Százmilliárdos lesz az örökség

Nem ért véget a válság, a java még csak akkor következik, amikor jövőre elfogy a Nemzetközi Valutaalap hitele. A gazdaság élénkítése a jelenlegi kormányzati politika leggyengébb pontja – hangzott el a tegnapi közgazdász-vándorgyűlésen, ahol a szakma a legégetőbb gondokról tanácskozott.

2009. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Távolról sem vagyunk túl a válságon, a gazdaság továbbra is sebezhető – figyelmeztetett a zalakarosi közgazdász-vándorgyűlésen Kopits György, a költségvetési tanács elnöke, aki szerint fel kell készülni egy újabb visszaesésre vagy az elhúzódó helybenjárásra is. Kopits hangsúlyozta: már a válság előtt, tavaly márciusban megugrott hazánk kockázati mutatója, ezt az esetleges államcsődre fedezetet nyújtó papírok árfolyamán jól lehetett látni. Hasonlóképpen vélekedett Járai Zsigmond, a jegybank előző elnöke, aki szerint a válság java még előttünk van, a zuhanás folytatódik, miközben hazánkban a lakosság még nem is érzi, mekkora a baj. A szakember szerint a kormányzat csak egyetlen problémára, a költségvetés egyensúlyára összpontosít. – A következő kormány több száz milliárdos csomagot örököl majd a most ideiglenesen elhalasztott kifizetések miatt – mondta.
Járai Zsigmond szerint kiszámítható kormányzásra, sanyargató helyett szolgáltató államra lenne szükség. A túlköltekezést több területen is vissza kell fogni, ezekhez azonban sem az oktatás, sem az egészségügy nem tartozik. Véleménye szerint a legtöbbet az állami bürokrácia csökkentésével, a felesleges háttérintézmények bezárásával, a közbeszerzések korrupciójának felszámolásával és a kamatkiadások lefaragásával lehetne spórolni. A kiutat jelentő uniós forrásokat is katasztrofálisan rosszul használja fel hazánk – véli Járai.
Futó Péter, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke elismerte, hogy szervezetük nagyon keveset ért el a bankoknál a vállalkozók számára nyújtott forgóhitelek futamidejének meghoszszabbítása ügyében, így a hitelszerződések lejártával vállalkozók ezrei kerültek bajba. Futó szerint a banki kódexet a vállalati hitelekre is ki kellene terjeszteni. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke azt hiányolta, hogy az uniós forrásokból gazdaságfejlesztésre csak 13 százalékot fordítanak, a források legutóbbi átcsoportosítása pedig a GDP egy ezrelékét sem érte el. A szakember hangsúlyozta: az évente igénybe vehető ezermilliárd forintnyi uniós támogatás helyett az idei évre mindössze 580 milliárd a tervezet, ami nem is biztos, hogy teljesül. Az MKIK vezetője arra is figyelmeztetett, hogy az utóbbi négy hónap alatt 900 milliárd forint ment ki a magyar gazdaságból elsősorban a vállalati hitelek elolvadása miatt.

Mi vagyunk a munkaerő. Az Európai Unió nyújtott védőernyőt a válság hatásainak kivédésére – hangsúlyozta Kovács László uniós adóügyi biztos a Magyar Tudományos Akadémia által szervezett tegnapi konferencián. Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke úgy vélte, ha Magyarország életben akar maradni, ugyanolyan önzően kell viselkednie, mint a franciáknak és a németeknek. Demján emlékeztetett: nem keresztényi szeretetből emelt bennünket magához az unió, hanem azért, hogy a munkaerőt ebből a térségből pótolja.
Matolcsy György, az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere kiemelte: a XX. századi válságoknál a kilábalások hátterében mindig fellelhető volt a jelentős állami fellépés. A mostani pénzügyi-gazdasági válság esetében is nagyarányú állami szerepvállalás figyelhető meg akár az Obama-adminisztráció fellépését tekintve, akár az európai kormányok válságkezelő szerepvállalásait nézve – elemezte a volt miniszter. Matolcsy aláhúzta: az EU-ban és a világban is újra kell gondolni az állami fellépést, de hatékonyabbá kell tenni. Magyarországon például az állami bürokráciát le kell építeni, ezzel mintegy 300-400 milliárd forintot lehetne megtakarítani. Matolcsy György szerint a kormány rosszul használja a válságkezelés eszközeit, mert először a pénzügyi válságkezelésre összpontosított, csak később a reálgazdaságra, holott jobb lett volna fordítva cselekedni. Stumpf István, az Orbán-kormány volt kancelláriaminisztere szerint a válság megmutatta, nem lehet mindent a piacra, a piaci mechanizmusokra bízni. Kiemelte: az állam tulajdonosi szerepe visszaszorult, helyette a gazdaságélénkítő szerepére kell helyezni a hangsúlyt. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.