Kedvezőbb árak alakultak ki a Magyar Villamos Művek (MVM) szerdai áramaukcióján, mint a társaság nyári árverésén – tudatta lapunkkal az MVM. Most ugyanis átlagosan kilowattóránként 13,82 forintért lehetett hozzájutni az alaptermékként használt úgynevezett „zsinóráramhoz”, míg az idei első licitáláson átlagban 15,2 forintért kelt el egy kilowattórányi villamos energia. A MVM közlése alapján a kialakult tarifák „hűen tükrözik a régiós piaci jegyzésárakat”.
Ezúttal három terrawattórányi, 2010-re lekötött áramot értékesített a vállalat piaci kereskedőknek, míg nyáron csak két terrawattóra villamos energiát adtak el. Az MVM az idén még egy nagyobb árverést rendez majd. A felkínált villany nem elsősorban a lakossági fogyasztók ellátását szolgálja, hiszen az egyetemes szolgáltatók egy külön számukra rendezett áramaukción szerezhetik be a szükséges mennyiségeket. Igaz, a háztartások is kiléphetnek a szabadpiacra, ám eddig a kereskedők nem tudtak a szabályozott árrésekkel működő egyetemes tarifáknál kedvezőbb ajánlatot készíteni.
Boross Norbert, az Elmű– Émász-csoport szóvivője szerint ez most történelmi pillanat arra, hogy végre meginduljon valamiféle verseny a lakossági felhasználókért is, mivel a piacnyitás óta enynyire még nem volt közel egymáshoz a piaci díjszabás és az egyetemes szolgáltatás ára. Boross úgy véli, ha utóbbi nem változna jelentősen a következő időszakban, akkor jövőre már valóban beindulhatna a verseny a legkisebb fogyasztók szegmensében is. Ugyanakkor, ha az egyetemes ellátás tarifái csökkennek januártól, ismét nem lesz lehetősége a szolgáltatóknak, hogy piaci ajánlatokkal álljanak elő.
Drucker György, az Ex Libris tanácsadócég igazgatója korántsem ennyire bizakodó. Mint a szakértő lapunknak fogalmazott, az egyetemes szolgáltatás tarifái majd csak év végén alakulnak ki, így addig még becsülni sem igazán lehet, hiszen az árakat kialakító tényezőket a politika nagyban befolyásolja. Emellett a szabadpiaci kereskedők árrései az elmúlt időszakban jelentősen csökkentek, így nem biztos, hogy a kedvezőbb nagykereskedői tarifák megjelennek majd a végfelhasználói díjakban is. Drucker György azonban úgy látja, még ha a versenypiaci kereskedők 5–10 százalékos árelőnyt tudnának is kialakítani az egyetemes szolgáltatási tarifákkal szemben, akkor sem valószínű, hogy a fogyasztók tömegesen kapnának új ajánlatokat, mivel a lakossági piac elérése a kereskedők számára meglehetősen költséges, az így eladott villanymennyiség mértéke pedig nem túl nagy.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
