A büntető törvénykönyv ma is lehetővé teszi, hogy a hatóság vagyon elleni bűncselekmények esetén ne csak az elkövető, hanem az eltűnt tulajdon után is nyomozzon. A jogszabály adta lehetőséget azonban csak kis mértékben használja ki a rendőrség, az ügyészség és a bíróság is. A Nemzeti Nyomozó Iroda Pénzügyi Visszaélések Elleni Osztályának vagyon-visszaszerzési alegysége azonban a hazai gyakorlattal ellentétes szemléletváltást tűzött ki célul.
– Hazánkban a bűnüldözés területén központi szerep jut a tettesorientált szemléletnek. Az alosztály munkatársai azt szeretnék elérni, hogy emellett a rendőrök figyelembe vegyék a reparációt is, tehát azt, hogy a sértett kártérítésben részesüljön, mégpedig a tettestől elvont vagyonból – nyilatkozta lapunknak Bereczki Zoltán, a Nemzeti Nyomozó Iroda Gazdaságvédelmi Főosztály, Pénzügyi Visszaélések Elleni Osztályának vezetője. Hozzátette: ma a legtöbb bűncselekményt anyagi haszonszerzés miatt követik el, így fokozottan figyelnek a csalással, sikkasztással, hűtlen kezeléssel kapcsolatos visszaélésekre.
– A probléma azonban az, hogy hazánkban egy közönséges sikkasztás esetén a nyomozó elsősorban a tettest akarja elkapni, az pedig pluszmunkát, kapacitást igényel, hogy a vagyon felkutatására is induljon vizsgálat. Magyarországon a kármegtérülési mutató tíz százalék körül mozog, ezt szeretnénk egy éven belül három százalékkal megemelni – fogalmazott az osztályvezető. Mint mondta, az alegység bűncselekmények felderítésében is részt vesz, azonban a csoport alacsony létszáma miatt csak kiemelt ügyekkel foglalkozik. A speciális alegység hazánkban március eleje óta működik, és az Európai Unió még 2007-ben elfogadott határozata alapján jött létre, ami előírta minden tagállama számára, hogy állítson fel vagyon-visszaszerzési hivatalt. – Az Europollal, az Interpollal közvetlen kapcsolatban áll az alegység, így ha egy külföldi kábítószer-kereskedőt hazánkban fognak el, közvetlenül felvehetjük a kapcsolatot az adott állammal, és nem kell éveket várni a jogsegélyre – jegyezte meg Bereczki Zoltán.

Kapu Tibor nem véletlenül indult útnak – ezt kevesen tudják