Tizenöt év

Csontos János
2009. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén másfél évtizede, hogy a Magyar Nemzethez kerültem. Nem számítottam már tejfelesszájú kezdőnek: akkorra alapító főszerkesztője voltam folyóiratnak, hetilapnak, sőt napilapnak is. A rendszerváltozásnak nevezett hatalmi alkudozás elmulasztotta ugyan elszámoltatni a diktatúra politikai bűnözőit (szégyenszemre még ma is seregestül vannak jelen a közéletben), ám megnyitotta a teret a kockázatot vállaló sajtómunkások előtt, hogy újra és újra megbukhassanak. Bennem volt kalandvágy. Sokat gründoltam és sokat buktam, de távozásom után is jó pár olyan önkormányzati, irodalmi, urbanisztikai, zenekari, média-, sőt vegyészeti lap egzisztált vagy működik ma is, amelyet én fundáltam ki.
A Magyar Nemzet más volt: egyféle beteljesülés. A bulvár ingoványos világából érkeztem a Pethő Sándor alapította laphoz, és katarzisként éltem meg, hogy nemcsak hírlapírói munkámra, de publicista vénámra is igényt tartanak. Érkezésem nem a legjobb ütemben történt: a véglegesítésem idején épp egy pufajkás miniszterelnök vette át az országot. A háromnegyedes kormánypárti hengerrel szemben két napilap és pár hetilap tartotta a lelket a polgári kisebbségben. Aki nem fanatizmusból írt publicisztikát, itt beletanulhatott. Már tárcasorozatra is módom nyílt: előbb a Mécsvilágban, majd önállóan, Leshatáron címmel is. De nem volt könnyebb a helyzet az első Orbán-kormány idején sem: polgári vélemény-újságírónak lenni még nehezebb lett, mint ellenzékben. Ideje volt a támadó handabandázókat saját nagyotmondásukkal ironikusan szembesíteni. Ekkor – a bűvös 2000-es évben – született meg Osszián meg az ő Kétezer leütés című napi sorozata. Alighanem ez volt a kulcs a Magyar Nemzet olvasóinak szívéhez. (Később a Kampánytükör szériájában reaktiválta magát.)
Közben örömteli születések és erőcsappantó gyászesetek színezték a közös történelmet, amely újfent szerencsétlen irányt vett: a restauráció erői hét év alatt a tönk szélére sodorták az országot. Előbb jött a népének bemutató, pazarló miniszterelnök; majd megpuccsolta egy betegesen hazudozó, narcisztikus KISZ-titkár; végül követte őt egy szakértőnek maszkírozott, senki által meg nem választott nímand, aki saját bevallása szerint még a libázáshoz sem értett. A gyalázatot olykor csak az irodalom, az építészet, a filmezés segített elviselni. Szisztematikusan ismerkedtem a televíziózással, az internet világával, de közben polgári köröket szerveztünk és emberi jogokat védtünk a puszta túlélés érdekében. Volt idő, amikor Makovecz Imrén, Jókai Annán és néhány más bátor szellemi nagyságon kívül fél tucat publicista őrizte az antikommunista lángot. S jöttek sorra a publicisztikai sorozatok: a Polgári kaszinó, az Europa Nova, az uniós csatlakozás napjától a Szabad Európa. Főmunkatársként visszatérő vendége lehettem a Hír TV Lapzártájának, amely azzal a ritka keggyel ajándékozott meg, hogy olvasóim Nagykanizsától Nyíregyházáig, Burgenlandtól Sepsiszentgyörgyig rám ismertek.
Tizenöt év nagy idő: ezt manökenné serdült kisebbik lányomon látom. Most, hogy szerkesztői feladataim máshová szólítanak, ezúton köszönöm a Magyar Nemzet olvasóinak figyelmét és szeretetét. Pethő Sándor hitvallását – egyként harcolni a náci és bolsevik szélsőség ellen, s hogy Magyarország a szabad Európában is magyar ország maradjon – a Pethő család bizalmából a Szellemi Honvédelem-díj kurátoraként szolgálom tovább.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.