MÁV biztosító: fizet az egykori ügyfél is

Fizetniük kell a MÁV biztosító egykori ügyfeleinek is, ha korábban kárt okoztak egy másik autósnak – áll a bíróság jogerős ítéletében. A tavaly megszűnt céget volt vetélytársai perelték be, s ez bátoríthatja a pénzükre váró kisebb társaságokat is.

Csibra Tibor
2009. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eltűnt milliárdok. Tavaly augusztusban vonta vissza a MABISZ a MÁV ÁBE működési engedélyét, a döntéssel a tagok biztosítási jogviszonya is megszűnt. Négy éve, röviddel megalapítása után kezdődtek a bajok a biztosítónál, amely rendkívül olcsó szolgáltatásaival rengeteg ügyfelet szerzett a vetélytársaktól. Szakemberek már az indulásakor figyelmeztettek, hogy a szerződők magas száma több káreseménnyel is jár, s az alacsony díjakból lehetetlen megtéríteni a veszteséget. A szervezet vezetőjét, Kiss Bálintot egyebek mellett többmilliárdos sikkasztással gyanúsítják.


Jogerős az a bírósági ítélet, amely szerint a MÁV Általános Biztosító Egyesület (MÁV ÁBE), illetve autós ügyfele együttesen kötelesek megtéríteni az utóbbi által okozott kárt – tudta meg az MTI. A hatósági eljárást azután kezdeményezte a két nagy biztosító – a Generali és az Allianz –, hogy a MÁV ÁBE számos esetben késett az ügyfelei által okozott károk megtérítésével a kötelező felelősségbiztosítás alapján, így a károsultak saját társaságukkal rendeztették azt. Ennek az volt a feltétele, hogy a kérelmezőnek egy cégnél kellett lennie a kötelező és a casco biztosításának is, mert a társaságok utóbbi alapján végezték az előzetes kárrendezést. A biztosító megjavíttatta ügyfele autóját, majd annak helyébe lépett, és az így létrejött új jogviszony alapján követelte a MÁV ÁBE-től a kifizetést, amit utóbbi sokszor megtagadott. A nagy biztosítók ezután indítottak pert a társaság ellen. Időközben a MÁV ÁBE csődbe ment, megkezdődött a felszámolása, ezért a felperesek megpróbálták kiterjeszteni keresetüket a cég ügyfeleire is.
Az elsőfokú bírósági ítélet kimondta, hogy a szerződött ügyfél csak akkor tartozik felelősséggel, ha a kár meghaladja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló rendeletben szereplő összeget, azt, ameddig a társaságnak kötelező helytállnia. A szabályok szerint ez ötszázmillió forint dologi károknál, és másfél milliárd forint személyi sérüléseknél. A verdikt megemlítette, hogy a Generali viszont csak 300 ezer forintot fizetett ki ügyfelei részére az említett módon. Másodfokon ezzel ellentétes döntés született, amely kimondja, hogy a biztosítótársaságtól a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló rendelet, ugyanakkor ügyfelétől a polgári törvénykönyv 345. paragrafusa alapján követelhető a fizetés. Utóbbi jogszabály a veszélyes üzemi felelősségről szól, és kimondja, hogy aki autót üzemeltet, az köteles megtéríteni az azzal okozott kárt. Az ítélet szerint a biztosító egyesület és az ügyfele egyszerű pertársak, így a kárt szenvedett – illetve aki a helyébe lépett – bármelyiküktől kérheti a teljesítést. A végzés szerint a társaság és a szerződő nem egyetemlegesen felelősek a kár megtérítésében, de az ítélet egyértelmű: a jogosult bármelyiküktől kérheti a teljesítést.
Hoványi Sándor, a Magyar Biztosítók Szövetsége főtitkár-helyettese lapunknak elmondta, hogy szervezetük több mint ezer olyan káresettel találkozott, amelynek okozói a MÁV ÁBE ügyfelei voltak, és a biztosító nem térítette meg a kárt. Ezek értéke csak a Generali és az Allianz esetében milliárdos nagyságrendű, de a kisebb biztosítóknál is jelentős összeget tehet ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.