Diákokkal végeztek a bérgyilkosok

Egyetlen napon huszonnégy embert öltek meg ismeretlen fegyveresek két mexikói városban. Az áldozatok többsége diák volt, de a rendőrség szerint a vérengzésnek minden bizonnyal köze van a drogháborúhoz, amelyet a rivális bandák évek óta vívnak egymással az Egyesült Államokba irányuló csempészútvonalak ellenőrzéséért. A kábítószert előállító és forgalmazó kartellek harcában az elmúlt három évben tizenhétezer mexikói halt meg.

MN-összeállítás
2010. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Agyonlőtték egy születésnapi mulatság tizennégy résztvevőjét a hét végén a mexikói Ciudad Juárezben, az áldozatok közül tizenegy középiskolai diák volt. A rendőrség feltételezi, hogy a világ legveszélyesebb városának tartott Ciudad Juárez valamelyik drogkartelljének bérgyilkosai törtek rá a gyanútlan társaságra – adta hírül a Reuters.
Szemtanúk szerint egyszerre több sportkocsi hajtott a ház elé, ahol a diákok egy osztálytársuk születésnapját ünnepelték. Az autókból tizenöt, állig felfegyverzett férfi ugrott ki, s már az utcán tüzelni kezdtek a házra, majd behatoltak, és válogatás nélkül mindenkit célba vettek. Az ünneplők közül többen kijutottak az ajtón, s a kerítésen át próbáltak elmenekülni, de a támadók őket is üldözőbe vették, és lelőtték. Az áldozatok között van a házigazda is, akit az AFP beszámolója szerint elsőként öltek meg. A fiú a barátnőjével éppen kijött a lakásból, amikor rálőttek, s ahogy a fegyveresek bejutottak a házba, végeztek az édesapjával is. A rendőrök három felnőttet és tizenegy – 15 és 20 év közötti – fiatalt találtak holtan a házban és az utcán, ahol szó szerint patakokban folyt a vér. Húsz diákot súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba, kettőt közülük kritikus állapotban. Egy szomszéd az AP riporterének azt mondta: a lemészárolt fiataloknak semmi közük sem lehetett a drogforgalmazókhoz, szerinte a bérgyilkosok eltévesztették a címet. Chihuahua szövetségi állam ügyésze azonban arról számolt be, egyelőre két szálon folyik a vizsgálat, és az egyik bizonyosan a drogkereskedelemhez köthető. „Azt már tudjuk, hogy a támadók kerestek valakit abban a lakásban” – mondta Patricia Gonzalez. Néhány órával a vérengzés után a Mexikó északi részén fekvő Torreon városában is fegyveresek törtek rá egy bár vendégeire, tíz embert megöltek, és tizenegynek súlyos sérüléseket okoztak. A legtöbb áldozat itt is diák volt.
Mexikó, amelynek drogkartelljei vezető szerepet játszanak a világ marihuána- és herointermelésében, a Dél-Amerikából az Egyesült Államokba csempészett kokainszállítmányok tranzitországa is. Az északi szomszéd határvidékén fekvő Ciudad Juárez drogbárói már több mint három éve vívnak véres csatákat egymással a kábítószerpiac és a szállítási útvonalak feletti uralomért. Mindennaposak a klubokban, bárokban, éttermekben elkövetett bérgyilkosságok. Tavaly szeptemberben két drogrehabilitációs központra is rátámadtak, s a két helyszínen huszonnyolc fiatalt öltek meg.
Felipe Calderon mexikói elnök több mint ötvenezer szövetségi rendőrt és katonát irányított a határvidéken lévő városokba, de amióta 2006-ban átvette a hivatalát, országszerte már tizenhétezer ember – köztük sok rendőr és egyszerű járókelő – esett áldozatul az elfajuló drogháborúnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.