Mint tudjuk, az új Obama-adminisztráció látványosan hátat fordított a korábbi amerikai geostratégiának, és törölték a Csehországba és Lengyelországba tervezett rakétapajzs telepítését. Ön ugyanakkor washingtoni látogatását követően két napja bejelentette, Varsó – a meghiúsult tervek ellenére – SM–3-as amerikai légvédelmi rakétákat telepít Lengyelországba. Miért van mindenáron szükségük az amerikai jelenlétre és az amerikai rakétákra?
– Egyrészt a lengyel területek védelme miatt. Másrészt amióta beléptünk a NATO-ba, semmiféle közös, a határvédelmet erősítő rendszert nem telepítettek ebbe a régióba. Eddig nálunk egy kiképzőközpont működött, Magyarországra, Pápára pedig a Stratégiai légiszállítási program keretében csak nemrég került a C–17-es repülőezred. Ez kevés. Ezért úgy vélem, akkor lehetünk még nagyobb biztonságban, ha ennél több, stratégiai szempontból fontos katonai telepítés lenne a régióban. Ezt tekintetbe véve, ez a mostani lengyelországi terv annak az amerikai stratégiának a része, amely nagyobb biztonságot ad a térségnek.
– Akkor úgy véli a NATO V., a közös biztonságra és segítségnyújtásra vonatkozó cikkelye nem nyújt elég védelmet?
– Az V. cikkely ugyan fontos és lényeges garancia, de ezenfelül nem árt – egy ilyen gyorsan változó világban, mint manapság –, ha meg akarjuk és meg tudjuk védeni magunkat, amennyiben szükséges. Ezért fontosak ezek a telepítések, legyenek azok NATO-alapúak, vagy amerikaiak. Az ön által említett Patriot típusú – motorizált egységként működő – rakétákkal ráadásul nemcsak a saját, de a környező országok légterét is meg tudjuk védeni. Hozzátenném, nem igazak azok a sajtóhírek sem, amelyek azt sulykolják belénk, hogy az interkontinentális amerikai rakétapajzs európai telepítésének leállításával Barack Obama amerikai elnök elfordult volna a térségtől. Ilyenről szó sincs. Úgy fogalmaznék, átalakult a stratégia, és várjuk az új terveket, amelyeket Joe Biden alelnök nemsokára Varsóban megoszt velünk. Azt azonban elmondhatom, az SM–3-as rakéták csak a kezdet, amire a későbbiekben további fejlesztéseket lehet majd rátelepíteni.
– Gyakran lehet hallani, hogy ezek a fejlesztések igazából nem a sokat emlegetett Irán, hanem inkább Oroszország ellen irányulnak.
– Fenyegetés bármerről jöhet, és nem feltétlenül csak Teherán irányából. Valóban ma Irán egy lehetséges irány, de a jövőben máshonnan, földrajzilag teljesen eltérő térségekből is érkezhet hasonló nyomás Közép-Európára vagy a NATO-ra. Úgy vélem, ha az első, Patriot-rendszer képes lesz megakadályozni rövid és középhatótávolságú rakétatámadásokat, akkor máris nyertünk az ügyön.

Megszavazta a közgyűlés a költségvetést: húszmilliárddal emelik a főváros folyószámla-hitelkeretét