Gyakorlatilag véget vetne a devizahitelezésnek a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A napokban bemutatott tervezet szigorításai ugyanis nagyon megnehezítik a kölcsönhöz jutást. Mint arról lapunkban már olvashattak, az MNB többek között meghatározná, hogy a családok mekkora törlesztőrészletet vállalhatnak be, s a fedezet értékének hány százalékáig kölcsönözhet a bank.
Az új szabályozás nemcsak a hitelfelvevők, hanem a már hitellel rendelkezők számára is tartogat meglepetéseket – állítják a szakértők. Barabás Gyula, a Magyar Hitelszövetség elnöke lapunknak elmondta: az adósok nem tudnak majd bankot váltani, mivel az új szabályok szerint jelentős részük nem lesz hitelképes. Márpedig a bankoknak csak akkor áll érdekükben versenyben maradni az ügyfeleikért, ha azok bármikor úgy dönthetnek, hogy egy másik, jobb ajánlattal előálló pénzintézetet választanak. Amennyiben az adósoknak a szabályok életbelépése után már senki nem hajlandó hitelezni, a bankok következmények nélkül tarthatják magasan a kamataikat, növelhetik a díjaikat – közölte Barabás Gyula.
Az FHB Bank munkatársai szintén arra hívták fel a figyelmet, hogy a tervezet jelentősen nehezítené, akár el is lehetetlenítené a korábban felvett hitelek átalakítását. – Az olyan ügyfeleknek, akik a kamatok kedvezőbb alakulásakor szeretnék kiváltani új, számukra előnyösebb hitellel a meglévőt, jelentősen csökkennek a lehetőségei – közölte lapunkkal az FHB. Hozzátették: a ma hitelképesnek értékelhető új ügyfelek közül csak minden másodiknak lenne esélye lakossági jelzáloghitelhez jutni, ha a már jelenleg is szigorú feltételeken tovább szigorítana az MNB. A Budapest Bank munkatársai arra figyelmeztetnek, hogy a nagy öszszegű, jellemzően többmilliós jelzáloghiteleknél a forinthitelek továbbra sem versenyképesek, mivel a több száz bázispontos alapkamat-különbség miatt lényegesen magasabb a forinthitelek törlesztőrészlete. Míg egy ötmillió forintos, 20 év futamidejű euróalapú jelzálogkölcsön havi törlesztőrészlete körülbelül 42 ezer forint, addig az azonos forintalapú lakáshitel törlesztőrészlete bő 20 ezer forinttal magasabb. – A hitelkondíciók adminisztratív szigorítása a hitelezés további csökkenéséhez vezethet, ami rövid távon drágíthatja a lakossági hiteleket – állítja a Budapest Bank.
Az Otthon Centrum szerint az MNB elképzelései befagyasztanák a nagyobb lakások piacát, mivel az embereknek csak kisebb ingatlanokra futja majd a hitelből. Bánfalvi László, az ingatlanforgalmazó cég hitelezési központjának vezetője, az InfoRádiónak azt nyilatkozta, hogy az átlagos magyar családnak a jövőben komoly erőpróbát jelent majd, hogy 1-1,5 szobásnál nagyobb lakást vásároljon. Bánfalvi szerint a jegybank nem a magyar valóságot tartja szem előtt.

Pride 2025 – ilyenek ők! - képgaléria, videó