Sosem látott magyar jelenléttel indul idén az animáció világelső seregszemléje, az Annecyi Nemzetközi Animációsfilm-fesztivál, melyen Andrasev Nadja Cannes-ban díjazott és Bucsi Réka Berlinale-díjas alkotó, továbbá Ráduly György, a Nemzeti Filmintézet filmmegőrzési és technológiai divízió igazgatója zsűrizi a versenyző filmeket, mellettük olyan elismert alkotók is jelen lesznek a francia városban, mint Ternovszky Béla, Cakó Ferenc, Gauder Áron, Máli Csaba, Mikori Tama, Milorad Krstic, Mikulás Ferenc vagy Pálfi Zsolt.

A Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán,
Dargay Attila eredeti tervei alapján készült Csongor és Tünde című családi mesefilm nemzetközi premierje Annecyban lesz, versenyen kívül.
A rövidfilm-válogatásokba kapott meghívást Vácz Péter Kutyafül című, legújabb animációja, Ulrich Gábor Capriccio című alkotása, Tőkés Anna Az utolsó dobás című diplomafilmje és Mikori Tama Kippkopp és Tipptopp című rövid tévéfilmje.
Pál Ákos, a Nemzeti Filmintézet vezérigazgatója a programról tartott budapesti sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Nemzeti Filmintézet célkitűzései közé tartozik, hogy összefogja ezt a széttöredezett szakmát. Így egyik fő feladatuk olyan projektek kezdeményezése, melyek a szakma széles szegmenseit megmozgatják, ennek érdekében alkották meg két éve az animációs stratégiát. Hangsúlyozta továbbá, hogy a Nemzeti Filmintézet és a hazai animáció ipar szereplőinek együttműködésével megvalósuló díszvendégprogram az egész ágazat számára kivételes lehetőség. Mint rámutatott,
a magyar animáció felívelő szakaszát éli,
s habár a villámgyors és korszakváltó technológiai fejlődés kihívások elé állította az iparágat, reményei szerint gazdasági és kulturális teljesítőképessége számottevően növelhető. – A díszvendégprogram szervesen illeszkedik az animációipar fejlesztési stratégiába, és meggyőződésünk, hogy az ágazat szereplőinek hosszú távon is javára válik – emelte ki Pál Ákos.
– Az annecyi fesztiválon való részvétel nagyon fontos szerepet lát el abban, hogy életben tartsuk a magyar filmkultúrát.
Ez egy kultúrmisszió, beszélnünk kell a történelmünkről, az örökségünkről, amelyet a jövőben általános műveltségként kívánunk látni
– fogalmazott az eseményen Ráduly György, a Nemzeti Filmintézet filmmegőrzési és technológiai divíziójának igazgatója. Mint hozzátette, sikerült újra nevet szerezni a magyar animációs filmnek a nagyvilágban, Amerikától Japánig vannak forgalmazó partnereink, akik újra eljuttatják a közönséghez ezeket az alkotásokat. Olyan amerikai filmforgalmazókkal állapodtak meg az elmúlt években, akik Jankovics Marcell Fehérlófia és János vitéz című filmjeit vitték újra moziba. Utóbbit több mint kétszáz amerikai filmszínház mutatta be újra.
A program összeállítása a szakma széles körű bevonásával valósult meg: az eredmény egy sokszínű válogatás, amely többek között nyolcvan filmet, zenei videókat és számos szakmai eseményt kínál.
– A fesztivál pezsgő atmoszférájában a látogatók valóban elmerülhetnek mindabban, amit a világhírű magyar animáció nyújtani tud
– emelte ki Takács Ildikó, az Annecy magyar animáció díszvendégprogram igazgatója.
A fesztivál filmvásárán, a MIFA-n a magyar stand innovatív szakmai programokkal várja a nemzetközi szakmát. A MIFA Campus fővédnöke a többszörös Annecy-díjas Gauder Áron lesz. Négy különböző kiállítás, egy Annecy város utcáin látható street art projekt, a „Hunimation hits the Street” és a Magyar Zene Háza közreműködésével DOME-installáció fogja bemutatni a magyar kreativitást. A hazai animáció gazdag hagyományaiból pedig ízelítőt ad a 61 felújított klasszikusból álló retrospektív válogatás, a Reisenbüchler Sándor-kiállítás és Gémes József Daliás idők kiállítása.