Elmaradt tegnap az ügyészi perbeszéd a fekete seregként elhíresült bűnszervezet ellen indított perben a Fővárosi Bíróságon, mert a tárgyaláson nem jelent meg a csoport vezetője, M. Róbert. A férfi a hét végén megszökött a házi őrizetéből, amelyet budapesti, XIII. kerületi lakásán kellett volna töltenie. Az első híradások arról szóltak, hogy a kényszerintézkedés végrehajtását felügyelő BRFK nem hibáztatható a történtekért, mert a testület betartotta a vonatkozó szabályokat. Ám jelentősen árnyalják a felelősség kérdését a tegnapi bírósági tárgyaláson elhangzottak. A fekete sereg szerteágazó ügyeit tárgyaló Vaskuti András tanácsvezető ismertette, hogy M. Róbert lakását napi három alkalommal kellett volna ellenőrizniük a rendőröknek, ám a hét végén elmulasztották a szemlét. A vádlott vélhetőleg pénteken vagy szombaton szökött meg, a bíróságon tegnap nyilatkozó felesége azóta nem látta. E napokon a rendőrség sem járt a helyszínen, csak a vasárnap kiérkező járőr vette észre, hogy a férfinak nyoma veszett. A rendőrség azonban aznap sem jelentette az ügyet a bírónak, holott ezt maradéktalanul meg kellett volna tennie. A hatóság csak hétfőn küldött egy faxot a bíróságra, de azon sem tüntették fel Vaskuti bíró nevét. Vélhetőleg az egyik ügyintéző vehette észre, hogy az üzenet – tartalma alapján – a tanácsvezetőnek szól. Vaskuti András kedden felvette a kapcsolatot a rendőrséggel, amely megerősítette a szökés tényét. A bíró aznap belföldi, szerdán pedig nemzetközi elfogatóparancsot adott ki M. Róbert ellen.
Tóth Gábor, a BRFK vezetője belső vizsgálatot rendelt el a történtek tisztázására. A parancsnok tegnap újságírók előtt kijelentette, hogy a mulasztás felelőse az állását is elveszítheti. Tóth személyes sajnálatát is kifejezte M. Róbert szökése miatt, mert korábbi beosztásaiban maga is dolgozott a bűnszervezet felderítésén. A tábornok presztízskérdésnek nevezte, hogy a vádlottat megtalálják, bárhová is távozott.
Lapunk úgy tudja, a BRFK a fejvadászokként ismert célkörözési osztály teljes kapacitását a szökevény felkutatására fordítja. Tóth Gábor kiemelte: a fővárosban jelenleg 94 embert kell naponta többször ellenőrizniük a járőröknek, ugyanakkor 864 rendőr hiányzik a közterületekről. A parancsnok arra hivatkozott, hogy a házi őrizetet elrendelő bíróság napi három szemlére adott utasítást, s azt a rendőrség igyekezett betartani. Információink szerint a bíró már nem rendelhet el szigorított kényszerintézkedést, mert erre megszűnt a jogi lehetőség. Ez folyamatos őrzést jelentett korábban, a rendőrök 24 órás szolgálatban figyelték a vádlottat. Jelenleg a bíró legfeljebb napi háromszori ellenőrzést írhat elő, ez a legszigorúbb eljárás, amelyről rendelkezhet. A folyamatos megfigyelésre azonban lehetőség van – tudtuk meg a Fővárosi Bíróságon. A házi őrizetbe helyezett vádlott által elkövetett bűncselekmények súlyosságát, szökésének, elrejtőzésének lehetőségét mérlegelheti a területileg illetékes rendőrkapitány, s elrendelheti a terhelt állandó felügyeletét. Kérdés, hogy ezt miért nem tették meg a XIII kerületi kapitányságon: M. Róbertet – bűnsegédként – emberöléssel, annak kísérletével, bűnszervezet létrehozásával és egy sor más súlyos bűncselekmény elkövetésével vádolja az ügyészség. Szakértők szerint életfogytig tartó fegyházbüntetésre számíthat.
A fekete sereg ellen indított büntetőper végének közeledtével egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy meg is kapja a legsúlyosabb büntetést. M. Róbertet 2008 szeptemberében helyezték házi őrizetbe, mert lejárt az előzetes letartóztatásra alkalmazható három év. Vaskuti bíró akkor túlzottnak találta a sajtó aggodalmait, hogy a vádlott esetleg megszökhet az igazságszolgáltatás elől. Azokban a napokban több, súlyos bűncselekményekkel és bűnszervezet létrehozásával vádolt ember hagyhatta el hasonló okokból a börtönt. Bencze József országos rendőrfőkapitány akkor úgy fogalmazott: a jogalkotók érzékenyebben is eljárhatnának az ilyen ügyekben, mert nem mindegy, hogy egy autótolvaj, vagy egy többszörös gyilkos kerül szabadlábra. A kormány tavaly jelentette be, hogy idén júliustól változnak a szabályok, a hasonlóan súlyos bűncselekmények vádlottait négy évig lehet majd előzetesben tartani. A fekete sereg, illetve a diósdi kettős gyilkosság terheltjeinek hazaengedésekor Draskovics Tibor akkor igazságügyi és rendészeti miniszter büszkén mutatta be munkatársaival az amerikai filmekből ismert nyomkövető rendszert, az úgynevezett karperecet. Azt ugyanakkor a tárcavezető is elismerte, hogy az eszköz használhatatlan Magyarországon, mert hiányzik hozzá a hátterét biztosító technológia és az ahhoz kiképzett rendőrök.
M. Róbert vélhetőleg ennek tudatában készségesen beleegyezett, hogy házi őrizetében felhelyezzék rá a nyomkövetőt, de ez – az említett okokból – elmaradt. A szökevény levelet hagyott hátra a feleségének, ebben azt üzente, hogy nem akar úgy járni, mint Kaiser Ede, akit ártatlanul ítéltek el a móri vérengzés miatt. Ügyvédjét, Lakatos Csillát arra kérte írásában, hogy védőbeszédét ártatlanságára építse fel, s minden vádpontban kérje a felmentését. A bíróságot arra kérte, szökését ne úgy értékelje, hogy az a bűnösségét támasztja alá.
M. Róbertet és társait 2005-ben vették őrizetbe; szakemberek szerint a fekete sereg az ezredforduló utáni hazai kriminalisztika legveszélyesebb bűnszervezete volt. A vezér legalább ezer, mindenre elszánt, felfegyverzett „katonát” tudott mozgósítani szerte az országban. M. Róbert 2000-ben szabadult egy korábbi büntetéséből, s két év alatt szervezte meg bandáját. A vádirat szerint ő rendelte meg a H. Antal, alvilági nevén Ragyás Tóni elleni merényletet. Ragyásnak vélhetően egy személyes konfliktus miatt kellett meghalnia, a bérgyilkos autójában szitává lőtte Óbudán.
A csoport halálosan megfenyegette V. János mátészalkai vállalkozót is, aki többszöri nyomásra sem volt hajlandó bevenni őket az ukrán határnál folytatott illegális cigarettacsempészetbe. Két rivális csoport komoly tűzharcba keveredett 2004 nyarán a fővárosi Colosseum diszkónál; az akcióra szintén a szökésben lévő vádlott adott utasítást. Elszántságára jellemző, hogy nem félt szembeszállni a kecskeméti maffiaper elsőrendű vádlottjával, Radnai Lászlóval sem. M. Róbert kereste a híres emberek társaságát, valószínűleg ezzel akarta legitimálni magát.
A fekete sereg ellen a Fővárosi Főügyészség emelt vádat 2006-ban, a 29 vádlott számos esetben lassította szándékosan a monstre maffiapert. Tavaly egy szintén a házi őrizetből megszökött, illetve az eljárás kezdetétől szökésben lévő vádlottat fogtak el külföldön, ezzel a per újra kezdődött. A Fővárosi Bíróság már 2008-ban, majd tavaly is reményét fejezte ki az ítélethirdetésre, de az mindegyik alkalommal jelentősen csúszott. Úgy tudjuk, ha M. Róbertet nem sikerül elfogni, az eljárást nélküle fejezik be.

Kiderült, hogy ki a rejtélyes lottónyertes, aki óriásplakátot vett az Oktogonon