A Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI) nyomozói és az RRI „Sólyom” bevetési alosztálya közös akcióval fogta el szerda este a december óta szökésben lévő volt BKV-igazgatót egy szegedi edzőterem előtt – mondta lapunknak Horváth Katalin Fanni, az RRI szóvivője. Fuzik Zsolt családjával együtt bujkált a vidéki városban, ahol egy német rendszámú luxusterepjáróba akart beszállni, amikor a nyomozók őrizetbe vették. Az RRI szóvivője kérdésünkre elmondta, csak az elmúlt napokban találtak rá arra a szegedi szálra, amely Fuzikhoz vezetett, de további részleteket nem kívánt megosztani. Úgy tudjuk, hogy 30 ember dolgozott az ügyön, és nem bejelentés alapján bukkantak rá a BKV volt informatikai igazgatójára.
*
Erre nem kívánok kitérni – felelte Horváth azon kérdésünkre, hogy a rendőrök milyen nyomozati eszközöket alkalmaztak az elfogás előtt. A szóvivő azonban nem cáfolta, hogy a megfigyelés és a lehallgatás ezek között szerepelhettek.
Fuzik Zsolt a nyomozók szerint megalapozottan gyanúsítható gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által elkövetett vesztegetés bűntettével. A BKV volt igazgatójának komoly szerepe volt annak az informatikai szerződésnek a megkötésében, amit a nyomozók tavaly decemberben foglaltak le a BKV Akácfa utcai székházában – mondta az RRI szóvivője. A gyanú szerint ebből a 28 millió forintos szerződésből juttattak volna vissza több millió forintot többek között Fuziknak.
A reptéri szál
Ismert, december 4-én egy óbudai mélygarázsban vesztegetés – azaz a pénz átvétele – közben tetten érték a BKV jogi igazgatóját, Sziebert Györgyöt. Az üggyel összefüggésben Rényi-Vámos Krisztina, a Budapest Airport Zrt. jogi vezetője és Sziebert is előzetes letartóztatásba került, mindkettőjüket bűnszövetségben elkövetett vesztegetéssel, csalással és hűtlen kezeléssel gyanúsítják. A rendőrség ezután elfogatóparancsot adott ki a BKV informatikai igazgatója ellen.
– A nyomozást továbbra is mi folytatjuk – közölte az RRI szóvivője. – Mivel összefonódik a repülőtérrel a történet, ezért mi vagyunk a kompetensek az ügyben – tette hozzá Horváth Katalin Fanni. – A két jogi igazgató április 7-ig előzetesben marad, és valószínűleg ennek meghosszabbítását fogjuk indítványozni – válaszolta a Rényi-Vámos és Sziebert sorsát firtató kérdésünkre az RRI sajtósa, aki azt is közölte, Fuzik Zsolt előzetes letartóztatásáról ma dönt a bíróság. Tafferner Évától, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől megtudtuk, a szerdán őrizetbe vett Mesterházy Ernőnek – aki az SZDSZ-es Demszky Gábor bizalmasa volt a városházán –, Regőczi Miklósnak, a BKV volt kommunikációs igazgatójának és Zelenák Tibornak, a közlekedési vállalat volt kommunikációs főosztályvezetőjének előzetesét is kezdeményezték, az ő sorsukról szintén ma születhet döntés. A MR1-Kossuth rádió szerint Mesterházy egyébként nem -csak Demszky Gábor mellett, hanem a Miniszterelnöki Hivatalban (MeH) is tanácsadóként tevékenykedett: még Szilvásy György volt kancelláriaminiszter felkérésére lett a MeH és a főváros közös projektjeinek előkészítője.
Sokasodó gyanúsítottak
Decemberben Sziebert Györgyöt, januárban pedig Szalainé Szilágyi Eleonórát, a BKV volt humánpolitikai igazgatóját helyezték előzetes letartóztatásba, míg Antal Attila, a cég volt vezérigazgatója házi őrizetbe került. Rajtuk kívül azonban több, szabadlábon védekező gyanúsítottja is van a közlekedési cég gyanús ügyeiben folytatott nyomozásnak: Tóthfalusi György, a közlekedési cég igazgatóságának SZDSZ-es elnöke, Bolla Tibor, a BKV volt vezérigazgató-helyettese, a Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes sajtósaként működő Horváth Éva és annak élettársa, Mátay László újságíró is a gyanúsították sorát szaporítja, míg Balogh Zsoltot, a BKV volt megbízott vezérigazgatóját tanúként hallgatták ki a rendőrök.
Mesterházy és Tóthfalusi meggyanúsításával egyébként megdőlt Demszky Gábor múlt heti kísérlete, amellyel megpróbálta elhárítani a saját személyére és a szabad demokratákra eső felelősséget a BKV korrupciógyanús ügyeiben. Demszky akkor arról beszélt, figyelmeztette korábbi szocialista helyettesét, Hagyó Miklóst, hogy nem helyes a BKV-nál a kézi vezérlés. A dolog szépséghibája mindössze annyi, hogy az SZDSZ-es városvezető mindezzel akkor rukkolt elő, miután lapunk január 28-án nyilvánosságra hozta azt a belső feljegyzést, amely az eddigi egyetlen bizonyítéka annak a feltételezésnek, hogy Hagyó kézi vezérléssel működtette az önkormányzati céget. Demszky elhárító kísérlete után egy nappal az Atv.hu arról írt, hogy Antal és Balogh is terhelő vallomást tett Hagyóra – ezt azóta sem erősítették meg rendőrségi és ügyészségi források. Hagyó Miklós – az MSZP fővárosi elnöksége kérésének eleget téve – kedden lemondott fővárosi közgyűlési mandátumáról, visszalépett budapesti listás helyéről és egyéni képviselő-jelöltségétől, de országgyűlési mandátumáról és az ezzel járó mentelmi jogról nem mondott le.
Kár egy emberre mutogatni
A Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint Demszky Gábornak sokkal határozottabban kellett volna fellépnie már korábban Hagyó Miklóssal és Mesterházy Ernővel szemben is. – Ha komolyan veszi a dolgát, nem lett volna elég annyi, hogy ejnye-bejnye – mondta Tarlós István a köztelevíziónak. Szerinte nem életszerű, hogy a „szocialista négyes fogat” tagjai – Burány Sándor, az MSZP fővárosi elnöke, Steiner Pál fővárosi frakcióvezető valamint Horváth Csaba és Hagyó Miklós – között olyan lett volna a kapcsolat, hogy a másik háromnak fogalma sem volt, mi történik. Kár most egyetlen emberre mutogatni – nyilatkozta tegnap Burány Sándor a Népszavának. Szerinte a főpolgármester eddig nem olyan vezetőnek mutatta magát, mint aki az operatív irányítástól távol áll.

Illik vagy nem illik? Tesztelje tudását kvízünkkel!