Csökkentek a szobaárak

A londoni székhelyű Hogg Robinson Group (HRG) nevű, nemzetközi üzleti utaztatással foglalkozó multinacionális cég most megjelent 2009-es szállodai felmérése szerint ismét csak Moszkva lett a világ legdrágább utazási célvárosa.

Munkatársunktól
2010. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1845-ben alapított HRG tevékenysége a világ csaknem 120 országára terjed ki; 25 országban van irodája, beleértve Magyarországot. A cég felméréséből kiderül, hogy a világ valamennyi régiójában csökkentek a helyi pénzben kifejezett szállodai szobaárak a pénzügyi-gazdasági válság hatására. A csökkenés oly mértékű volt, hogy London, a texasi Houston és a dél-afrikai Johannesburg városán kívül az árcsökkenés százalékban kifejezett értéke mindenütt két számjegyű volt.
A HRG felmérése azt mutatja, hogy immár ötödik éve Moszkva a legdrágább úti cél az üzleti okból szállodaszobát foglalóknak, noha az orosz fővárosban az ilyen hotelszobák rubelben kifejezett ára öt százalékkal csökkent. A Nagy-Britanniából Moszkvába utazó üzletemberek átlagosan 266,56 fontot fizettek egy moszkvai szállodaszobáért.
Londonban a szobaárak öt százalékkal mérséklődtek, s ezzel a brit főváros a világ 29. legdrágább szállodaszobáinak adott otthont, szemben az egy évvel korábbi 16. helyével. Ami a Közel-Keletet illeti, Abu-Dzabi az ötödik helyről a második helyre kúszott fel a globális drágasági listán, de a szállodaszobák átlagos ára ott is egy százalékkal csökkent. A sejkségben az átlagos szálloda ár 223,35 brit font volt. A bahreini Manama az ötödik legdrágább helyre tornászta fel magát: itt egy éjjelért átlagosan 189,36 fontot kellett fizetni.
New Yorkban a szállodaszobák dollárban kifejezett átlagára 23 százalékkal esett vissza. Tavaly az átlagos szállodaszoba 203,70 fontba került, azaz 318,98 amerikai dollárba, szemben a 2008-as 414,52 dolláros átlagárral. Európának Oroszországtól nyugatra fekvő területén az üzletembereknek a legtöbbet egy párizsi szállodaszobáért kellett fizetni: 201,07 fontot, azaz 225,80 eurót, szemben a tavalyelőtti 253,31 eurós összeggel. A második helyre a HRG Milánót sorolta, ahol tavaly az átlag szállodaszobaár 208,57 euró volt, jóval alacsonyabb a 2008-as árnál, amely 244,82 volt átlagosan.
Milánót Genf követi. A svájci városban a vendégszoba átlagosan 185,19 fontba (314,04 svájci frankba) került, szemben az egy évvel korábbi 179,07 fonttal (358,23 svájci frankkal).
A cég kimutatásából az is kitűnik, hogy az üzleti utazásokra igénybe vett olcsóbb szállodai szektor növekvő versenytársra lelt a három- és négycsillagos szállodapiacban. Ugyanakkor az ötcsillagos szállodák átlagára csökkent a legkisebb mértékben. A szállodaiparnak viszont örömhír, hogy öt kulcsfontosságú városban (New York, London, Párizs, Frankfurt, Amszterdam) tavaly az utolsó negyedévben a hotelszobák ára ismét meglódult. Ugyanebben az időszakban Katarban és Ománban 30 százaléknál is nagyobb mértékben emelkedtek a szobaárak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.