Szürkébb múlttal, veretes jelennel

Persze a debreceni labdarúgóknak, edzőknek és vezetőknek illendő hangsúlyozniuk, hogy ők a Kaposvár elleni, mai NB I-es mérkőzésre készülnek. Nekünk, kívülállóknak viszont engedtessék meg, hogy már a keddet, a Bajnokok Ligáját és a Lyont várjuk. Még akkor is, ha a sorsolás ismertté válásakor egyesek fanyalogtak a csoportbeosztáson. Pedig egy DVSC léptékű kiscsapat aszerint osztályozhatja ellenfeleit a BL-ben, hogy örök emlékeket akar gyűjteni vagy pontokat. Az ideális vetélytárs az, amely ellen mindkettőre kínálkozik lehetőség, mert veretes a múltja, ám szürkébb a jelene. A legkellemetlenebb rivális ennek éppen a kontrasztja; szürkébb múlttal, veretes jelennel. A BL második fordulójában Budapestre látogató Olympique Lyon ennek a típusnak a megtestesítője.

2009. 10. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem nyert kontinentális kupát, sőt, a huszadik század végéig egy árva francia bajnokságot sem. Pályáját soha senki nem nevezte a labdarúgás szentélyének, az átlagos futballkedvelők valószínűleg a nevét sem ismerik. A vendégek jelentős része viszont sokáig nem felejti, hogy járt és játszott a Gerland Stadionban; azaz, hogy jobbára inkább vele játszottak. Az idei BL-selejtező harmadik fordulójában például Juhász Roland csapata, az Anderlecht szenvedett ott nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket:
5-1-re kapott ki és 8-2-es összesítéssel búcsúzott.
Juhász, a belgák középső védője testközelből tapasztalhatta tehát, mit tud a Lyon, és erről tegnapi érdeklődésünkre így beszélt: „A csoportban ott a Liverpool is, de a Lyon szerintem jobb csapat. Abban a szerencsés helyzetben voltam az elmúlt években, hogy több sztárgárda ellen is játszhattam, de állítom, hogy a Lyon mindannyiuk közül kiemelkedik. Remekül sikerültek az igazolásai, és bár sok új játékos érkezett, máris nagyon jó egységet alkotnak. Könyörületet sem várhat tőlük a Debrecen, mert nekünk is rúgtak ötöt, de utána ugyanúgy hajtottak. Nem szabad arra számítani, hogy takarékon futballoznak majd, különben is, minden egyes gól sokat érhet. Talán az a legfontosabb, hogy a DVSC jól lezárja a széleket, mert a franciák mindkét oldalról kiválóan lövik be a labdákat a centereknek és a második hullámban érkezőknek is. Ezt mindenképpen meg kellene akadályozni, persze nem ez a Lyon egyetlen fegyvere.”
Ahogy Juhász is említette, a keddi vetélytárs alaposan felfrissítette a keretét. Nyáron 70 millió eurót költött erősítésre, ez kétszer annyi pénz, amennyit Karim Benzemáért fizetett a Real Madrid. Helyére leszerződtették a Portótól a hétszeres argentin válogatott csatárt, Lisandro Lopezt, akit azonban lágyéksérülése miatt nem látunk majd a Puskás-stadionban. Az új szerzemények közül viszont ott lehet a brazil Michel Bastos vagy a francia Bafetimbi Gomis, mint ahogyan a Fiorentina elleni, 1-0-s, győztes BL-rajton – az egy szem gólt a 76. percben érte el Pjanics – is befértek a kezdőtizenegybe, többek között Källströmmel, Lopezzel, Réveillere-vel, Makounnal, Cissokhóval, Toulalannal együtt.
Nevezettek nem olyan futball-legendák, mint a klubban maradandót alkotott brazilok, például Juninho vagy a támadók képzéséért mind a mai napig felelős Sonny Anderson, a már említett Benzema, Coupet, Giuly, Essien, Kanouté, Diarra, Djorkaeff, esetleg Platini válogatott középpályás társa, Tigana, vagy a pár évvel nála is idősebb Bernard Lacombe. Ő egyébként 1996 és 2000 között edzette is a gárdát, és utódai között Jacques Santini, Paul Le Guen, Gerard Houllier nevét is megtaláljuk. Le Guen vezényelt a 2005-ös BL-nyolcaddöntőben, amikor a Werder Bremen ezen a szinten elképesztően nagy, 7-2-es és 3-0-s verést kapott. A harmadik évezred egyébként is felér egy díszmenettel, hiszen a Lyon 2002 és 2008 között hét bajnoki címet söpört be sorozatban – ez francia rekord –, és amióta a BL-ben a második csoportkör megszüntetése után klasszikus nyolcaddöntőt rendeznek, egyszer sem hiányzott a legjobb tizenhatból. A nyolc közé háromszor hatolt be, ott 2004-ben a későbbi győztes Porto, 2005-ben a PSV Eindhoven, 2006-ban a Milan búcsúztatta.
Az idei tavasz már nem sikerült túl fényesre, ugyanis a kontinentális porondról a Barcelona
6-3-as összesítéssel gyalulta le a gárdát, amely hét bő esztendő után a hazai aranyat is elveszítette, sőt, be kellett érnie a bronzzal.
De nyár óta, ugyebár, új szelek fújnak. Brüsszelen és az Anderlechten már át is söpörtek, kedden Budapesten is váratlan viharokkal nézhetünk szembe. Különösen azok, akik a sorsoláskor még azon finnyáskodtak: miért éppen a Lyon?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.