Brüsszel betiltja az eltérő véleményt

Első ízben fordul elő, hogy az Európai Unió saját állampolgárait is szankcionálja. Brüsszel intézkedései Alina Lipp és Thomas Röper ellen irányulnak, akik oroszbarát tartalmaik miatt kerültek célkeresztbe. A döntés azonnali reakciókat váltott ki, és ismét napirendre került a véleményszabadság kérdése Európában.

2025. 05. 24. 17:16
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brüsszel történelmi lépésre szánta el magát az oroszellenes 17. szankciós csomag elfogadásakor: először fordult elő, hogy uniós polgárok is a büntetőintézkedések célpontjává váltak. A német állampolgárságú Alina Lipp és Thomas Röper ellen a hivatalos indoklás szerint azért hoztak szankciókat, mert tevékenységükkel hozzájárultak Európa destabilizálásához, illetve orosz propagandát terjesztettek.

Brüsszel szankcióval sújtja azokat, akik nem az uniós narratívát követik. A véleményszabadság korlátozása új szintre lépett.
Brüsszel szankcióval sújtja azokat, akik nem az uniós narratívát követik. A véleményszabadság korlátozása új szintre lépett.
Fotó: AFP

Brüsszel új határokat szab a véleménynyilvánításnak

A szankciókkal nemcsak vagyonbefagyasztásról, hanem beutazási tilalomról is döntöttek – még az EU területére is. Ez példátlan döntés Brüsszeltől: az EU első ízben tiltja meg saját polgárainak a belépést Európába. Az intézkedések további 19 személyt és hat vállalatot is érintenek, köztük a török AFA Medya nevű médiacéget és annak alapítóját, Hüseyin Doğrut. Alina Lipp az X-en reagált elsőként. Azt írta: 

Az EU most először tiltja meg saját állampolgárainak, hogy belépjenek Európába.

Majd így folytatta: 

A véleményszabadság a szabad, demokratikus Európában végérvényesen halott.

A vélemények megoszlanak: egyesek szerint Lipp propagandát terjeszt, mások viszont jogi fellépést sürgetnek az EU ellen. A Berliner Zeitung is kritikusan kommentálta az eseményeket. A lap szerint a szankciók megmutatják, milyen veszélyessé vált eltérni az EU többségi véleményétől – még akkor is, ha az ember maga is EU-állampolgár.

Brüsszel szerint propaganda, a kritikusok szerint cenzúra

Lipp 2019-ben indította el „Glücklich auf der Krim” nevű YouTube-csatornáját, korábban tagja volt a Zöldeknek is, majd a Krímet védelmező „Németországi Krím-barát egyesület” nevű szervezetben vállalt szerepet. Röper jelenleg Oroszországban él, és az „Anti-Spiegel” blogot vezeti, ahol rendszeresen bírálja a nyugati média Ukrajnáról szóló tudósításait.

A német ügyészség már 2022-ben nyomozást indított Alina Lipp ellen, bűncselekmények dicsőítése és helyeslése miatt, ám mivel külföldön tartózkodik, az eljárás jelenleg szünetel. 

Az ügy most új lendületet kaphat, hiszen Brüsszel ezzel a lépéssel újfajta precedenst teremtett: a határokon belül is fellép az általa veszélyesnek minősített vélemények ellen.

Borítókép: Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.