Bajnai Gordon kettős beszéde

Miközben a Gyurcsány Ferenc által életre hívott Nyugdíj- és időskor-kerekasztal két éve azon dolgozik, hogy milyen modellekkel váltható le a nyugdíjrendszer, Bajnai Gordon az Idősügyi Tanács tegnapi ülésén a Parlamentben arról beszélt, a kormányzati intézkedések hatására mára fenntarthatóvá vált a rendszer. Majd hozzátette, mégis szükség van annak újragondolására. A kormányfő szerint fontos, hogy ne bizonytalanítsák el a nyugdíjasokat.

Szilágyi Richárd
2010. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Idősügyi Tanácsot Mesterházy Attila, az MSZP miniszterelnök-jelöltjének javaslatára hívta össze a miniszterelnök. A napirendi pontok között általános nyugdíj-politikai kérdések szerepeltek, de a szocialisták valójában a Fidesz állítólagos „nyugdíjkatasztrófát” okozó tervei miatt kezdeményezték a tanács összehívását. Amint arról lapunk beszámolt, az MSZP csaknem kéthetes intenzív riogatása után megdőlt az MSZP nyugdíjasokat érintő kampánystratégiája: kiderült, hogy eredetileg a Gyurcsány Ferenc által életre hívott Nyugdíj- és időskor-kerekasztal (Nyika) decemberi zárójelentésében találkozhattunk azokkal a januárra szocialista vádakká érett javaslatokkal, amelyek szerint a Fidesz katasztrófát okozna. Bajnai Gordon, az Idősügyi Tanács elnöke tegnap az ülés első – a nyilvánosság előtt nyitott – részében köszönetet mondott a nyugdíjasoknak, akik egyrészt bebizonyították, hogy van értelme az áldozatvállalásnak, másrészt kiderült, hogy az „együtt sírunk, együtt nevetünk modell” működhet Magyarországon. Annak ellenére, hogy a Nyika két éve azon dolgozik, hogy milyen modellekkel váltható le a jelenlegi nyugdíjrendszer Bajnai úgy vélte, a kormányzati intézkedések hatására mára fenntarthatóvá vált a rendszer. Később hozzátette, mégis szükség van annak újragondolásra. „Nagy baj lehet, ha rángatjuk a kormányt!” – jelentette ki a kormányfő, aki szerint az Idősügyi Tanács vezetésével nyugodt, politikamentes társadalmi egyeztetést kell kezdenie a következő kabinetnek. „Fontos, hogy ne bizonytalanítsuk el a ma nyugdíjasait!” – jelentette ki az országgyűlési választások előtt alig három hónappal Bajnai Gordon.
Korózs Lajos, az Idősügyi Tanács titkára a zárt ülés utáni sajtótájékoztatóján közölte, emelkedett hangulatú tanácskozáson vannak túl, ahol megállapodtak abban, hogy Magyarországon nincs szükség semmilyen nyugdíjreformra és semmilyen más nyugdíjmodell bevezetésére. Szerinte minden nyugdíjasnak „megvan a magához való esze”, ezért az idős emberek el fogják tudni dönteni, kire adják a voksukat. A szocialista államtitkár nem felejtette el megemlíteni, hogy az ülés résztvevői üdvözölték Mesterházy Attila tegnap bejelentett ötleteit. Megírtuk, hogy az MSZP kormányfőjelöltje újabb ígérethalmazzal rukkolt elő: többek között folytatódó nyugdíjkorrekciós programot, megduplázott méltányossági nyugdíjkasszát, 75 ezer forintos kegyeleti támogatást ígért az idős embereknek. Korózs Lajos közölte, a Nyika két éve jött létre, ezért szerinte teljesen független a kormánytól. Ezzel szemben Mészáros József, a KDNP alelnöke lapunknak azt mondta, a Nyika csak modellezési tevékenységre több tíz millió forintot kapott a Miniszterelnöki Hivataltól.
Iván László, a Fidesz nyugdíjastagozatának elnöke tegnap felhívta a figyelmet arra, hogy a Gyurcsány által létrehozott Nyika decemberi zárójelentéséből minden kétséget kizáróan kiderül: ha folytatódik a Gyurcsány-korszak, a nyugdíjak privatizációjára számíthatunk. Megemlítette, hogy hipotéziseik között szerepel többek között az egységes nyugdíjkorhatár felemelése. Iván László újra leszögezte: a Fidesz nem kívánja, soha nem is kívánta a svéd nyugdíjmodell bevezetését.

A megtévesztés ellen. A Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesülete (SZESZE) elutasítja azt a kampányt, amit a kormány és a kormánypárt az időskorúak megtévesztése érdekében – négy év kihagyás után – ismételten elkezdett – olvasható az egyesület közleményében. Szerintük a kormány és az MSZP nyugdíjasok iránti látványos aggodalma teljesen hiteltelen. Tavaly októberben, amikor példátlan elvonási terveikkel a szociális ellátórendszer ellen fordultak, nemhogy az Idősek Tanácsát nem hívták össze egyeztetésre, de még az egységesen tiltakozó szakma ellenérveit sem voltak hajlandók érdemben megvitatni – közölte a SZESZE.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.