Biztatás az anyanyelv használatára

Nyolc szlovák miniszter levélben erősítette meg, hogy a tárcák regionális hivatalaiban és intézményeikben a kisebbségi nyelvek használatáról szóló törvénynek megfelelően mindenütt beszélhetnek anyanyelvükön a szlovákiai magyarok, ahol arányuk eléri a település összlakosságának a húsz százalékát.

Neszméri Sándor
2010. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Berényi Józsefnek, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) általános elnökhelyettesének parlamenti interpellációjára válaszoltak a miniszterek, aki az iránt érdeklődött, vajon adottak-e a feltételek az államigazgatásban a kisebbségi nyelvek használatára. Berényi a miniszteri válaszokkal kapcsolatban megjegyezte, „a kormány külföld felé folytatott kommunikációját tükrözik, vagyis azt, hogy a nyelvtörvény nem befolyásolja a kisebbségi nyelvek használatát, illetve azt, hogy az államigazgatás felkészült a kisebbségi nyelvek alkalmazására”. Bár a válaszokból az nem derül ki, hogy például a rendőrök vagy a postások használhatják-e a kisebbségek nyelvét, az MKP mégis arra biztatja a szlovákiai magyarokat, bátran beszéljenek anyanyelvükön, s amenynyiben bárkinek kifogása lenne ezzel kapcsolatban, a miniszterek levelével igazolják, hogy törvényesen járnak el, amikor magyarul beszélnek. Ezért tette elérhetővé és letölthetővé honlapján az MKP a miniszterek interpellációra adott válaszait. Az államnyelvtörvény hangsúlyosan tartalmazza, hogy sem az államigazgatási, sem az önkormányzati szervek nem szabhatják feltételül alkalmazottaiknak a kisebbségi nyelvek ismeretét, illetve nem kötelezhetik őket e nyelvek használatára akkor sem, ha közismerten tudnak például magyarul. A tapasztalat pedig az, hogy a nyelvtörvény elfogadása óta a hivatalok és közintézmények alkalmazottai előszeretettel mondják a hozzájuk kisebbségi nyelven szóló ügyfeleknek, hogy „sajnos nem tudunk magyarul”.
Duray Miklós, az MKP stratégiai alelnöke szerint sokan azért nem használják anyanyelvüket, mert elbizonytalanították őket. „Azt tudják az emberek, hogy a természetes személyeket nem lehet büntetni a nyelvhasználat miatt, de munkahelyüket – a jogi személyt – igen, a büntetések pedig személyesíthetők” – állítja Duray.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.