Brüsszel történelmi lépésre szánta el magát az oroszellenes 17. szankciós csomag elfogadásakor: először fordult elő, hogy uniós polgárok is a büntetőintézkedések célpontjává váltak. A német állampolgárságú Alina Lipp és Thomas Röper ellen a hivatalos indoklás szerint azért hoztak szankciókat, mert tevékenységükkel hozzájárultak Európa destabilizálásához, illetve orosz propagandát terjesztettek.

Fotó: AFP
Brüsszel új határokat szab a véleménynyilvánításnak
A szankciókkal nemcsak vagyonbefagyasztásról, hanem beutazási tilalomról is döntöttek – még az EU területére is. Ez példátlan döntés Brüsszeltől: az EU első ízben tiltja meg saját polgárainak a belépést Európába. Az intézkedések további 19 személyt és hat vállalatot is érintenek, köztük a török AFA Medya nevű médiacéget és annak alapítóját, Hüseyin Doğrut. Alina Lipp az X-en reagált elsőként. Azt írta:
Az EU most először tiltja meg saját állampolgárainak, hogy belépjenek Európába.
Majd így folytatta:
A véleményszabadság a szabad, demokratikus Európában végérvényesen halott.
A vélemények megoszlanak: egyesek szerint Lipp propagandát terjeszt, mások viszont jogi fellépést sürgetnek az EU ellen. A Berliner Zeitung is kritikusan kommentálta az eseményeket. A lap szerint a szankciók megmutatják, milyen veszélyessé vált eltérni az EU többségi véleményétől – még akkor is, ha az ember maga is EU-állampolgár.