Anyagi gondokkal küzdő autonómia

Kovács Mária
2010. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Majdnem mindenki a Vajdasági Magyarok Szövetsége (VMSZ) kormányt buktató szándékairól beszélt, amikor decemberben a szervezet a köztársasági parlamentben nem szavazta meg a Vajdaságnak szánt pénzeket megkurtító költségvetést. A kormányzó Demokrata Párt (DS) szerint a VMSZ súlyos vétséget követett el a koalíció ellen, amelynek maga is tagja, s erről a két párt vezetőségének sürgősen beszélnie kell. Aztán mégsem beszélt, hanem inkább bosszút állt, méghozzá először a délvidéki magyarság számára legérzékenyebb ponton, Szabadkán. A Szerb Demokrata Párt és a szocialisták segítségével a VMSZ két képviselőjét kizárták a várost irányító végrehajtó testületből. A demokrata városatyák persze állítják, megtorlásról szó sincs, csupán igazságot szeretnének tenni. A VMSZ-nek és a DS-nek ugyanis jelen pillanatban egyenlő számú képviselője van e testületben, ami nem tükrözi a valós erőviszonyokat, és megnehezíti a döntéshozatalt.
Az előbbi állítás igaz, az erőviszonyok az elmúlt években gyökeresen megváltoztak. Az országos nagy pártok, elsősorban a DS térhódítása a Vajdaságban eredményes volt, és joggal feltételezhető, hogy mostantól gyorsított ütemben szorítja ki a VMSZ-t, illetve a magyar pártok koalícióját (MK) a túlnyomórészt magyarlakta települések önkormányzataiból is. Erre a legújabb példa Magyarkanizsa, ahol a DS Az európai Kanizsáért elnevezésű csoportja kívánja eltávolítani az MK által delegált önkormányzati vezetőt.
Fontos motívum e kötélhúzásban az is, hogy a belgrádi politika képmutatóan viselkedik a vajdasági autonómia és a kisebbségek szervezeteinek finanszírozását illetően. A VMSZ – amint erre Pásztor István elnök az újvidéki Dnevnik című lapnak nyilatkozva rávilágított – aggódik, hogy a költségvetési megszorítások miatt a Vajdaság nem tud élni azokkal a jogosítványokkal, illetve nem tudja teljesíteni azokat a kötelezettségeit, amelyeket az alkotmány, saját alapokmánya és a hatáskörébe tartozó ügyekről rendelkező törvény számára előír. A gazdálkodás alapját képező források nagy része Belgrádból visszaosztott pénz, amelyből – mutatott rá Pásztor – évről évre kevesebb folyik be a tartományi kasszába, pontosabban ennek aránya növekszik azoknak a forrásoknak a kárára, amelyekkel a tartomány szuverén módon rendelkezik. A megszorítások hallgatólagosan tulajdonképpen már a 2006-os szerb alkotmány hatályba lépése óta érvényben vannak, a gazdasági válság és Szerbiának az IMF-fel kötött megállapodása csupán ürügyet szolgáltat nyílt hangoztatásukra.
Félő, hogy hasonló sorsra jutnak a kisebbségi nemzeti tanácsokra ruházott jogok is, mint a kisebbségi sajtó, kulturális és oktatási intézmények alapítói jogainak gyakorlása. Egyre nyilvánvalóbb, hogy az állam ezeknek a terhét igyekszik levetni magáról, miközben a kisebbségnek sem mint csoportnak, sem a hozzá tartozó egyéneknek nem lesz pénzük a működtetésükre. A belgrádi politika nem őszinte a decentralizációt illetően sem. Ez a Vajdasággal kapcsolatban is tetten érhető, hiszen ha elvonja a tartományi irányítás működtetésére szánt pénzt, az előbb vagy utóbb meg is fog szűnni. Határainak megváltoztatását megakadályozandó azonban sikerült keresztülvinni, hogy arról nem lehet népszavazás nélkül dönteni. A tartományi statútum felett álló szerb alkotmány azonban úgy rendelkezik, hogy az utolsó szó a belgrádi parlamenté. Figyelmeztető jel, a muszlim bosnyákok által lakott Szandzsáknak egyelőre még azért is harcolnia kell, hogy az uniós felkészülés jegyében létrehozandó statisztikai régiók ne szakítsák ketté.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.