Ténylezáró sajtótájékoztatót tartott tegnap a magyar hegymászás legsúlyosabb tragédiájáról, a Ren Dzsong Feng (6079 méter, Kína, Nyugat-Szecsuan, Kelet-Himalája) hegyen történtekről Mécs László, a Magyarok a világ nyolcezresein expedíciós láncolat egyik alapítója. Ismeretes, négy magyar alpinista, Csizmadia Péter, Mikolovits Veronika, Pechtol Balázs és Tolnay Katalin október elején utazott Kínába, hogy utat találjon a még felfedezetlen hegycsúcsra. Utolsó blogbejegyzésükben, október 22-én azt írták: 5500 méter magasságig jutottak, de onnan nincs tovább, várakoznak, mindenki jól van. Egy nappal korábban ködről és havazásról számoltak be, és megemlítették, hogy 4650 méteren már alig van térerő.
Miután október 31-én nem érkeztek vissza Csengtuba, öt kínai, illetve tibeti hegymászó indult a keresésükre. Annyit sikerült kideríteniük, hogy a térségben szokatlanul nagy kőomlás volt. November 10-ig nem érkeztek haza értékelhető információk az eltűntekről, és azt sem lehetett tudni, hogy a kínai hatóságok mindent megtesznek-e, ezért a családtagok felkérték Mécs Lászlót, hogy (Pechtol Balázs testvérével) utazzon a helyszínre. A hegymászó a mentést vezető kínai alpinistától megkapta a kereséskor készült fényképeket. Ezek alapos elemzése után együtt fölmentek a 4400 méteren fekvő alaptáborig, ahonnan Mécsék megpróbáltak felkapaszkodni a kőomlásig, de a rossz idő és társa állapota miatt nem jutottak el odáig. Maradt a helikopteres kutatás. Mécs komoly eredményként értékelte, hogy sikerült a civilekkel szinte semmilyen kapcsolatban nem lévő kínai néphadsereget rávenni az akcióra. Az első repüléskor a katonák átfésülték a környező völgyeket is, ott sem voltak nyomok. Ezek híján, illetve mivel egyszerre mind a négy magyar eltűnt, már biztosnak tűnt a korábbi feltételezés: az alpinisták a kőlavina alatt vannak. Erősíti az elméletet, hogy például gleccserhasadékba soha nem szokott egyszerre négy alpinista beleesni, ahogyan a hegyről sem szoktak lezuhanni egyszerre ennyien.
Még nem tudni, hogy a mentés költségeinek végösszege mekkora lesz; egy helikopteres út ára 30 ezer euró (8 millió forint). Mécs László úgy tudja, hétfőn megismételte a keresést a légierő, megint eredmény nélkül. A tájat 20-30 centiméteres hó takarja. Tegnap az MTI értesülése szerint két helikopter is felszállt, de ezek sem találtak semmit. Utoljára október 22-én jelentkezett a csapat, a kőomlás másnap temette be az 500 méter széles völgyet, ahol a táboruk állt. A térségben az elmúlt egy évben két földrengés is volt – ezek közül az egyik a Richter-skálán 8-as erősségű –, amelyek meggyengíthették a hegység kőzetét. Mécs a sajtótájékoztatón vetítéssel mutatta be, hogy a négy magyar által exponált utolsó fénykép és az azóta készített fotók összevetése is a kőomlás elméletét támasztja alá. Az alpinista szerint a családtagok már kezdik belátni, hogy mi történt szeretteikkel, de még mindig reménykednek.

J vagy Ly? – A legtöbben elrontják ezt a kvízt!