Minden eddiginél színesebbnek ígérkezik az idén 40. születésnapját ünneplő KAFF programja, ahol május 27.–június 1-je között több mint 300 filmet vetítenek. Versenyprogramban fut majd többek között Gints Zilbalodis az idén a legjobb animációnak járó Oscar-, Golden Globe és Európai Filmdíjat is elnyert Áradás (Flow) című filmje, az Oscar-díjas Michel Hazanavicius tavaly Cannes-ban debütált, a Kecskemétfilm közreműködésével készült A legértékesebb áru (The Most Precious of Cargoes) című munkája és az Oscar-jelölt Claude Barrasnak a locarnói filmfesztiválon díjazott Vademberek (Savages) című animációja.
KAFF 2025: Egy hét múlva kezdődik a 17. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál
A versenyprogram nyolc egész estés alkotásán túl további hat egész estés animáció lesz látható moziban. A Bogyó és Babóca, az Angelo a varázserdőben, a Mókus és Rézi megmentik az erdőt, a Mesék a varázskertből és a Robotálmok elsősorban a gyerekek érdeklődésére tarthatnak számot, míg a Fekete pillangók inkább a felnőtteknek szól. Ebben három nő a világ egymástól távoli részein ugyanazzal a problémával küzd: az éghajlatváltozással. A globális felmelegedés miatt mindent elveszítenek, és a túlélés érdekében kénytelenek kivándorolni. Kecskemét főterén, szabadtéren, óriás kivetítőn pedig olyan kultikus filmek peregnek majd, mint Jankovics Marcell utolsó alkotása, a Toldi, a Családi legendák, a Hófehér, a Szaffi és Az idő urai.
A 17. KAFF díszvendége az északi országok szakmai érdekképviseleti szervezete, a Nordic Animation. Három blokknyi válogatást láthatnak majd a nézők, amelyekből kiderül, hogy az észak-európai országok – Svédország, Finnország, Norvégia, Dánia és Izland – animációjában több visszatérő téma bukkan fel.
Az egyik a melankolikus humorral fűszerezett egzisztenciális szorongás amiatt, hogy a társadalom egy jól működő szociáldemokráciában él, ahol a túlélésért folytatott harcot már megnyerték az előző generációk. De nem hiányoznak azok a filmek sem, amelyek reflektálnak a régió szexuális felszabadulására és a nemek közötti egyenlőségre. A szerelem és a szex, a hatalom és a szenvedély, a test és a fájdalom témái időtlenek az északi országokban.