Kudarcot vallott a cseh integráció

Az 1989-es politikai fordulat óta eltelt két évtizedben valamennyi cseh kormánynak szembesülnie kellett azzal, hogy a romák integrálására és társadalmi egyenjogúsítására tett lépések, egyes részeredményektől eltekintve, nem hozták meg a várt sikert. A látványos szociális és oktatási felzárkóztatási programok ellenére a csehországi romák és a többségi lakosság közti különbségek nem szűntek meg, sőt, egyes vonatkozásokban a szakadékok tovább mélyültek.

Somogyi Mátyás
2010. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikertelennek bizonyultak a beharangozott költséges integrációs programok, például a romaügyek kezeléséért felelős koordinátorhálózat és a terepen működő roma asszisztensek rendszere. Mindezek ellenére, mint az egyes hazai és nemzetközi felmérésekből, illetve az Európa Tanács illetékes szakbizottságának legutóbbi jelentéséből kitűnik, az elmúlt években némileg javult a romák helyzete Csehországban. Tavaly életbe lépett a diszkriminációellenes törvény is. Mindazonáltal a kormányzat nem elégedett az eredményekkel.
Csehországban a roma nemzetiségűek valóságos és statisztikai adatai közt nagyok az eltérések. Általában 180-300 ezerre becsülik a csehországi cigányság lélekszámát, jóllehet, a 2001. évi népszámláláskor csupán 11 ezren vallották magukat romának. Többségük a kérdőíveken cseh, szlovák vagy más nemzetiséget tüntetett fel. Elemzők szerint ennek az oka a romák attól való félelme, hogy nemzetiségük vállalása hátrányokkal járhat. Michael Kocáb emberi jogi és kisebbségügyi miniszter viszont úgy véli, a romák félelmének egyik forrása az országban tapasztalható nagy cigányellenesség, ami azonban a miniszter szerint nem tekinthető rasszizmusnak. Felmérések szerint a cigányok 83 százaléka nagyfokúnak érzi a megkülönböztetést.
A cseh kormány decemberben roma integrációs tervezetet hagyott jóvá a 2010–2013-as időszakra. A dokumentum a romapolitika terén ajánlásokat tartalmaz az önkormányzatok és egyes tárcák részére. Egyes városok és régiók önkormányzati hivatalában létrehoznák a roma-tanácsadó státuszt. A kormány egy éven belül napirendre tűzi a gyógypedagógiai oktatási intézetekben a roma tanulók számának csökkentését. Jelenleg ezen intézményekben tanul a roma tanköteles korosztály egyharmada. A tevezet célja a roma lakosság jelenlegi műveltségi szintjének emelése, biztonságérzetének növelése, a bűnözés megelőzése, a munkavállalás feltételeinek megkönnyítése és szociális védelemének megerősítése.
A Világbank egy tavaly közzétett tanulmánya szerint a csehországi aktív életkorú romáknak a fele nem dolgozik, s a hivatalok nyilvántartásaiban sem szerepel. A dolgozó romák átlagkeresete nem haladja meg a cseh átlagbér 42 százalékát. A romák munkaerő-piaci hátrányos helyzetének fő oka az alacsony iskolai végzettség. Kiemelt feladatként kezeli a tervezet a csehországi cigányság életére jellemző gettósodás folyamatának megfékezését. Becslések szerint Csehországban 300 gettósodott roma településen mintegy 80 ezer ember él, zömében munka nélkül, kizárólag a szociális segélyre támaszkodva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.