Beszögellés

A togói fociválogatottra géppuskatűz zúdult, de mintha mi sem történt volna, Angolában zajlik a labdarúgó-Afrika-kupa, amely egyben kiváló marketingfogás az ország eredményeinek bemutatására. A cabindai lázadók számára szintúgy.

Pósa Tibor
2010. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újkapitalisták
A jelenleg tizenhétmilliós Angolában az 1961-től 2002-ig tartott folyamatos polgárháborúban az MPLA, a marxista Angolai Népi Felszabadítási Mozgalom kerekedett felül, legyűrve a Jonas Savimbi vezette UNITA-t, a Nemzeti Egység a Teljes Felszabadításért szervezetet. Harminc éve Eduardo dos Santos az elnök, ami némi fogódzót jelent az ország demokratikus berendezkedését vizsgálva. A több évtizedes kegyetlen belháború nyomait máig nem sikerült eltüntetni.
A hajdanán az egyenlőségért küzdő MPLA vezetői a kapitalizmus felépítésében szereznek elvitathatatlan érdemeket. Még afrikai méretekkel nézve is szembeötlő a társadalmi egyenlőtlenség: a lakosság kétharmada kevesebb mint napi két dollárból él, miközben vannak olyanok, akik havi húszezer dollárért bérelnek lakásokat Luanda szívében. A válság előtt egy kétszobás lakásért 550 ezer dollárt kértek ugyanitt, ami még Amerikában is becsületes summa. A tulajdonosok közt megtalálhatók a kormány emberei, katonai vezetők, bankárok, kőolajtársaságok menedzserei. Az olajmannával járó korrupció behálózza az egész országot.
Csak Luanda környékén milliók élnek bádogvárosokban. A munkanélküliség megközelíti a hatvan százalékot. A csecsemőhalandóság kiemelkedő: négy gyermek közül egy nem éri meg az ötéves kort. Ennek ellenére a lakosság kétharmada 18 év alatti. Az utóbbi években a vezetés egy része is felébredt, hogy katasztrófába vezet ez az út, amelyen járnak. Dos Santos rendszere most rohamléptekkel akarja behozni az „elmaradást”. Pár év óta kínai cégek szállták meg Angolát: utakat, vízvezetékeket, iskolákat, egyetemeket, kórházakat építenek. Hihetetlenül gyorsan, de a minőségre nem sokat adva. Ám ezekbe az új épületekbe tanár, professzor, orvos, nővér kellene, amiből égető hiány van.


A hét elején Togót kizárták az Afrika-kupáról, mert labdarúgócsapata nem jelent meg a Ghána elleni találkozón. Persze tudjuk, ha egy csapat nem játssza le a selejtező mérkőzést, ez a hivatalos módja a diszkvalifikálásának. De talán az afrikai futballszövetségben is eltekinthettek volna a hivatalos szóhasználattól. Hogyan is jelent volna meg a csapat? Súlyos sebesültekkel és halottakkal?
Togo focistái múlt hét pénteken megérkeztek Cabindába, az angolai enklávéba – amely hivatalosan tartomány –, hogy részt vegyenek az Afrika-kupán. Ám elkövettek egy hibát: busszal jöttek. Ezt egyébként a vendéglátók is szemrehányóan felrótták nekik: „Nem ismerik a repülőt?! Ha légi közlekedéssel jöttek volna, akkor nem fordult volna elő hasonló eset.”
Kongó határát épphogy pár kilométerrel maguk mögött hagyták, amikor váratlanul géppuskatűz zúdult az autóbuszukra. Húsz percig tartott a lövöldözés. A togói labdarúgók közül, aki nem sérült meg, az mobiltelefonja után kutatott, hogy életében utoljára még beszélhessen a szeretteivel. Mindenki biztos volt abban, hogy ezt a támadást nem élik túl. A csapat sajtósa és másodedzője meghalt, a cserekapus jelenleg is egy dél-afrikai kórházban fekszik kómában. További nyolcan megsebesültek.
A múlt hét végén volt egy kis bizonytalanság a togói focisták közt, hogy részt vegyenek-e a kontinensviadalon, de végül a miniszterelnökük döntött, hazarendelte „fiait”. Ezt követően jött a kizárás. Vajon az afrikai labdarúgó-szakemberek miért nem gondoltak arra, hogy életveszélyes övezetbe helyezték a selejtezőcsoportot? Ha húsz percet a körülöttük becsapódó golyózáporban töltöttek volna el, attól tartva, hogy a következő lövedék talán az életüket oltja ki, napok múlva olyan nagy kedvük lenne focizni? Az angolai rendezők pedig vendéglátókhoz híven miért nem gondoskodtak az odaérkezők biztonságáról? Joggal merül fel a kétely: vajon az idén nyári dél-afrikai futball-világbajnokságon is hasonló esetekkel kell számolnunk? A nemzetközi sajtóban megszólaltatott neves labdarúgó-szakemberek persze cáfolják ezt. Hát ilyen biztos nem lesz, ilyen merényletek teljességgel ki vannak zárva, de azért jó páran megjegyezték, hogy tartanak a Dél-Afrikában tomboló rekordszintű városi bűnözéstől.
Ma már látszik, hogy mekkora hiba volt Angolának ítélni az Afrika-kupa megrendezésének jogát. De még ennél is nagyobb hiba volt az, amikor az angolai rezsim, mintegy azt példázandó, hogy Cabindában urai a helyzetnek, oda tette az egyik selejtezőcsoportot. Igaz, hogy három éve viszonylag nyugodt a helyzet a tartományban, de korántsem annyira, hogy ott nemzetközi eseményeket lehessen lebonyolítani. Ugyanis egy éve a Cabinda Enkláve Felszabadítási Frontnak, a FLEC-nek az egyik katonai szárnya ottawai kongresszusán a fegyveres harc felújításáról döntött. Ők követték el a focisták elleni támadást is.
De hogyan alakult ki Afrika területén ez az eléggé ismeretlen beszögellés? Angolának miért érdeke az, hogy bármi áron fenntartsa befolyását Cabindában?
A XIX. századig, a gyarmatosítás koráig kell visszamennünk, hogy az első kérdésre magyarázatot találjunk. Az angolok és a portugálok ekkor biztosították a hajdani Belga-Kongónak a kijáratot a tengerhez. Az már kevésbé érdekelte őket, hogy az ott élő népet, a bakongókat három országba kényszerítették. Amikor 1975-ben tárgyalások folytak Angola függetlenségéről, meg sem hívták az eszmecserére a cabindaiakat.
Ekkor már Angola fővárosában, Luandában is tudták, milyen kincset tartanak a kezükben. Az alig több, mint hétezer négyzetkilométeres területen 1954-ben találtak először kőolajat, azóta a térség igazolta ráragasztott nevét: Afrika Kuvaitja. Az önállósodási harcokat csak felerősítette a hatalmas olajkészlet; a harminc évig tartó fegyveres konfliktus áldozatainak számát harmincezerre becsülik. Az angolai polgárháborúban kubai csapatok biztosították az amerikai olajcégek háborítatlan olajkitermelését. Tíz százalékban ebből a térségből elégítik ki az Egyesült Államok olajszükségletét ma is.
Negyvenezer főnyi angolai katonaság felügyeli a hatszázezres cabindai lakosságot. Az ő feladatuk az olajmezők védelme is. Van mit védeniük: Angola, amely Nigéria után Afrika második legnagyobb olajkitermelője, napi 1,9 millió hordó kőolajat hoz felszínre, amelynek 60 százaléka Cabindából származik. A nemzeti olajtársaság mellett, amely a jelenlegi cabindai kitermelés 41 százalékát bányássza ki, az amerikai Chevron (39,2 százalék), a francia Total (10 százalék) és az olasz ENI (9,8 százalék) rendelkezik kitermelési koncessziókkal.
Így már érthetjük, hogy ez a terület miért ilyen értékes a hajdani angolai marxistáknak, akik mára nagy kapitalistákká váltak. A legnagyobb cabindai felszabadító frakcióval 2006-ban sikerült békeszerződést kötniük, vezetőjük még miniszteri posztot is kapott a luandai kormányban. A kormány úgy gondolta, hogy az egymilliárd dollárért kínai cégek által felhúzott négy stadion egyikének helyszíne Cabinda lesz, hadd lássa a világ, milyen hálás Angola az enklávénak.
A katonai szárny harcosai azonban élni akartak a kiváló médiaalkalommal, amely az Afrika-kupát övezi, és létezésüket igazolandó géppuskatűzzel fogadták a togói válogatott buszát. A szervezet vezetője, Rodrigues Mingas, aki egyébként menekültként Franciaországban él, határozott hangú közleményben tudatta, hogy harcban állnak, és e küzdelemben minden megengedett. Ebben azért téved: ártatlan, jó szándékkal érkező vendégeket ölni nehezen igazolható stratégia. A katonai szárny – harcoljon bármilyen nemes ügyért – ezzel az akciójával lejáratta magát az egész világ előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.