Intézet Pina Bausch-emlékkiállításával – nyit az idei őszi fesztivál, valójában már négytől meglepő élményben lehet részük azoknak, akik az Andrássy úton tartózkodnak. Itt a Zebraszínház piros lámpák alatti performance-ai nyitják a fesztivált.

Makrai Sonja
2009. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei találkozó legnagyobb dobásai a színházhoz kötődnek, de ebből főként csak ízelítőt kapunk a hétvégén, a nagyobb hírű produkciókra (mint például a Rechnitz) még várni kell néhány napot. Ma és holnap este hét órakor a Bárka stúdiójában Gergye Krisztián Társulatának feldolgozásában és sajátos értelmezésében ismerhetjük meg Nádas Péter drámatrilógiáját, a Takarítás, Találkozás, Temetés hármasát. Bár Gergye a második és a harmadik részt külön előadásban viszi színre, értelmezése a teljes trilógiából indul ki. A Találkozás prózai mű, ugyanakkor mozgásszínház élő zenei kísérettel, amely megháromszorozza a szereplőket, hogy bemutathassa a darab rétegeit, különböző aspektusait. (A Temetést majd a jövő hét végén adják elő.) A Thália Színház Új Stúdiójában vasárnap és hétfőn este fél nyolckor Alfred de Musset Lorenzaccióját láthatjuk Zsótér Sándor rendezésében, a Maladype Színház öt színészének előadásában, noha az eredeti műben vagy négyszáz szereplőt találunk.
Az idei őszi fesztiválon viszonylag kevés a zenei esemény, a hét végére mégis jut egy nagyobb szabású: vasárnap este fél nyolckor a Thália nagyszínpadán a programsorozat visszatérő vendége, az Amadinda ünnepli alapítása 25. évfordulóját többek között egy ősbemutatóval és egy magyarországi bemutatóval. Az előbbi Horváth Balázs PIN Code Variations című műve, az utóbbi pedig Steve Reich Dance Patternse lesz. A filmes programok „művészpornóval” indítanak hétfőtől a Kino Sex in Art on Film filmnapjain, a táncfilmfesztivál pedig kedden rajtol a Toldiban.
Ma és holnap a Trafóban a belga sztárkoreográfus, Wim Vandekeybus – aki Anne Teresa De Keersmaeker mellett Belgium legismertebb koreográfusa – legújabb előadását mutatja meg a magyar közönségnek. A „nieuwZwart” (újFeketeség) című előadásban az Ultima Vez társulattal ezúttal magyar táncosok – Mészáros Máté és Vass Imre – is fellépnek. Aranyszínben pompázó gyűrött tánctér, színpad fölött lebegő rockzenekar a dEUS együttesből ismert Mauro Pawlowski irányításával, a testi képességek határainak feszegetése és Peter Verhelst flamand író szövege alkotja Vandekeybus eklektikus, rombolva építő munkáját. Vandekeybus alapvetően mindig a fizikai határok mezsgyéjén egyensúlyoz, energiától duzzadó koreográfiáiban az autentikus koreográfusi formanyelvét filmmel, zenével nyomatékosítja.
A jövő hét elején Jonathan Burrows koreográfus és Matteo Fargion zeneszerző finoman humoros, tánc és zene kapcsolatával foglalkozó duettje vár minden kísérletre érzékeny befogadót. Jonathan Burrows Nagy-Britannia egyik vezető koreográfusa, aki a londoni Royal Ballet szólistájaként kezdte karrierjét. 1988-ban alapította meg saját társulatát, azóta számos elismerést kapott. Dolgozott Sylvie Guillemmel és William Forsythe-tal, tanít az Anne Teresa de Keersmaeker vezette brüsszeli Parts-ban. Matteo Fargion zeneszerző Burrows 1988-ban alapított társulatának számos produkciójához írt zenét, és szintén a Parts-ban oktat. Hétfőn a szemkápráztató kéz-, kar- és lábmozdulatokra íródott koreográfiát, a Both Sitting Duettet mutatják be. Fordulnak, nyújtóznak, énekelnek, számolnak, miközben a közönség rekeszizma folyamatosan dolgozik. Kedden, a Speaking Dance-ben tolmács nélkül, két nyelven az odafigyelésről, a kapcsolatok lényegéről elmélkedik a páros.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.