Csőd: az alap fizet

Hírösszefoglaló
2010. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kártalanítási alapot hoznak létre a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást (kgfb) kínáló biztosítók. A pénzügyminiszter ezzel kapcsolatos rendelete a részleteket is meghatározza. Eszerint a kgfb-vel foglalkozó biztosítók negyedévente a kgfb-ből származó díjbevételük negyed százalékát kötelesek befizetni a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) által kezelt alapba. Abban az esetben pedig, ha egy kgfb-vel foglalkozó biztosító csődbe megy, akkor ebből a közös kártalanítási alapból kell kifizetni a csődöt jelentett biztosító ügyfelei által okozott kárt.
Trunkó Barnabás, a Mabisz főtitkára az MTI-nek elmondta: a szakértők úgy kalkuláltak, hogy hatmilliárd forint összegyűjtése teszi zökkenőmentessé egy esetleges csőd kezelését. A törvény annyit mond, hogy a díjbevétel arányában annak 0,25 százalékát fizetik be negyedévente a biztosítók az alapba. Mindezt addig kell megtenniük, amíg az előző évi összesített díjbevétel hat százalékát el nem éri az alapban lévő pénz. Trunkó elmondta, a Mabisz a befizetés alapjául szolgáló adatokat összeveti a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adataival, és legkésőbb öt nap múlva közli a végleges összeget, amit a biztosító a hónap utolsó napjáig köteles befizetni. A Mabisz az alapba befolyt pénzt állampapírban, betétben, s pénzforgalmi számlán tarthatja. A kártalanítási alap létrehozását főként a MÁV Általános Biztosító korábbi csődje indokolta. Az akkori események a szakmát, a biztosítottakat, a felügyeletet és a jogalkotókat is felkészületlenül érték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.