Hullámok sodrásában

Ballai Attila
2010. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előállt az alaphelyzet: férfi kézilabda-válogatottunk ma ki-ki mérkőzést vív a csehekkel az ausztriai Európa-bajnokság D csoportjában, Bécsújhelyen. Kezdettől így latolgattuk az esélyeket, ám a franciák elleni, „diadalmas” 29-29-es nyitány átmenetileg átírta az erőviszonyokat. A spanyoloktól elszenvedett 34-25-ös vereség aztán nemhogy a helyére tette csapatunkat, hanem még egy polccal annál is lejjebb; aki kedden azt bömbölte, ebből akár érem is lehet, szerdán már csak legyintett, ááá, mégis utolsó senkik vagyunk.
Hiába, a hazai közhangulat – a szakmai, a hivatalos és a laikus egyaránt – a kézilabda világversenyeken rendre legalább úgy hullámzik, mint nemzeti együttesünk. Említettük már a két évvel ezelőtti, norvégiai Eb-t, amely a spanyolok feletti hétgólos sikerrel kezdődött, majd a németektől kapott négygólos zakóval folytatódott, de a 2000-es sydneyi olimpiának és a 2003-as horvátországi vb-nek is akadt olyan szakasza, amikor egyesek több méter mélyre temették női válogatottunkat, amely aztán mindkétszer döntőt vívott és ezüstérmes lett.
Ez a lehetőség most roppant távoli. A csehek legyőzése és a továbbjutás viszont nem az. Hisz ha már a 2008-as Eb-t idéztük, ott a fel és a le után következett az újabb fel, a harmadik csoportmeccsen, a fehéroroszok ellen. Ha ma 20.15-től is sikerül nyerni, a legvalószínűbb variációhoz képest egy ponttal még többet is viszünk a középdöntőbe.
Persze, lehetne már most három fix pontunk, ha szerdán megismétli a csapat a majdnem megismételhetetlent. Csakhogy a franciák ellen nekünk mindkét kapusunk remekelt, míg odaát Omeyer, a szupersztár az első félidőben tizenhétből egy labdát fogott; Ilyés hét, Krivokapics hat gólt vágott, tehát átlövő poszton voltunk legerősebbek, Gál Gyula öt lehetőségéből ötöt értékesített, mindezt a világ egyik legszilárdabb hátsó alakzata ellen. Egyszeri, kicsúszott produkció volt, a franciák ráadásul fölényük biztos tudatában, nagyképűségükben hagyták a mieinket is játszani, gondolván, a végén úgyis többet lőnek, mint ezek az ügyes kis magyarok. A spanyolok viszont nem adták meg ezt az esélyt. Könyörtelen védekezéssel nyitottak, amely ellen Ilyés és Krivokapics is két-két akciógólt préselt csak be, ráadásul Puljezevics „kilencből semmivel” kezdett. Igen, ez is a mi csapatunk. Amelynek huszonnégy órán belül sok az olimpiai arany- és bronzérmes. Hisz máskor egy-egy őrült BL-klubmeccs után este jöhet egy kis lazítás, másnap fürdés, gyúrás, közös légzés, néhány győztes nyilatkozat, harmadnaptól pedig ráhangolás a következő hét végi, mondjuk Csurgó elleni „csatára”.
Ma viszont már a csehek következnek, és a lehetőségeket Csoknyai István szövetségi kapitány egy mondatban elintézte: „Ha úgy játszunk, mint a franciák ellen, továbbjutunk, ha pedig úgy, mint a spanyolok ellen, akkor nem.” Sorsunk tehát a saját kezünkben van – hogy ez jó hír vagy rossz, kiderül.
Amúgy elég a döntetlen is; persze nem a mérkőzés előtt, kizárólag utána.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.