Villa, kilátással

Szabó Anna
2009. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állami gondozottak családi pótlékán, mozgássérültek kerekes székén, éhes gyermekek ebédjén, vakok támogatásán, súlyos betegek gyógyászati segédeszközein még válságra hivatkozva sem lehet spórolni. A társadalmi szolidaritás nem ott kezdődik, hogy a megszorítások részleteit kidolgozó pénzügyminiszter a szűkös idők szavát meghallván nagyvonalúan lemond az irodaház-jellegű rezidenciájának üvegfalai elé tervezett vízfüggönyről. Nyugodtan megépíthetné, senki sem sajnálja tőle. A Rózsadomb lakosai esztétikai környezetszennyezés szempontjából ugyanis jól edzettek: a fél hegyoldalt becsillogó Oszkó-üvegpalota ejtette tájseb nekik már nem igazán számít. Másról van itt szó: a társadalom felé mutatott empátiáról, vagyis arról, hogy a kiváltságos milliárdosok tovább lássanak a főkönyveken, és kitekintsenek villájuk ablakain.
Meglepően sok mindent megértenének. Oszkó Péter szemébe ötlene például egy tőle ötven méterre fekvő, lerongyolódott önkormányzati iskola, amely a két tannyelvű oktatás támogatásának megszüntetésével lehetetlen helyzetbe kerül, holott az ország egyik legjobb hírű oktatási intézménye. Egy pillantás a villából, s kiderülhet: a 16 254 milliárd forintos jövő évi összkiadáshoz képest minimális, másfél milliárdos megtakarításért több mint száz hasonló iskolát kellene bezárni, az anyanyelvi tanárokat hazaküldeni, s diákok tízezreinek eredményeit semmibe venni. Hasonló a helyzet a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása terén: ötmilliárd forintos elvonással közel tízezer mozgássérült vagy értelmi fogyatékos – amúgy adófizető – állampolgár egyetlen munkalehetőségét teszik tönkre. A gyógyászati segédeszközök támogatási szigorításán három-négy milliárd forintot „ésszerűsítenek”: így lehetséges, hogy ma Magyarországon súlyosan mozgássérültek banki hitelből vásárolnak kerekes széket, már akinek alacsony rokkantnyugdíja miatt jelzálog fejében adnak kölcsönt. A fogyatékkal élőket támogató intézmények sokaságát fenntartó civil szervezetek költségvetésének 60-80 százalékos megkurtítása, illetve az árvák pénzének megfelezése szintén néhány milliárdos tétel, miközben kormányzati irodabútorra 12 milliárd jut. Az urak méltóztattak elszakadni a társadalomtól.
Valószínűleg már azt sem értik, hogy 1995-ben Bokros Lajosnak a megszorítások nyomán kialakult közhangulat nyomására miért is kellett a 16 millió forintos, amúgy jogszerű végkielégítését egy alapítványnak adományoznia.
Pedig egyszerű: nem etikus több száz négyzetméteres luxusirodának álcázott lakásból kiüzenni a népeknek, hogy költözzenek kisebb lakásba, ha nem tudják fizetni az ingatlanadót.
A kormányzati politikát meghatározó szűk elit leginkább azzal veszítette el hitelességét, hogy tetteiben nem vállalt sorsközösséget azzal a társadalommal, amelynek életébe beleszól.
Lehet, hogy később jól mutat az önéletrajzukban, hogy hajdan átmeneti miniszterek vagy kormányfők voltak, a lényeg ettől nem változik: a költségvetés fő számait már régen a valutaalap diktálja, aligha fog bárki is emlékezni arra, ki végezte el a piszkos munkát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.