A rendőrség bevetési irányítási központjára kapcsolná a bankfiókokat a testület, a módszerrel a hatóság azonnal reagálhat a bankrablásokra, s ez hosszú távon elriaszthatja az elkövetőket a hasonló bűncselekményektől – hangzott el a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) tegnapi sajtótájékoztatóján.
Tóth Gábor parancsnok elmondta, hogy a néhány hónapja szolgálatba állított rendszerre egyelőre csak az MKB Bank budapesti fiókjait kötötték rá, de bármelyik pénzintézetnek, illetve kereskedelmi szolgáltatónak lehetősége van csatlakozni. Példaként említette a nagyobb készpénzforgalmat bonyolító lottózókat, de akár a gyakori támadásoknak kitett kisebb üzletek is figyelemmel kísérhetők.
A rendőrség az MKB Bank biztonsági szakembereivel közösen dolgozta ki a rendszert, amely jövő hónaptól élesben működik majd. Lényege, hogy a pénzintézetek fiókjaiba több rejtett riasztási helyet telepítenek, a jelzés akár a biztonsági őr egy bizonyos mozdulatára is aktiválódhat. A riadó a bank belső hálózatából azonnal a BRFK bevetési irányítási központjába fut be a fiók összes többi adatával együtt. A központban szolgáló irányítók így azonnal a legközelebbi egységeket tudják riadóztatni, s felmérhetik, hogy mekkora rendőri erőre van szükség az akcióhoz. A több és jobb minőségű belső kamera pedig segítséget nyújthat a helyzet felmérésében, ha az elkövetők túszokat ejtenek. A rendszert a napokban tesztelték, az MKB Bank Váci úti fiókjából leadott vészjelzést három másodperc múlva észlelték a BRFK Teve utcai központjában, s az első – a gyakorlatról nem tudó – járőrök három perc múlva már a pénzintézetnél voltak. A főkapitány szerint az új módszer bevezetését a bankrablások számának növekedése is indokolta: a tavalyi összesen hét esettel szemben idén már 24 pénzintézetet raboltak ki Budapesten.
A rendőrség járőrkocsijait nem látják el további technikával, az új biztonsági rendszer csak a bankfiókok és a bevetési irányítási központ között jelent kapcsolatot. A hatóság eddigi gyakorlatában a kiérkező járőrök nem mehettek be a pénzintézetbe, ha ott túszt ejtettek a rablók. Ilyenkor meg kellett várniuk a terrorelhárító egységet, illetve a túsztárgyalót. Tóth Gábor szerint eljött az ideje, hogy az utcai állomány hasonló képzésben részesüljön. Példaként említette a napokban elkövetett zuglói bankrablást, ahol a kiérkező rendőrök kezdtek tárgyalni a rablókkal. Az akció parancsnoka olyan sikeresnek látta tevékenységüket, hogy a hivatásos szakember megérkeztével sem vette el tőlük a feladatot.
Az Országos Rendőr-főkapitányságon 2006-ban jelentették be a biztonsági rendszer elkészültét, de mindmáig nem működött.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
