A strukturális változtatások miatt a Wienerberger 560 alkalmazottja közül 230-at küldenek el csoportos létszámleépítés részében, s két gyáregységet is bezárnak. A cég bezárt gyárainak sorsa még kétséges, bár szinte biztos, hogy a véglegesen leállított gyárépületeket értékesíteni fogják. A Wienerberger Zrt. ingatlanvagyona egyébként a 2008-as év beszámolója szerint közel hétmilliárd forintot tesz ki. Ugyanebből a dokumentumból kiderül az is, a Wienerberger Téglaipari Zrt. Magyarországon – a tavaly év végi adatok alapján – összesen tizenhét működő és nem működő gyáregységet tulajdonol.
Bár a mostani bejelentés nagy port kavart, nem ez az első gyárbezárási hullám a Wienerberger életében: a cég 2008 júniusában a visszaeső piaci kereslet hatására a pannonhalmi és a törökbálinti gyáregységet már véglegesen bezárta. Ez a lépés azonban nem volt elegendő a kapacitás és a piaci igények összehangolására, ezért ideiglenesen az abonyi és ócsai gyáregységben is beszüntették a termelő tevékenységet, a munkavállalóknak pedig felmondtak. Idén a kisbéri és a mezőtúri egységet zárja be a vállalat, a soproni, a bátaszéki és a békéscsabai üzemben pedig leállítja a gyártást. Ezekben az üzemekben folyamatos lesz a műszaki állagmegóvás, hogy a piaci környezet javulása esetén bármikor újra üzembe lehessen helyezni az egységeket. A gyárakban továbbra is folyik majd terméktárolás, és értékesítési tevékenységet is végeznek.
A kisbéri egység bezárása váratlannak mondható, hiszen a cég 2007 végén a Profi tégla kisbéri gyártásának előkészítése miatt lekötött tartalékba helyezett 300 millió forintot, amelyet 2008 során fel is használt. Így tehát egy olyan gyárat zárnak be, amelyre alig egy éve 300 millió forintot költöttek. Egyébként a bezárás is pénzbe kerül: tavaly összesen 578 millió forintot költöttek rá. A Wienerberger tavaly fejlesztéseket is tervezett, s ötszázmillió forintot különítettek el a tiszavasvári gyár teljesítményének bővítésére, valamint a solymári gyár korszerűsítésére. Nem véletlen tehát, hogy a vállalat a Profi téglarendszert is magában foglaló Porotherm téglacsalád gyártását három másik üzem mellett a tiszavasvári és a solymári üzemben végzik majd. A fejlesztések egy része mindazonáltal kárba veszett, hiszen a téglagyárak kihasználtsága egyre kisebb: a belföldi kereslet nagyjából 40 százalékkal eshetett vissza, és csökkent az exportpiacokra – Romániába és Ukrajnába – irányuló szállítmányok mennyisége is.
Mivel a Wienerberger Zrt. legutolsó elérhető beszámolója a 2008-as évre vonatkozik, nehéz megmondani, mennyivel eshettek vissza a bevételek az idén. Az mindenesetre tény, hogy már a 2008-as beszámolóban is utalnak arra, hogy a társaság vevőkövetelései elsősorban inkasszó útján folynak be. A cég 2008-as pénzügyi mutatói ennek ellenére nem mondhatók rossznak: a vállalat tavalyi nettó árbevétele 28 milliárd forint volt, s 2007-ben is ekörül alakult. A két év mérleg szerinti eredménye már nagy eltéréseket mutat: 2008-ban 2,5 milliárd forintnyi nyereséget könyvelt el a cég, egy évvel korábban, azaz 2007-ben viszont csak 75 millió forint volt a vállalat mérleg szerinti eredménye. A két összeg azért ennyire eltérő, mert míg 2007-ben a Wienerberger Zrt. 4,4 milliárd forintnyi osztalékot fizetett, addig idén úgy döntött a tulajdonos, azaz a hollandiai székhelyű Wienerberger International N. V., hogy az igazgatóság felügyelőbizottság által jóváhagyott javaslata alapján nem fizet osztalékot.
Az utóbbi időben egyébként a cég tulajdonosi szerkezete is átalakult, ami a válság mellett szerepet játszhatott a mostani eseményekben. A magyarországi vállalat alapításkor a részvények 59 százaléka volt a bécsi székhelyű Wienerberger Ziegelindustrie GmbH tulajdonában, míg a fennmaradó 41 százalékot a Budai Téglaipari Vállalat, az Észak-dunántúli Tégla- és Cserépipari Vállalat, a Közép-dunántúli Téglaipari Vállalat, a Pietra Épületkerámia-ipari Vállalat, valamint a Magyar Fejlesztési Bank tulajdonolta. Később változott a leosztás: a tavalyi év végén már a részvények száz százaléka a hollandiai székhelyű WZI Netherlands NV birtokában volt. Újabb változás ez év szeptemberében történt, amikor is az anyavállalat tőkét emelt, és részvénytőkéje 40 százalékának megfelelő, több mint 330 millió eurónyi papírra keresett gazdát. Ezek jelentős részét a líbiai LIA állami befektetési alap vásárolta fel.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot