Vagyonfelderítő egység kutatja az ellopott tulajdont

Vagyonvisszaszerzésre specializálódott nyolcfős csapat alakult a Nemzeti Nyomozó Iroda Pénzügyi Visszaélések Elleni Osztályán belül. Feladatuk többek között a nemzetközi együttműködés, kapcsolattartás mellett a nagyobb súlyú gazdasági bűncselekmények felderítése. Céljuk, hogy a gazdasági bűncselekmények sértettjei kártérítést kapjanak a tettestől elvont vagyonból.

Vona Adrienn
2009. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A büntető törvénykönyv ma is lehetővé teszi, hogy a hatóság vagyon elleni bűncselekmények esetén ne csak az elkövető, hanem az eltűnt tulajdon után is nyomozzon. A jogszabály adta lehetőséget azonban csak kis mértékben használja ki a rendőrség, az ügyészség és a bíróság is. A Nemzeti Nyomozó Iroda Pénzügyi Visszaélések Elleni Osztályának vagyon-visszaszerzési alegysége azonban a hazai gyakorlattal ellentétes szemléletváltást tűzött ki célul.
– Hazánkban a bűnüldözés területén központi szerep jut a tettesorientált szemléletnek. Az alosztály munkatársai azt szeretnék elérni, hogy emellett a rendőrök figyelembe vegyék a reparációt is, tehát azt, hogy a sértett kártérítésben részesüljön, mégpedig a tettestől elvont vagyonból – nyilatkozta lapunknak Bereczki Zoltán, a Nemzeti Nyomozó Iroda Gazdaságvédelmi Főosztály, Pénzügyi Visszaélések Elleni Osztályának vezetője. Hozzátette: ma a legtöbb bűncselekményt anyagi haszonszerzés miatt követik el, így fokozottan figyelnek a csalással, sikkasztással, hűtlen kezeléssel kapcsolatos visszaélésekre.
– A probléma azonban az, hogy hazánkban egy közönséges sikkasztás esetén a nyomozó elsősorban a tettest akarja elkapni, az pedig pluszmunkát, kapacitást igényel, hogy a vagyon felkutatására is induljon vizsgálat. Magyarországon a kármegtérülési mutató tíz százalék körül mozog, ezt szeretnénk egy éven belül három százalékkal megemelni – fogalmazott az osztályvezető. Mint mondta, az alegység bűncselekmények felderítésében is részt vesz, azonban a csoport alacsony létszáma miatt csak kiemelt ügyekkel foglalkozik. A speciális alegység hazánkban március eleje óta működik, és az Európai Unió még 2007-ben elfogadott határozata alapján jött létre, ami előírta minden tagállama számára, hogy állítson fel vagyon-visszaszerzési hivatalt. – Az Europollal, az Interpollal közvetlen kapcsolatban áll az alegység, így ha egy külföldi kábítószer-kereskedőt hazánkban fognak el, közvetlenül felvehetjük a kapcsolatot az adott állammal, és nem kell éveket várni a jogsegélyre – jegyezte meg Bereczki Zoltán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.