Megelőznék a bankrablásokat

Októbertől élesben működik az a bankbiztonsági rendszer, amelyben a pénzintézetet ért esetleges támadás jelzése közvetlenül a rendőrséget riadóztatja. A hatóság szerint a megoldás elriasztja majd a bankrablókat.

Csibra Tibor
2009. 10. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendőrség bevetési irányítási központjára kapcsolná a bankfiókokat a testület, a módszerrel a hatóság azonnal reagálhat a bankrablásokra, s ez hosszú távon elriaszthatja az elkövetőket a hasonló bűncselekményektől – hangzott el a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) tegnapi sajtótájékoztatóján.
Tóth Gábor parancsnok elmondta, hogy a néhány hónapja szolgálatba állított rendszerre egyelőre csak az MKB Bank budapesti fiókjait kötötték rá, de bármelyik pénzintézetnek, illetve kereskedelmi szolgáltatónak lehetősége van csatlakozni. Példaként említette a nagyobb készpénzforgalmat bonyolító lottózókat, de akár a gyakori támadásoknak kitett kisebb üzletek is figyelemmel kísérhetők.
A rendőrség az MKB Bank biztonsági szakembereivel közösen dolgozta ki a rendszert, amely jövő hónaptól élesben működik majd. Lényege, hogy a pénzintézetek fiókjaiba több rejtett riasztási helyet telepítenek, a jelzés akár a biztonsági őr egy bizonyos mozdulatára is aktiválódhat. A riadó a bank belső hálózatából azonnal a BRFK bevetési irányítási központjába fut be a fiók összes többi adatával együtt. A központban szolgáló irányítók így azonnal a legközelebbi egységeket tudják riadóztatni, s felmérhetik, hogy mekkora rendőri erőre van szükség az akcióhoz. A több és jobb minőségű belső kamera pedig segítséget nyújthat a helyzet felmérésében, ha az elkövetők túszokat ejtenek. A rendszert a napokban tesztelték, az MKB Bank Váci úti fiókjából leadott vészjelzést három másodperc múlva észlelték a BRFK Teve utcai központjában, s az első – a gyakorlatról nem tudó – járőrök három perc múlva már a pénzintézetnél voltak. A főkapitány szerint az új módszer bevezetését a bankrablások számának növekedése is indokolta: a tavalyi összesen hét esettel szemben idén már 24 pénzintézetet raboltak ki Budapesten.
A rendőrség járőrkocsijait nem látják el további technikával, az új biztonsági rendszer csak a bankfiókok és a bevetési irányítási központ között jelent kapcsolatot. A hatóság eddigi gyakorlatában a kiérkező járőrök nem mehettek be a pénzintézetbe, ha ott túszt ejtettek a rablók. Ilyenkor meg kellett várniuk a terrorelhárító egységet, illetve a túsztárgyalót. Tóth Gábor szerint eljött az ideje, hogy az utcai állomány hasonló képzésben részesüljön. Példaként említette a napokban elkövetett zuglói bankrablást, ahol a kiérkező rendőrök kezdtek tárgyalni a rablókkal. Az akció parancsnoka olyan sikeresnek látta tevékenységüket, hogy a hivatásos szakember megérkeztével sem vette el tőlük a feladatot.
Az Országos Rendőr-főkapitányságon 2006-ban jelentették be a biztonsági rendszer elkészültét, de mindmáig nem működött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.